כל התשובות בעמוד זה לוקטו ממקורות כתובים ומידע אישי ואין בהן כל תחליף לייעוץ ואבחון רפואי או כל הכוונה של גורם מוסמך אחר. 

כמה זמן לוקח לרקמות להתאושש?

השאלה היא איזה רקמה ומאיזה פציעה עליה להתאושש.

אם נדבר על מתיחת שריר (strain) מדובר על פרק זמן של שבוע עד 3 שבועות. מתיחת גיד תחלים לאחר שבועיים עד חודש וחצי ואילו החלמה ממתיחת רצועה (sprain) עלולה להימשך בין חודש ל – 9 חודשים.

לגבי סחוס ידוע כי יכולת ההתחדשות שלו נמוכה ביותר, אך לגוף יכולות פיצוי מדהימות המחפות על רקמת הסחוס הפגועה. לגבי העצמות אם מדובר בסדק יקח לגוף להתאושש לפחות חודש ואילו אם בשבר עסקינן תימשך החלמה  בין חודש ל – 3 חושים.

 

פינת התגובות והשיתופים

איך אפשר להכין את הרחם ללידה?

פינת התגובות והשיתופים

מה יכול לגרום לכאבים בוושט?

על פי הראייה האוסטאופתית ובדומה לגישות רפואיות נוספות (מערביות ומזרחיות) תלונה על כאבים בבליעה (אודינואגיה) וקשיים בבליעה (דיספאגיה), שלא לדבר על כאבים סטטיים (ללא כל קשר לבליעה) יכולים לנבוע מסוגים שונים של בעיות או תופעות נלוות (שבמקרים מספר מהוות בכלל כראשוניות וקודמות לבעיות הוושט).

הנה הסיבות:

 1. אכלזיה – בעיה נדירה בה קיים חוסר רפיון שרירי בחלק מסוים של צינור הושט, דבר המקשה על מעברו החלק של המזון לעבר הקיבה.
 2. קרצינומה ווישטית  (Esophageal Carcinoma) –  סרטן בצינור הוושט. ירידה במשקל וקושי בבליעה הם הסימנים העיקריים. ישנם 2 סוגי קרצמינומה כאשר החשופים ביותר הם המעשנים הכבדים, האלכוהוליסטים ואלו הסובלים מריפלוקס כרוני.
פינת התגובות והשיתופים

האם כל סוג כאב מצביע על בעיה אחרת?

התשובה היא בהחלט כן!

כאשר קלינאי זה או אחר עורך תשאול הוא מברר לא רק לפשר אזור הכאב אלא גם לפשר סוגו כאשר לזה האחרון משמעות רבה.

ישנם סוגי כאבים רבים אשר משתייכים לקבוצות המסמלות את סוג הבעיה. החשיבות באפיון הכאב רבה מכיוון שיש לה משקל על המשך הטיפול.

כעת אמנה את סוג הכאב ואת תאורו:

 1. כאבים על רקע נוירולוגי יתוארו ככאבים דוקרים, צובטים, שורפים, מעקצצים, כאבים מלווים בנימולים, כאבים עוקצים, יורים ואף מושכים.
 2. כאבים על רקע בעיות וואסקולריות (אספקת דם) יתוארו כפועמים, דופקים, חובטים, הולמים. במקרים רבים תלווה תלונה של טמפרטורה נמוכה באזור.
 3. כאבים הקשורים לבעיות שלד שריר יתוארו כתחושת כבדות. מוקד הכאב יורגש כעמום, רגיש ואף כואב באופן מייסר ובלתי נסבל. כאב זה ניתן לרוב להצבעה ומיקוד מדויק.
 4. כאבים על רקע רגשי יתוארו כמציקים, מייסרים, מעוררי בחילה, אכזריים, מרושעים, קשים ומעייפים.
 5. כאבים ויסראליים (הקשורים באברים פנימיים) יכולים להקרין ואף להיות עמומים כאשר המאפיין העיקרי שלהם הוא חוסר היעולת להצביע במדויק על מוקד הכאב אלא באופן אזורי.
פינת התגובות והשיתופים

מתאמן שלי סובל מחסימה בין העלייה לחדר הימני שבלב (דרגה 2) והרופא המליץ על אימונים תחת מעקב רפואי שוטף. אני חושב שאולי עדיף שלא אקח את הסיכון. מה זו התופעה הזו?

הי. אני חושב שאתה צודק בהחלטתך ואם תשקול בכל זאת לאמנו כדאי שתיוועץ  עם איש מקצוע בעל ניסיון שיקומי של חולי לב.

את החסימה בין העלייה לחדר מכנים – A.V. BLOCK ולה 3 דרגות.

דרגה 1 – מדובר במצב הדורש מעקב בלבד ובו ישנה האטה במעבר העצבי בין העלייה לחדר. מצב זה אופייני לבני 70+ ולרוב האטה זו אינה תסמינית. זהו מצב המתרחש לעתים כחלק מתהליך אוטם של הלב ולעתים כחלק מתסמונת כלילית חדה (ACS) הקשורה לאספקת הדם ללב.

דרגה 2 – התדרדרות בקצב ובמעבר האות החשמלי מהעלייה לחדר עד לכדי מצב של החסרת פעימה. לרוב מצב זה מופיע בהפתעה.

דרגה 3 – נחשב לחסימה מלאה בה אין כל אות חשמלי בין העליה לחדר. לכל אחד קצב פרטי משלו. מספר הפעימות פה נמוך מאוד והסימנים לא מבוששים לבוא (עייפות ואי סבילות למאמץ, סחרחורות בשינוי תנוחה, אי ספיקת לב, חיוורון, פרכוסים ואף מוות קליני).

 

פינת התגובות והשיתופים

מה זו בדיקת הרפלקס שהאורטופד עשה לי בברך?

ראשית מהו רפלקס?

זוהי תנועה לא רצונית של השריר בתגובה לגירוי חיצוני. כולנו מכירים רפלקסים כמו בליעה, מציצה או תגובה מיידית לחום או כאב. זו הדרך שבה הגוף נותן מענה לגירוי הדורש תגובה מהירה מבלי לבזבז זמן על עיבוד במוח.

בדיקה זו (כמו בתמונה) היא חלק מבדיקה נוירולוגית המתבצעת כאשר יש חשד לפגיעה או לחץ על מערכת העצבים.
טפיחה קלה על גיד הפיקה-המשכו של שריר הארבע ראשי, גורמת להחזר (רפלקס) של התכווצות השריר ולבעיטה של הרגל. הטפיחה על הגיד בודקת את הקשר בין העצבים התחושתיים לחוט השדרה עצמו. היעדר הרפלקס או החזר/כיווץ חזק מדי (בהשוואה לצד השני) עשוי להעיד על לחץ המופעל על מערכת העצבים בעמוד השדרה.

מטרתו של הרפלקס בחיי היום יום הוא להגן על השרירים מפני כוחות חיצוניים והוא שיוצר את התגובה המהירה שגורמת לכיווץ השריר.

בבדיקה זו שהרופא בדק אותך (הנקראת Patellar reflex) בודקים את תפקוד החלק התחתון של עמוד השדרה בגובה חוליות L2-L4 (האזור האחראי על העצבוב התחושתי של הירך הקדמית). זהו פחות או יותר.

בברכה – יאיר מגד – אוסטיאופת

פינת התגובות והשיתופים

מה זאת מחלת Legg calves Perthes התוקפת את ירך הילד?

זו מחלה אדיופטית (שאין לה סיבה חד משמעית) של מפרק הירך. היא נחשבת למחלת ילדים מכיוון שהחולים בה הם ילדים בגיל הגן או בית הספר היסודי.

מחלה זו מתוארת לרוב כנמק של ראש עצם הירך אשר נוצר כתוצאה מפגיעה באספקת הדם אל ראש אותה עצם. לאורך זמן נוצרת הפרעה במיקום ראש עצם הירך באצטבולום שהוא אותו שקע בעצם האגן המהווה מבנה כמעט מושלם הדואג לשימור התנועה ולשימור צורתה העגולה של העצם המתחברת אליה.

נזק זה נחשב לנזק איסכמי והוא מופיע בדרגות שונות כאשר אחד הסימנים הידועים הנו צליעה ולאחר תקופה גם הופעת כאב עם הקרנה למפשעה, לקדמת הירך ואף לברך. כאב זה מופיע במיוחד בסוף יום ולאחר פעילות פיזית. במילים אחרות, ניתן להגיד כי התחלת המחלה אינה חדה אלא הדרגתית. בנוסף הילד מפתח הליכה משונה המכונה Antalgic gait.

הטסט הבוחן את הבעיה במפרק כולל הנעה של מפרק הירך להרחקה ורוטציה חיונית.

סימן נוסף – דלדול של שרירי העכוז והשוק של אותה גפה.

 

פינת התגובות והשיתופים

מה החשיבות לפעיות גופנית בשנים הראשונות ואיזה פעילות רצוי לבצע?

תינוק מעת יציאתו לאוויר העולם חושב תנועה ושינה כאשר היחס הוא כמובן לטובת המנוחה.

תדירות התנועה עם זאת הולכת וגדלה ותחילה היא כוללת בעיקר מגע, שכיבה על הבטן ומשחק בחפצים. בהמשך התינוק מתחיל לזחול, לעמוד, ללכת ולרוץ. מכאן הגבול המוטורי הוא גבוה מאוד. עד גיל 5 הילד משחק בגן השעשועים, משחק בכדור (עם חברים), שוחה, רץ ואף רוכב על אופניים.

חשוב כי התינוק יהיה פעיל לפחות כ – 3 שעות ביום. הפעילות הגופנית תשמור על בריאותו ומשקלו בראש ובראשונה. היא תפתח את מערכת השרירים והתנועה שלו, תשפר את הקואורדינציה, את הקשרים החברתיים (עם שותפים למשחק) ואף תשפר את השינה ויכולת הריכוז.

פינת התגובות והשיתופים

זיהום אוויר יכול לגרום לדלקת בסימפונות?

בוודאי. דלקת זו, המכונה גם ברונכיטיס, עלולה להופיע בצורתה הכרונית כמו גם באופן אקוטי והיא כמעט תמיד תוצאה של זיהום במעברי האוויר העליונים, זיהום שעלול להתפשט גם לקנה הנשימה ומטה, לסמפונות ולריאות. סימן ההיכר של המחלה הוא כמעט תמיד שיעול וכאב בחזה. בדומה לפה, לקנה הבליעה, לוושט ולמעי גם צנרת זו, של הולכת האוויר, עטופה בנוזל רירי שתפקידו העיקרי הוא לסלק אבק וחומרים זרים מדרכי הנשימה וכאשר תפקודו של נוזל זה נפגם נוצרות בעיות שעלולות להחריף עד לידי דלקת בסימפונות, דלקת גרון ואף דלקת ריאות חריפה.

הסיבות לסדרת מחלות אלו מתמקדות בעיקר לאזור הגאוגרפי בו החולה חי. רבים מאזורי התעשייה מרוביי הבניינים והמשרדים ידועים כמזהמים ומפויחים. שאיפת אוויר מזוהם זה, כמו גם קיום הרגלי עישון, תורמים רבות למחלה ואף מהווים מקדם משמעותי להופעת בעיות במערכת הלב וכלי הדם, מערכת הנקשרת ישירות למערכת הנשימה והאוורור.

הטיפול בדלקת הסמפונות כאשר מופיעה בשלביה הראשוניים כוללת במקרים רבים מנוחה טוטאלית (שכיבה במיטה) ושתיית משקאות חמים. עם זאת, במקרים יותר חמורים יהיה צורך בסולפה ואנטיביוטיקה. בשני המקרים כמובן שיהיה עדיף להחליף את התנאים הסביבתיים ולהימנע מזיהומים משניים כלומר (עשן תעשייתי, כימי, סיגריות ועוד).

 

פינת התגובות והשיתופים

מה היא פריטוניטיס - דלקת הצפק?

את חלל הבטן מרפדת שכבה המכונה פריטונאום וכאשר זו נדלקת יכונה המצב – פריטוניטיס. מדובר במצב חירום שעלול להתלקח ולסכן את החיים. דלקת זו מלווה לרוב בחום, כאבי בטן, הקאות צמרמורות ומצב כללי ירוד. הסיבות להופעת פריטוניטיס הן במרבית המקרים פגיעה של אחד מאיברי הבטן הגורמת לדלקת באותו איבר ומתפשטת לאותו קרו העוטף את כלל האיברים (פריטונאום). מקרים נפוצים הגורמים לפריטוניטיס יכולים להיות קרע או חסימה של התוספתן, כיס המרה ואף המעי. בנוסף ניתן למצוא מקרים של דלקת בשחלה או באיבר אחר הממוקם באגן הירכיים כמחוללים עיקריים. כאשר דלקת זו מחריפה נהוג לבצע ניתוח דחוף בו מרחיקים את גורם הדלקת ומנקים את המוגלה מחלל הבטן. בנוסף ניתנות תרופות אנטיביוטיות בכמות גדולה שפשוט מצילות חיים.

פינת התגובות והשיתופים

איזה פעילות אישה הרה יכולה לעשות?

חשוב מאוד לדעת מה היתה רמת הכושר של האישה ההרה. אם אפסית היא, רצוי להתחיל ממש בהדרגה כמו הליכה קלה של רבע שעה מידי ערב ולעלות בהדרגה.  אם האישה כבר בכושר יש הטוענים כי נכון יהיה להמשיך לפעול באותה רמה או לפחות ב – 60 – 70% ממנה והעיקר הוא להמשיך לפעול כ  120 – 150 דקות שבועיות (בעצימות בינונית). קיים משנה חשיבות לביצוע תרגילי כח והתנגדות כפעמיים בשבוע ולהימנע מטלטולים והקפצות עזות של הבטן (או בכלל).

כך או כך, רצוי להיוועץ עם הרופא האחראי ובפרט כאשר מדובר בהריון תחת סיכון או כשיש עדויות לנזק או להיריון עבר שלא עבר חלק.

חשיבות הפעילות הגופנית היא אדירה. היא עוזרת לשמר על עליית משקל הדרגתית, היא עוזרת בוויסות לחץ הדם, שיפור איכות השינה ואף מצב הרוח.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת FMF - קדחת ים תיכונית

קדחת ים תיכונית המכונה גם  – FMF (ר”ת של Familial Mediteranean Fever) היא מחלה משפחתית המופיעה בעיקר בקרב יהודים ספרדים (שאינם אשכנזים), ערבים, תורכים וארמנים ועל כן שמה.

מחלה זו מוכרת בשל ההתקפים שלה. מדובר בהתקפים יחסית קצרים (ימים ואף שבועות) שביניהם הפוגה כמעט מלאה. התקפים אלו מלווים בחום וממצאים דלקתיים שונים המשתנים בהתאם למיקומם. ממצאים דלקתיים מוכרים מופיעים בחלל הבטן או לעתים במפרק גדול אחד (בברך בעיקר). כאשר המחלה מופיעה בחלל הבטן מתעורר חשד למאורע בטני חריף כמו התנקבות צינור מעי ועוד פגיעות העלולות להיא לפריטוניטיס (דלקת הצפק) המהווה מצב מסכן חיים.

אחד הסיבוכים הקשים ביותר של המחלה מכונה “עמילואידוזיס“, מצב שעלול לפגוע קשות בכליות ואף להביא לאי ספיקתן באופן סופני הדורש המודיאליזה.

מבחינת הממצאים ניתן להבחין בשקיעת דם מוחשת ובעלייה חדה של ערכי חלבונים שונים כמו פיברינוגן, הפטוגלובין ועוד.

הטיפול במרבית המקרים הוא מניעתי ונעשה על ידי נטילת קולכיצין שנועד להפחית את מספר ההתקפים ואת חומרתם.

יש ליטול בהתאם לפיקוח והוראות הרופא אשר מתחשב בהיסטוריה האישית, המשפחתית ובתופעות הלוואי במידה והופיעו.

פינת התגובות והשיתופים

מדוע מופיע דם בצואה?

דם בצואה הנו עניין רציני וכאשר הוא מופיע יש לשקול פניה לרופא ובפרט כאשר הוא מופיע בכמויות נכבדות ובלווי תופעות נוספות כמו עייפות וחולשה כללית, כאבי בטן, יקיצה לילית, סחרחורות ועוד.

כאשר אדם מתלונן על דמם בצואה נשאלת שאלה עיקרית והיא – מה צבע הדם?

צואה שחורה (Maleana) מעידה לרוב על מצב בו הדם הספיק להתקרש, זאת אומרת שהדם הגיע ממוקד מרוחק לפתח היציאה (הפתח האנאלי). אזורים מרוחקים המוכרים וידועים כמחוללי דמם כהה הם הוושט הקיבה והתריסריון. תופעה נלווית לצבעו השחור של דם זה הינה לרוב ריחו המצחין ומרקמו הדביק, תכונות שנוצרו והתהוו כתוצאה מחשיפתו של הדם לאנזימי עיכול רבים, לחומצות ולצואה לאורך צינור העיכול.

צואה אדומה מנגד (Hematochezia) המלווה במקרים רבים בברק, מקורה, סביר להניח, במוקדים תחתונים של מערכת העיכול, כלומר מוקדים הקרובים לפתח האנאלי כמו המעי הדק, הגס, הרקטום ואף פי הטבעת.

יש להזכיר גם כי דמם כבד ממערכת העיכול העליונה גם הוא יכול להופיע בגוון אדום במידה ומתרחש.

סיבות להופעת צואה בעלת גוון שחור:

 1. כיב מדמם בקיבה או בתריסריון. מצב זה מחייב בדיקת ביופסיה ואיתור חיידק ההליקובקטר פילורי במידה ונמצא כגורם הפתולוגיה.
 2. קרע במעבר הוושטי – קיבתי (Cardia). קרע שכזה (המכונה מאלורי וייס) נוצר לרוב כתוצאה מהקאה מרובה ומאומצת הנפוצה בקרב אלכוהוליסטים.
 3. דליות בוושט הנוצרות כמעט תמיד על רקע של לחץ דם וחסימה של הוריד הפורטלי המעביר דם מאיברי העיכול (בין השאר) לכבד.
 4. ריפלוקס, Gerd
 5. גסטריטיס – דלקת בקיבה
 6. בליעת דם כתוצאה מדמם באף או בליעה של גורם חד.

סיבות להופעת צואה אדמדמה או אדומה ובוהקת:

 1. טחורים – הדמם במצב זה יהיה ניכר באסלה כאשר הוא עוטף את הצואה.
 2. פיסורה אנאלית – קרע בעור סביב פי הטבעת. לעתים עצירות קשה ומאמץ ביציאות גורמים להופעת דמם קל הנראה ככתמים אדומים ומעטים על  הנייר.
 3. דייברטיקוליטיס (מחלת הסעיף) – מחלת מעי התוקפת לרוב אנשים הנוהגים לאכול מזון מעובד ודל סיבים תזונתיים. היא נובעת מלחץ מוגבר בדפנות המעי (לרוב במעי הגס). תופעה זו שכיחה יותר בעשור החמישי והיא מאופיינת בסעיפי מעי מודלקים הנראים כמו מעין פאוצ’ים קטנים. הסימנים, מלבד צואה אדמדה, כוללים צואה קשה ויבשה, עצירות, כאבי בטן ונפיחות בטנית. סיבוכים נוספים יכולים לכלול חום, בחילות, הקאות ויציאות במרקמים שונים וחריגים. הבדיקה הנדרשת היא קולונוסקופיה ויש לעשותה בהקדם האפשרי כדי למנוע מצב המכונה פריטוניטיס (דלקת הצפק) המתרחש כאשר אחד הסעיפים מפתח אבצס ופורץ את דופן המעי ומאפשר בכך לתכולת מעי לעבור לחלל הבטן הסטרילי (דבר הדורש,לרוב, ניתוח חירום).
 4. דלקת באזור הרקטאלי – פרוקטיטיס
 5. דיזינטריה – חשיפה לנוזל או מזון מזוהמים ונגועים בחיידקים אלימים (כמו סלמונלה, אי קולי, שיגלה ועוד) עלולה לגרום לשלשול דמי.
 6. סרטן המעי הגס או מחלות דלקתיות של המעי (קרוהן, קוליטיס).
 7. פוליפים במעי הגס
 8. חתוך של גוף זר העובר בצינור העיכול.
פינת התגובות והשיתופים

מה היא הקאה דמית? Haematemesis

הקאה דמית, כשמה כן היא, זהו מצב חירום שיש להתייחס אליו ברצינות וכאשר נלווים אליה מצב, פעולה או סימן  אחד או יותר מאלו שיוזכרו כעת  יחשב הדבר כדגל אדום ויחייבו טיפול חירום:

 • לחץ דם נמוך או דופק מוגבר, כאבי חזה, בלבול או הכרה מעורפלת. כמו כן גם ירידה בכמות השתן, תחושת קור ברגליים. כל אלה מעוררים חשד לאבדן דם רב ומחייבים טיפול חירום.
 • ירידה במשקל – קיים חשד לגידול סרטני.
 • צריכת אלכוהול רבה – חשד למחלת כלייה או כבד כרונית.
 • קושי נשימה או כל שימן למחלת ריאה חדה – יעוררו חשד לקרע של הוושט.

אז איזה סיבות להקאה דמית קיימות?

כאשר מופיעה הקאה דמית מעורב במקרים רבים צינור הוושט – Esohagus, אך לפעמים מעורבים מבנים אחרים כמו הקיבה, המעי ועוד. והנה כמה מצבים פתולוגיים מוכרים:

 1. כיבים (Ulcers). אלו נוצרים לרוב על רקע זיהום כתוצאה מהחיידק הליקובקטר פילורי הגורם לפגיעה ברירית המגנה על משטחו הפנימי של צינור הוושט.
 2. כאשר רירית הוושט נפגעת יכונה המצב – Esophagitis
 3. פגיעה ברירית זו, ובפרט של רירית הקיבה, עלולה להתרחש גם מנטילת תרופות אנטי דלקתיות מסוג NSAIDA (אסיפירין למשל). כמו כן פגיעה שכזו עלולה להווצר לאחר ניתוח קיבה או מעי וכמו כן לאחר ניתוח של ה – Aorta. כאשר הקיבה מודלקת יכונה המצב – Gastritis. המצאות החיידק הליקובקטר ונטילת תרופות NSAIDS עלול להיות מסוכן מאוד.
 4. הופעת דליות (לרוב על רקע מחלת כבד או לחץ דם גבוה)  בוושט או בקיבה הנו דבר מסוכן ובפרט כאשר אלו בוקעים ומדממים.
 5. קרע או סדקים בדופן בין הוושט לקיבה. מצב זה מופיע לעתים בתקופות של הקאות רבות ומסיביות. תסמונת זו מכונה “מלורי וייס”.
 6. קרע מוחלט של דופן הוושט. מצב מסוכן העלול לגרום לחדירת אוויר לאזור החלל הבין ריאתי (מדיאסטינום).
 7. גידולים
 8. טראומה (תאונה, נפילה, דקירה, ירי).
פינת התגובות והשיתופים

מה הסיבות לירידה בלתי רצונית במשקל?

רובנו עדים לשינויים במשקל גופנו. כאשר מדובר בסטייה של 1 – 3  קג” לפה או לפה, אין הדבר מעיד על בעיה בריאותית, קרוב לוודאי, אך אם מדובר בירידה של 5% ממשקלנו הבסיסי ולאורך מס’ חודשים בודדים הדבר עתיד להצביע על בעיה שיש להתייחס אליה בכובד ראש.

אם מדובר בירידה במשקל למרות עליה בתאבון הדבר עלול להצביע על מצבים כמו תרסיות יתר (Hyperthyroidism), על סוכרת ואף על בעיות בספיגה של מערכת העיכול. מאידך, אם מדובר בירידה במשקל המלווה גם בירידה בתאבון יתכן ויצביע הדבר על מצב נפשי ירוד כמו דיכאון, שימוש בתרופות מסוימות (תופעות לוואי), סמים ואף יעלה החשש לתהליך תופס מקום (SOL) כלומר לסרטן.

ישנן מחלות אשר להן תופעות לוואי נוספות מלבד ירידה במשקל והנה כמה מהן:

 • RA – דלקת פרקים שגרונית במצבה החריף.
 • הפרעות במערכת העיכול כמו – אכלזיה, צליאק, קרוהן, קוליטיס, דלקת כרונית בלבלב, כיב קיבה, דייברטיקוליטיס ועוד.
 • הפרעות הקשורות לספיגה כמו ניתוח בצינור העיכול, Cystic fibrosis (מחלה מולדת וכרונית המשפיעה גם על מערכת הנשימה וגם על מערכת העיכול ובה ההפרשות הופכות לצמיגות ממש כמו מסטיק).
 • הפרעות לב וריאה כרוניות כמו אי ספיקת לב מתקדמת, COPD ועוד.
 • הפרעות מנטליות כמו סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית, דיכאון וסטרס.
 • הפרעות נוירולוגיות – טרשת נפוצה, פרקינסון, דמנציה, שבץ, myasthenya gravis ו – amyotrophic lateral sclerosis המוכרת כ – ALS.

כאשר ירידה במשקל בתקופה קצרה מלווה באחד מהתסמינים הבאים, יחשב הדבר לדגל אדום הדורש התערבות רפואית מיידית:

 1. הזעה לילית, חום או התנפחות של בלוטות לימפה.
 2. כאב עז בעצמות
 3. צימאון יתר והשתנת יתר (Polydipsia & Polyuria).
 4. קשיי נשימה, שיעול עז ומתמשך, ליחה דמית ורדרדה.
 5. כאבי ראש עזים, התכווצויות סביב מפרק הלסת, הפרעות ראיה.
 6. פריחות ופצעים כמו – Janeway lesions, Osler nodes, Splinter hemorrhages ועוד.

תודה רבה למרינה פובולוצקי שעזרה בליקוט החומר לשאלה חשובה זו. ליצירת קשר עם מרינה לחצו – כאן.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא תסמונת דאון והאם הם יכולים להתעמל באופן אינטנסיבי?

תסמונת דאון  (D.S) היא תופעה כרומוזלית שכיחה ביותר, שכיחות העולה ככל שגיל האם עולה. הפגיעה בקרב חולי S.D מתבטאת ב – 4 מישורים: מאפיינים חיצוניים, מומיי לידה רב מערכתיים, תחלואה רב מערכתית ופיגור שכלי – פסיכומטרי. ספקטרום התסמונות רחב ומשתנה בין חולה לחולה. לחלק מחלה קלה מאוד, הם מנהלים חיים עצמאיים ונורמטיביים וחלק נותרים מוגבלים ותלויים באופן טוטאלי. באופן כללי ניתן להצביע על שיפור בתוחלת החיים של חולי D.S  והוא עומד כעת על 55 שנה. לצערנו כ – 40% לא ישרדו למעלה מ – 10 שנים בגין מומים לבביים או ריאתיים. חשוב לציין כי האבחנה במקרים רבים נעשית כבר בתחילת הדרך בתקופה הפוסט נטאלית (שאחרי הלידה) ובשנה, שנתיים שאחרי וזאת לנוכח היעדר בביצוע תנועות אלמנטריות כגון זחילה (שנה וחצי), ישיבה (סביב שנה), עמידה, הליכה (שנתיים) דיבור (שנה וחצי)

סימנים המאפיינים חולי D.S:

פרופיל פנים שטוח, עיניים מלוכסנות, אוזניים נמוכות וקטנות, אף קטן ושטוח, היקף ראש נמוך מהנורמה, לשון בולטת שיניים קטנות, צפופות ומאחרות לבקוע, צוואר קצר ועבה, גפיים קצרות וקומה נמוכה, כפות ידיים קצרות ממועטות בקווים.

ועכשיו אחרי שהכרנו בחטף את המושג תסמונת דאון נבין מדוע יש לפעול במשנה זהירות בכל הקשור לפעילות גופנית אינטנסיבית.50% מהסובלים בתסמונת דאון יסבלו ממומים לבביים בעיקר בין העליות לחדרים. מדובר לרוב במומים מורכבים וקטלניים. כמו כן ל – 15% מהחולים גמישות יתר במפרקים וחוסר יציבות בין הצוואר לגולגולת (מה שמגביר את הסיכון לפציעות על רקע נזק לחוליות, לדיסקים ולרקמות בסביבה).

פינת התגובות והשיתופים

לאבי התחיל מה שנקרא "ראש מים בלחץ נורמאלי", מה זה?

היי, השאלה מעט סוטה ממטרות האתר המכוונות לתחום השיקום התנועתי. עם זאת אנו מעודדים העלאת כל נושא מתחום הגוף.

אביך סובל ממה שמכונה – NPH שזה ר”ת של – Normal pressure hydrocephalus. הידרו זה מים וצפאלוס זה ראש. הפתולוגיה הנ”ל מוכרת לרוב בקרב עוברים, שם עלול להיגרם שיתוק מוחין או נזק מוחי זה או אחר. המשותף לשני המקרים הוא בעיקר בהגדרה המתארת מצב בוא נוזל המוח (CSF) אינו מנוקז כראוי (אם בכלל) מהגולגולת.

הפרזנטציה השכיחה בקרב קשישים הסובלים מהמצב מיוצגת לרוב על ידי 3 סימנים עיקריים:

1.בעיות בהליכה. ההליכה הופכת למהוססת וכל צעד כאילו נתקע וממוגנט לרצפה.

2.פגיעה קוגניטיבית המלווה בבעיות קשב וריכוז. המצב די מזכיר דמנציה ההולכת ומחמירה עם הזמן. מתחילים לשכוח דברים ולקבל החלטות.

3. אי שליטה על סוגרים ובפרט על שלפוחית השתן.

המצב רגיש מאוד ודורש מעקב צמוד של רופא ובני משפחה. שיהיה רק בריא.

פינת התגובות והשיתופים

דלקת פרקים על רקע שחיקה וניוון, מה היא?

דלקת פרקים ניוונית או בשמה הלועזי – Osteoarthritis היא הסיבה השכיחה ביותר של תלונות ראומטיות (הקשורות למפרקים) בקרב מבוגרים בעולם הרחב כאשר השכיחות הולכת ועולה ככל שמתבגרים. בכלל, לקראת גיל 75 – 80 ניתן לקבוע כי כמעט כל אחד מאיתנו יסבול מהתופעה (רנטגנית לפחות).

מחלה זו איננה אוטואמיונית אלא ניוונית והיא מלווה במקרים רבים בתהליך דלקתי משני של הנוזל התוך מפרקי (סינוביטיס). חשוב לציין כי מקור הבעיה אינו התהליך הדלקתי בדומה לדלקות פרקים אחרות כמו לדוג’ RA. בנוסף, מוכרים שינויים מבניים הנקשרים למחלה זו כמו אטרופיה שרירית (דלדול שריר) ורפיון רצועתי.

אמנם לגיל משקל רב בהיווצרות OA, אך ההחמרה נובעת לרוב ממקור מכאני על רקע Over use (שימוש יתר) או Over load (העמסת יתר).

חשוב – הדלקת מוגדרת למפרק ולא מחוץ לו והיא נעדרת סימנים מערכתיים (סיסטמיים) כמו חום, חוסר תאבון, פגיעות בראייה ועוד.

מה באמת מתרחש ב – OA? ניתן למנות 4 שלבים: 1. לחץ מכאני עודף, 2. מוות של תאי סחוס (כונדרוציטים, 3. ניוון של מבנה הסחוס, 4. היווצרות של תאי עצם חדשים (אוסיפיקציה).

כאשר סחוס עובר תהליך ניווני נוצרים אזורים נטולי רקמה סחוסית, כלומר אזורים נטולי כונדרוציטים ולאזורים אלו יכולת שיקום ירודה ביותר. לתוך החלל נוצר חודרים רקמות חיבור שונות כמו פיברובלסטים ואוסטיאובלסטים ה שמשלים ומסביר את שינוי הצורה של המפרק. נוצרת אם כך, עצם חדשה. תהליך זה מכונה: ניאו – אוסיפיקציה ולו ביטוי קליני ורנטגנולוגי (ניתן לזהותו ברנטגן). מה שקורה בעצם זה שהגוף מנסה לשמור על ארכיטקטורה מפרקית אשר תפזר כוחות דחיסה בצורה היעילה ביותר.

שלבי הדלקת – שלב ראשון: דלקת הנובעת מסיבות הזדקנותיות ותורשתיות כמו גם עקב השמנה המהווה גורם סיכון בעיקר של מפרקים נושאי משקל.

שלב שני נקשר לפגיעות מנות מבנה העלולות להופיע בגיל צעיר יותר.

מה נפגע ב – OA?

בדלקת מפרקים ניוונית יכולים להיפגע מפרקים היקפיים (ברך, ירך, כפות רגליים וידיים) ועמוד שדרה (ספונדילוזיס, ארטרוזיס). מרק הכף נפגע לעתים נדירות מכיוון שכמעט ואינו נושא משקל. עם זאת, פציעות כמו פריקה פציעה מסוג SLAP, ועוד, מאיצות את תהליך הניוון של המפרק.

ביטוי קליני – הפעלת המפרק כרוכה בכאב מכאני. במיוחד מפרקים נושאי משקל. הכאב יופיע בהליכה או עמידה ממושכת, טיפוס מדרגות ועוד. בשלב מתקדם יותר יתווספו סימנים כמו נפיחות, קשיון בוקר, כאב לילי, כאב במנוחה ועוד.

ביטוי קליני מוכר הוא בכפות הידיים ובמיוחד באצבעות בהן מופיעות דפורמציות (שינוי צורה) מסוג :Heberdens & Bouchards nodes.

טיפול – עדיף כי הוא יתחיל כשמרני כמה שניתן, בעיקר כל עוד הפגיעה לא גרמה לשינוי בצורה או בזווית המפרק. טיפול שמרני כולל פיזיותרפיה, אוסטיאופתיה, KT (טייפ קינזיולוגי), קיבועים תומכים, הליכה עם מקל, NSIDS.

במידה וקיימת החרפה יש לשקול הזרקה תוך מיפרקית של סטרואידים המביאים לרגיעה תקופה (משתנה בין אדם לאדם).

כמוצא אחרון ובמצבים קליניים חמורים בהם חל שינוי בציר המפרק שהביא להרעה באיכות החיים, יש לשקול התערבות ניתוחית בה המפרק יוחלף (בחלקו או במלואו) ויושתלו בו מתכת, פלסטיק או חרסינה אשר ישמשו למפרק בעל מנוף תנועה יציב.

 

 

פינת התגובות והשיתופים

מתי רצוי לאכול ולשתות במסגרת שעת האימון?

רצוי לאכול כשעתיים או שלוש לפני האימון מאחר ורק לאחר פרק זמן זה הסוכר מגיע לדם ויוכל לשמש כמקור לאנרגיה. פעילות גופנית בסמוך או תו”כ פעולת עיכול תפריע לעיכול ותכביד על פעילותו הכללית של הגוף. בנוסך רצוי להימנע מאכילת פחמימות פשוטות בסמוך לאימון/משחק מכיוון שהפרשת אינסולין (מהלבלב) ברמה גבוהה תפחית את זמינות חומצות השומן שנועדו ליצירת אנרגיה ולהגברת פירוק גליקוגן מהכבד ומהשרירים.  בנוסף, רצוי לצרוך פחמימות מורכבות כשעה, שעה וחצי אחרי הפעילות ובכך להשיב לגוף סוכרים (גליקוגן). ארוחה זו חשובה מאוד מכיוון שהיא מאזנת את רמת הסוכר בגוף כמעט מבלי להפוך את אותן פחמימות לשומנים.

לגבי שתייה. כשעתיים לפני אימון או המשחק יש לשתות 2 – 4 כוסות מים. בנוסף בזמן שלפני האימון וממשך בסמוך לו (15 שעה לפני) יש לשתות עוד כוס, כוס וחצי מים. אגב, שתיית קופאים או אלכוהול לא מומלצים בשלבים אלו מכיוון שיש להם תכונות משתנות ולכן אם אכן צרכתם אותם ב 10 השעות שלפני האימון זה אומר שאתם צרכים עוד כוס מים למה שהוזכר מעלה. שתייה במהלך האימון גם היא חשובה מאוד והיא נועדה לשמר את טמפ’ הגוף (אידיאלי לשתות בזמן הפעילות בין ½ כוס לכוס מים קרים כל 20 דקות). מה לגבי משקאות איזוטוניים? בעקרון הם מהווים מקור טוב למלחים, למיים ולמינרלים. בנוסף שילוב הסוכר והנתרן שבהם מגביר את הספיגה במעי הדק.

פינת התגובות והשיתופים

אני כרגע בתהליך חיטוב. מה ההבדל בין פחמימות מורכבות ללא מורכבות?

קודם כל נתונים חשובים בנוגע לפחמימה:

 • פחמימה מהווה את מקור האנרגיה הזמין ביותר בגוף. האנריה הזו חיונית לתהליכים רבים בגוף כמו תנועה, עיכול, מערכת שתן ועוד.תאי מוח ומערכת העצבים זקוקים לפחמימות כמקור אנרגיה בלעדי. נוכחות הפחמימות דרושה לניצול השומנים לאנרגיה.
 • התזונה שלנו כוללת בממוצע בין 50 – 70% פחמימה.
 • מכל 1 גר’ פחמימה הגוף מקבל 4 קק”ל.
 • הפחמימה – יש לה תפקיד מרכזי בבניית חומצות גרעין המרכיבות את החומר התורשתי, DNA.
 • מחסור בפחמימות יתבטא בעייפות, סחרחורות, כאבי ראש, רעב, עצבנות ואף רעד.
 • מחסור בפחמימה יגביר את פירוק החלבונים מה שיביא לדלדול שרירי.

  הפחמימות הפשוטות מורכבות מחד דו ורב סוכרים. 2 סוגי חד סוכר עיקריים הם הגלוקוז והפרוקטוז. הגלוקוז הוא בעצם היחידה הבסיסית של הסוכר והגוף משתמש בו בעיקר להפקת אנרגיה (מלבד בניית גליקוגן והפיכה לשומן). הפרוקטוז מנגד הוא אותו סוכר המצוי בעיקר בפירות ובדבש. הוא מאוד חיוני לסוכרתיים (מכיוון שאין צורך באינסולין כדי שיקלט בתאים. עם זאת, תוצרי הפירוק שלו עלולים להפוך לגלוקוז. בנוסף אנו מכירים את הגלקטוז הנמצא רק בסוכר החלב (הלקטוז)  וההמנוזה שהוא חד-סוכר שמקורו בעצים. ישנם שלושה סוגי דו-סוכר: סוכרוז, לקטוז ומלטוז. הסוכרוז נחשב לפחמימה פשוטה), הלקטוז הוא סוכר החלב וההמלטוז סוכר הלתת

 • אז מה הם החסרונות באכילת פחמימות פשוטות אלה? מדובר באנרגיה ריקה ללא כל ויטמינים ומינרלים. הם מגבירים את ייצור השומנים בדם ולימים גם את אי הסבילות לגלוקוז. חשוב לציין גם כי הם קרקע טובה להתרבות חיידקים העלולים לפגוע במעיים, בחניכיים ובשיניים.

מי הם הרב סוכרים? מדובר ביח’ ארוכות של חד סוכר כאשר מוכרות לנו בעיקר 3: גליקוגן, עמילן ותאית. 

הגליקוגן מהווה מאגר אנרגיה הנמצא בשרירים ובכבד. הוא מתפרק בשעת הצורך ליחידות גלוקוז. העמילן נמצא בחיטה, בשעורה, בשפון, בשיבולת השועל, בתירס  ובתפו”א.

כאשר אנו מדברים על רב סוכרים אנו כוללים גם את משפחת הסיבים התזונתיים. מדובר ברכיבי מזון בלתי זמינים לעיכול. הם נמצאים בצמחים ומעניקים להם את קשיותם. אי מסיסותם במים (של חלק מהסיבים) הופכת אותן לקשים לעיכול. מה שכן, הם מרחיבים את נפח הצואה ומרככים אותה. בנוסף הם סופחים שומנים וסוכר במעי (טוב להרזיה ולאיזון הסוכר). נמצא אותם בדגנים מלאים בגזר, תירס, קליפת פירות וירקות. אלו המסיסים במים מקטנים את ספיגת הכולסטרול ואף עוזרים לניקוי הכבד וכיס המרההסיבים מצויינים עבורנו וחשוב שיהיו חלק מהתפריט שלנו. הם מזרזים את מעבר המזון במעי ובעצם משפרים את חילוף החומרים (פריסטלטיקה). הם עוזרים גם לניקוי מערכת העיכול מערכת הדם ומונעים מחלות כלי דם ולב (סופחים כולסטרול ועודפי שומן). הסיבים גם שומרים על רמות סוכר (כפי שציינו) בכך שמעבירים אותו מהר לדם.

אה ודבר חשוב נוסף הוא יצירת הרגשת שובע. ספיחת הנוזלים והגדלת נפח הקיבה מסייעת לאנשים רבים לשמור על משקל תקין.

 

פינת התגובות והשיתופים

איזה סוגי סכרת קיימים?

 • סוכרת היא מחלה נפוצה מאוד והיא יכולה להופיע בכל גיל (שכיחותה עולה ככל שאנו מתבגרים).
 • סוגיי סוכרת:1. סוכרת נעורים – (TYPE I)
  הרס תאי ß בלבלב, האחראים על ייצור האינסולין. סוכרת זו מופיעה בגיל צעיר. לחולה צורך בקבלת אינסולין.2. סוכרת מבוגרים – (TYPE II)
  התפתחות תנגודת לאינסולין בגוף. אנשים בני 40 ומעלה. הרקמות אינן מגיבות להפרשת אינסולין (בניגוד לסוכרת נעורים). הסיבות: תורשה, השמנה והיעדר פעילות גופנית. לא תמיד יש צורך באינסולין ודי בשינוי אורח חיים.3. סוכרת הריון
  מופיעה לרוב במחצית השנייה של ההיריון. תנגודת לאינסולין בעקבות הפרשת הורמונים טבעית במהלך ההיריון. כאשר אין עליה מספקת ברמת האינסולין מתפתחת סוכרת. תתכן פגיעה באם ובעובר.4. סוכרת הקשורה לתת-תזונה
  5. סוכרת שניונית – בעקבות מחלות שונות (מחלות הורמונליות ומחלות לבלב) וכתוצאה מנטילת תרופות.
פינת התגובות והשיתופים

מה ההבדל בין שיתוק מוחין, שבץ וטרשת נפוצה?

 • השוואה בין שלושת המחלות :
  שיתוק מוחין – CP: נזק מוטורי בלבד לפני גיל שנתיים, ללא פגיעה סנסורית (תחושתית), ללא פגיעה קוגניטיבית או שכלית לרוב, פרכוסים, ספסטיות קשה, תוחלת חיים רגילה. הנזק בלתי הפיך, מחלה קבועה, לא אבוליטיבית.
  שבץ – CVA: נזק קורטיקלי עד חוט השדרה, גיל 65 ומעלה לרוב, פגיעה מוטורית, סנסורית וגם קוגניטיבית/ פגיעה במצב ההכרה, אפזיה, פרכוסים, ספסטיות קשה, דיכאון, התחלה פתאומית, נזק בלתי הפיך, אירוע יחיד או אפיזודות חוזרות, קיצור ניכר בתוחלת החיים.
  טרשת נפוצה – MS: נזק מוטורי אבל הפרעה סנסורית בולטת לא פחות, פיזור רחב, ספסטיות מתונה, דיכאון ניכר, מחלה התקפית ולרוב אבולוטיבית, נזק בלתי הפיך, אין שינוי בתוחלת החיים, פרכוסים נדירים.
פינת התגובות והשיתופים

האם כאב שנחשד כאורתופדי יכול להיגרם מבעיה של אבר פנימי?

התשובה היא כן, בהחלט כן. המצב המתואר בשאלה מכונה viscerosomatic reflex והוא מתאר מצב בו מתקבל אות מאיבר מסוים לקרן האחורית של חוט השדרה (Dorsal Horn) שם גם שוכנים נוירונים הקשורים למערכת התנועה הפריפריאלית (שרירים, כלי דם ועור).  האות, או התחושה עליה אנו מדברים היא הכאב שהוא צורה של תחושה הנעה ממקור או מוקד מסוים לתחנה סופית שהיא המוח. התנועה של הכאב מתרחשת לאורך צינורות עצבים (tracts) ועל גבי חוט השדרה.

Viscero Somatic Reflex

מחקרים רבים מגלים שיש לשער ולהניח כי חלק לא קטן מהכאבים יכולים בעצם לשמש כסימני אזהרה למחלה פנימית. הרפלקס הויסרו-סומאטי מתקיים לרוב כאשר אבר פנימי בגוף מצוי תחת מחלה ובמצב זה מתחילה טרנפורמציה של אינפורמציה לעצבים אפרנטיים (Affernt) כלומר עצבים המעבירים אותות מאברי החישה אל מע’ העצבים המרכזית. כל איבר בגוף מחובר למערכת העצבים המרכזית על ידי סינפסות המגיעות מחוט השדרה. הרפלקס המתואר דן ביכולת של הגוף להרגיש מתי מתרחשת מחלה או בעיה תפקודית באיבר מסוים. כאשר בעיה כזו מתרחשת היא מורגשת ככאב או גירוי בסגמנט ספציפי בגוף. הדבר יכול להתרחש באותו האזור של האבר ואף רחוק ממנו.

דוג’ טובות ל Viscerosomatic reflex:

 • כאב עז בזרוע השמאלית במהלך התקף לב. מסתבר כי קיים קשר (קיימת תקשורת) בין כל אבר פנימי (viscera) ואזור מסוים בגוף הקשור אליו.
 • כאב גב תחתון בהקשר לאפנדיציטיס, קוליטיס, קולסיסטיטיס, צליאק, מחלות קיבה, קרוהן ועוד.

הקשר בין האבר הפנימי לגוף יכול לבוא לידי ביטוי בצורות הבאות:

 • כאב כללי וקשה לזיהוי. יתכן כאב עמום ועמוק.
 • כאב כרוני (3 חודשים ומעלה)
 • כאב ללא כל תבנית היכולה לתאר אותו (קשה לתאר את רמת הכאב במהלך היום או לאחר פעילות מסויימת).
 • שינוי במרקם העור (יובש, זיעה, אדמומיות, לובן).
 • רגישות יתרה בעור או תחושת הרדמות ושינוי תחושתי (paresthesia).
 • נוקשות וספסטיות.
 • היסטוריה של מצבים פתולוגיים או דלקתיים במע’ העיכול, הכבד או הראות.
פינת התגובות והשיתופים

מה הסיבות העיקריות להשמנה?

  • תזונה לקויה
  • חוסר בפעילות גופנית
  • עודף רעלים בגוף
  • חוסר איזון הורמונלי
  • מצבים נפשיים
  • תורשה
  • תופעות לוואי של תרופות
  • מצבי לחץ: עליית רמות אינסולין (מעלה רצון מוגבר לאכול, בעיקר פחמימות) וקורטיזול (הקורטיזול לא מאפשר שימוש בשומן לאנרגיה ועלייתו גורמת לעלייה בצבירת שומן באזור הבטן).
  • אלרגיות ואי-סבילות למזון 
  • ירידה בסרוטונין
פינת התגובות והשיתופים

מה האיברים הקשורים למערכת החיסון?

 • הטחול (spleen) הוא הרקמה הלימפתית הכי גדולה בגוף. אורכו כ 12 ס”מ והוא ממוקם בצד השמאלי עליון של הבטן השמאלי באזור שבין הקיבה לסרעפת כאשר השטח העליון שלו עגלגל ומתאים לכיפת הסרעפת. איברים שכנים שיוצרים הטבעות (סימניי חפיפה) בטחול הם הקיבה, הכלייה השמאלית, וחלקו השמאלי (המכופף) של המעי הגס.
  הדם זורם פנימה לטחול מתוך העורק splenic artery ובפנים תאי B ו T עושים פעולות הגנתיות\מחסנות, בזמן שהמאקרופאגים של הטחול הורסים את הפתוגנים שהביא הדם בתהליך
  הפאגוציטוזה.

הטחול עושה 3 פעולות:
1 .מוציא ממחזור הדם התאים האדומים הקרועים, החלשים או פגומים.
2 .דואג לאחסון של תאים עד כשליש מכל אספקת הדם בגוף.
3 .אחראי על ייצור כדוריות דם בזמן חיי העובר.

כאשר הטחול מוגדל מכונה המצב – ספלנומגאלי.

 • בלוטת ה – Thymus. הבלוטה הכי פעילה וחזקה אצל תינוקות וילדים. בתחילת גיל ההתבגרות הבלוטה מתחילה להתנוון ומוחלפת ברקמת שומן. התפקיד העיקרי שלה הוא לגדל ולשמור תאי לימפוציטים או תאיT.תאי T חיוניים למערכת החיסון האדפטיבית (נרכשת), שהגוף מסגל ידע על פתוגנים ספציפיים ומפתח תגובה ספציפית בעקבות כך. הבלוטה ממוקמת לפני הלב ומאחורי הסטנרום (עצם החזה).
 • שקדים tonsils. תפקידם הוא להוות קו הגנה הראשון של המערכת החיסונית בהגנה על מערכת העיכול מפני מחוללי מחלות ופתוגנים. על השקדים נמצאים תאי M אשר בעת סכנה מתריעים לתאי T ו .B ואז מתחילה תגובה של מערכת החיסון.
  Adenotonsillar hyperplasi מתאר מצב של שקדים מוגדלים.
  Tonsilitis מתאר מצב של דלקת שקדים.
  Tonsillectomy זהו ניתוח להסרת שקדים.
פינת התגובות והשיתופים

מדוע הסחוסים מתנוונים, איך מחלימים והאם אוסטיאופתיה עוזרת?

סחוס למי שטרם שמע עליו, תפקידו העיקרי הוא למנוע חיכוך בין עצמות. כאשר התנוונותו תופסת תאוצה הדבר עלול לגרום לכאבים עזים המסתיימים בהגבלת תנועה ואף בהליכים כירורגיים מורכבים.
אז מה הגורמים המשפיעים על ניוון סחוס?

 • פציעות וחבלות – OVER LOAD.
 • ישיבה ממושכת (עבודה משרדית).
 • מצב כפיפה או יישור ממושכים (השפעה על ווסקולאריות, כלומר על האספקה והפינוי הדמי).
 • מזג אוויר – מצבי קור מביאים לכיווץ נימים וכלי דם.
 • מצב דלקתי מתמשך, בעיקר כזה הכולל נפיחות והגבלת תנועה.
 • ענפי ספורט כמו ריצה, כדורסל (קפיצות). ענפים הכוללים נחיתות על משטחים קשים.
 • ענפי ספורט הכוללים חבטות ומניפולציות כמו אומנויות לחימה (בעיקר ג’ודו), רגבי, פוטבול ועוד.
 • משקל יתר
 • שברים המערבים את המשטח המפרקי.
 • גיל – קצב החידוש והבניה נמוך.
 • חוסר תנועה (זרימה דמית נמוכה).
איך סחוס מחלים ואיך אוסטיאופתיה משפיעה?
יכולת הסחוס להחלים הולכת וקטנה ככל שאנו מתבגרים. סחוס מורכב בחלקו מרקמת קולגן שהיא רקמת חלבון שופעת ומרכזית בגופנו.
אז מה יסייע להחלמה?
 • תוספי מזון כמו גלוקוזמיןChondroitin המטפלים בנפיחות ובמצבי ארטריטיס (דלקת פרקים על רקע שחיקת סחוס) מגנים על הסחוס, מאטים את תהליך הניוון ומונעים את התפוררותו. קורקומין – מפחית כאב ודלקת ובכך משפר את תנועת הסובלים מדלקות פרקים. שמן דגים – מרפא דלקות.
 • פעילות גופנית – בהתאם לרמת שחיקת הסחוס. יש להזהר מנחיתות על משטחים קשיחים וספורט הכולל התקלויות (טאקלים). כעקרון תאי סחוס (כונדרוציטים) בסחוס המפרקי יכולים להתחלק (Division). עם זאת חידוש תאי הסחוס וההחלמה הסחוסית איטיים וזה מתרחש כמעט רק בחלק המקיף את הסחוס – “פריכונדריום”. פנים הסחוס הוא כמעט לחלוטין אווסקולארי (בעל שרימה דמית מופחתת) ולכן החלמתו מינימאלית אם בכלל. אם קשה לבצע ספורט בשל נשיאת המשקל, רצוי לבצע שחייה, מכשיר סקי, אופני כושר ועוד.
 • קורטיזון
 • ניתוח
 • הרזייה והורדת סטרס מהסחוס (דיאטה).
 
מדוע אוסטיאופתיה? 
האוסטיאופת יבדוק מה הסמפטומים ויעקוב אחר ההיסטוריה הרפואית. הוא יבצע בד’ פזיולוגיות של הגב, האגן, הברך, הקרסול, הצוואר ולאחר מכן יבצע טכניקות מנואליות הכוללות הנעת מפרקים שתשפר את זרימת הדם במפרק ובכלל בגוף, דבר שיעודד את תהליך ההחלמה.
האוסטיאופת יבצע מתיחות ומניפולציות שיעזרו לאזן את המבנה והתנועה המכאנית של הפציינט. כמו כן, הוא ידריך וילמד מטלות ביתיות לצורך שינוי הרגלי יציבה לקויים.
פינת התגובות והשיתופים

מה תפקיד הסינוסים של הפנים?

בעצמות הפנים ישנם מספר חללים הידועים בשמם סינוסים ואלו תפקידם:

 1. הפחתת  המשקל היחסי של קדמת הגולגולת ובמיוחד של עצמות הפנים. צורת עצמות הפנים היא חשובה, במיוחד עבור אחיזה ועיגון של שרירים (הבעה, לעיסה ועוד).
 2. שיפור תהודת הקול.
 3. מהווים חוצץ המגן נגד משבי רוח עזים ואף חבטות.
 4. יוצרים הפרדה ובידוד של מבנים כמו שורשי שיניים ועיניים הנחשפים לשינויי טמפרטורה מהירים של חלל האף.
 5. חימום ולחלוח האוויר שנשאף באזור.
פינת התגובות והשיתופים

מה היא תסמונת מרפן?

מדובר בפגם תורשתי על שם רופא ילדים צרפתי בשם ברנרד מרפן, ובו נפגע הרכב רקמות החיבור בגוף כאשר הנפגעים העיקריים הם העיניים, שרירי השלד, הלב וכלי הדם. המחלה נחשבת לשכיחה יחסית והיא מופיעה בלידה אחת מתוך 4000 בקירוב ובארץ קיימים סביב 5000 – 6000 חולים.

ממה נובעת המחלה – לרוב מפגם בכרומוזום 15 המקודד לחלבון ה Fibrillin המהווה מרכיב עיקרי מהמטריקס החוץ תאי. כדי להיות מדויקים, תפקידו של החלבון הנ”ל נקשר למיון ושגשוג של רקמות החיבור בגוף.

סימנים עיקריים – גמישות יתר, גפיים ארוכות (מוטת ידיים ארוכה מ 1.05 מטר), אצבעות עדינות וארוכות, חך גבוה, חזה שטוח ואף קעור, פנים מוארכים, צורך במשקפיים. יש לציין כי אבחון המחלה אינו סופי בעת הופעת סימנים מעין אלו ויש לבצע בדיקה גנטית שתאשר את קיומה.

טסטים אבחוניים

 • מוטת ידיים – מודדים את אורך מוטת הידיים האמורה להיות למעלה מ 1.05 מטר אצל חולה בוגר.
 • ליפוף כף היד את אמת היד השנייה עם האגודל והזרת. ליפוף מלא וקל מידי מצביע על חשד.
 • Thumb sign – מאגרפים את היד על האגודל היוצא מעבר לכף היד וקו האמה.

סיבוכים אפשריים

 • הרחבה של כלי דם (כמו אבי העורקים העולה או עורקי הכליות). מצב זה עלול להיות מסוכן ולשבש את זרימת הדם בגוף. סיבוך זה הוא העיקרי והמסוכן ביותר. הוא מהווה את הסיבה העיקרית לקיצור בתוחלת החיים של החולה על רקע דיסקציה (הפרדות או מפרצת)
 • הרנייה (בקע), בעיקר מפשעתית.
 • Ectopia lentis – תזוזה בעדשת העין. מצב שכזה עלול להביא לפגיעה בחדות הראייה, לראייה כפולה ולרעידות של הקשתית.
פינת התגובות והשיתופים

מה הוא טורטיקוליס?

טורטיקוליס הנה בעיה אורתופדית לא נדירה (3% לערך מכלל היילודים) ממנה סובלים בעיקר תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם (וללא טיפול ימשיכו לסבול בשארית חייהם). טורטיקוליס (פיתול בצוואר על פי הפירוש הלטיני) מבטא מצב אסימטרי בצוואר המתאפיין בהטיה צדית של הראש (אוזן לכתף) ולפעמים גם בתוספת רוטציה לצד הנגדי. יש לציין כי ישנם עוד מנחים, אך זה הנפוץ ביותר. במקרה זה ניתן להבחין כי שריר או קבוצת שרירים בצד אחד של הצוואר הנם מכווצים וקצרים ומנגד בצד השני הם חלשים וארוכים.
 
חשוב מאוד לטפל בטורטיקוליס כשהתינוק עוד קטן (עד 3 חודשים), שכן ניתן לטפל ולתקן את המצב כמעט לחלוטין ולכן יש לאבחן את התינוק ולבדוק מה הגורמים לחוסר הסימטריה בתנועתיות הצוואר.
 
יש להבין, טיפול לקוי או חוסר טיפול עלול לגרום לפעילות לא מאוזנת כמו גלגול לצד אחד, שכיבה לקויה ואף להשטחת גולגולת חד צדדית. זהו מצב לא רצוי העלול לפגוע לא רק על סימטריית עצמות הגולגולת והפנים אלא גם על גם על שלבי ההתפתחות של התינוק.
 
הטיפול הנו מכאני וטוב כי יעשה על ידי איש מקצוע כמו פיזיותרפיסט, אוסטיאופת או גורם מוסמך אחר בעל ניסיון וידי למצב ולהשלכותיו. במרבית המקרים ההורה יקבל תרגילים לביצוע בבית.
 
לאיתור מטפל לחצו – כאן.
פינת התגובות והשיתופים

מתאמן ומעשן כבד החל לסבול מנפיחויות צוואריות. האבחון מראה - SVCS. מה זה?

SVCS – Superior Vena Cava Syndrome
מדובר בתסמונת הנובעת ממפגע בהחזר הדמי מהווריד הנבוב העליון לעליה הימנית שבלב. הסיבה במרבית המקרים היא לחץ חיצוני כמו ממאירות (בעיקר סרטן ראות). לעתים נדירות יותר הגורם הנו קריש דם . לא מעטים המקרים המתגלים בגיל הקשיש והתסמינים המוכרים הם – Puffy face (פנים תפוחות), רשת וורידית בולטת, בעיקר באזור עצם החזה וחלקו התחתון – קדמי של הצוואר, קוצר נשימה ושיעול, כאבי ראש וגודש אפי.
פינת התגובות והשיתופים

מה היא בלוטת התריס ותפקידיה?

בלוטת התריס או בשמה הלועזי thyroid gland היא בלוטה השייכת למע’ האנדוקרינית ותפקידה להפריש את ההורמונים הקובעים את קצב הגדילה, קצב חילוף החומרים וכאלה המווסתים מערכות רבות בגוף. סימנים נפוצים לפעילות יתר של הבלוטה: לחץ דם גבוה, ירידה במשקל, דופק מהיר, הזעה, עצבנות, הפרעת שינה, עייפות, היפראקטיביות, הקאות, שלשולים, נפיחות עיניים ונפיחות של הבלוטה עצמה. סימנים נפוצים לפעילות חסר של הבלוטה: קצב לב איטי ,עצירות, עודף משקל, כאבי מפרקים, חיוורון, דיכאון, עור יבש, עייפות ואי סיבולת לקור.
 
פינת התגובות והשיתופים

מה היא בלוטת ההיפותלמוס ?

בלוטת ההיפותלמוס (בלוטת “תת הרמה”) היא אחת מהבלוטות החשבות ביותר הממוקמת בחלקו האמצעי, תחתון ולה תפקיד חשוב במערכת ההפרשה שלנו. מבין תפקידיה העיקריים:

 • ויסות ובקרה של מערכת העצבים האוטונומית.
 • מרכז הרעב ופעילות מערכת העיכול.
 • עוררות ושינה.
 • התנהגות מינית.
 • ויסות תגובות רגשיות (דיכאון, חרדה, זעם, הסמקה וכו’).
 • ויסות טמפרטורת הגוף, ל”ד, פעילות שרירים ובלוטות.
 • ויסות פעולות סומטית או ויסרלית (פעולות ותפקוד איברים פנימיים).
פינת התגובות והשיתופים

האם הגיוני ההבדל הרב בין ילדים בקצב התפתחותם?

בהחלט. ילדים נבדלים רבות בהתפתחותם השכלית והמוטורית כמו גם בהתפתחות החברתית והרגשית ובפרט בשנים הראשונות לחייהם.

קיימת התפתחות “ממוצעת” שבטח עוד נכיר כאן בפורום אבל כמו בכל מדד יש נורמאלי ויש סטייה ממנו (כמו למשל הליכה בגיל 9 חודשים וכו המתחילה בגיל שנה וחצי שלימים ניכר כי מצב הילד היה תקים לחלוטין). ישנם ילדים המתפתחים מהר (ואחר מכן חלה “מנוחה” בהתפתחותם וכאלה המגלים עיכוב ומיד לאחריו התפתחות רציפה ותקינה.

בכל אופן, כאשר ישנו עיכוב משמעותי יש לבדוק זאת אצל איש מקצוע המתמחה בנושא.

פינת התגובות והשיתופים

מה חשיבות הטיפול האוסטיאופתי אחרי הלידה?

בהריון היולדת חווה המון שינויים גופניים, בעיקר באזור הגב התחתון, האגן, בית החזה והצוואר.
השינויים הפיזיולוגיים והעומסים גורמים לאי איזון בגוף ולכך כשהמטופלת ההרה או זו שילדה זה לא מכבר, יכולה לסבול מכאבים רבים ולבעיות מערכתיות שונות.

תהליך הלידה עצמו יכול להיות מאוד ארוך ומלא בעומסים המוטלים על הגוף הן על רקע השינויים המבניים שנוצרים (המשפיעים על כל רקמות החיבור בגוף ועל התמיכה הכללית שלו) והן על רקע כל התהליך הסאב לידתי הכולל צירים, ניתוחים וחתכים, אפידורל ועוד.   

טיפול אוסטיאופתי במהלך ההיריון ולאחריו חיוני ביותר. תהליך ההיריון, עם הפלא הטמון בו, הוא קשה ומורכב ולכן הטיפול האוסטיאופתי נועד למגר את הכאבים מהם עלולה היולדת לסבול. אם שתחוש טוב יותר, סביר שתצליח לישון טוב (תלוי גם בתינוק), לטפל בתינוק, להתחזק בעצמה ולהחלים. אם אשר מטופלת תוכל לעבור תהליך טוב של שיקום, לשחרר עומסים שהצטברו ולהסתגל אל האימהות בקלות ובשלווה.

דבר חשוב נוסף הוא דיכאון ודכדוך המופיע במקרים לא נדירים לאחר לידה. הרבה פעמים מצב זה קשור גם הוא לכאבים פיזיים אשר היולדת חווה ובטיפול נוכל לטפל ולתמוך בזה.

הריון זה תהליך מדהים ומורכב מאוד שבו הגוף עובר שינויים רבים

ההמלצה:

 • טיפולי תחזוקה אחת לחודש, החל מהטרימסטר השלישי. במקרים בהם האם תזדקק לטיפול עוד לפני כן כתוצאה מכאבים ומגבלות, הרי זה מבורך. אם האם סובלת מכאבים רציניים בחודשי ההיריון המתקדמים, רצוי לא לחכות חודש בין הטיפולים אלא להגביר את התדירות ואף לפנות לרופא.
 • טיפול למניעת כאבים – נרצה למנוע מצבים של עומס כשהבטן מושכת בגלל כוח הכובד. ככל שההריונית גדלה, העובר גדל, המשקל עולה וכוח הכובד משפיע על הגב התחתון. כשיש חוסר איזון באגן, האם תחוש כאבים בצד אחד, לרוב, דבר העלול להקרין לאורך כל הרגל. כאבי צוואר, גם הם יכולים להופיע כתוצאה מהעומס על עמוד השדרה ועמם גם כאבי שרירים, בצקות, רגליים כבדות, תחושת נימולים, ועוד.
 • טיפול בסימפיזיוליזיס – מדובר בתהליך דלקתי ברצועות של האגן וקדמת מפרק האגן עצמו. מצב זה נגרם, לרוב, משינוי של מרכז הכובד המתרחש הן מיציבתה המשתה של ההרה והן וכפועל יוצא לעומס העובר עצמו. מדובר באחד הכאבים הנפוצים ביותר בקרב נשים הרות והוא יכול להופיע בכל אחד משלבי ההיריון. אם לא נטפל במצב, הוא עלול להחמיר עם התקדמות תהליך ההיריון. הבטן מושכת קדימה בגלל כוח הכובד היציבות של ההריונית נפגעת, דבר הגורם למגבלות יציבתיות ולעתים לדלקות. התלונות הנפוצות במקרים אלו מתבטאות בקושי לנוע בחופשיות, קושי בשינוי תנוחות, הקרנות לכיוון הרגל, הירך הפנימית ואזור האגן הקדמי (בין הטבור למפשעה).
 •  הטיפול נועד להפחית לחצים, לרווח ולהבטיח  שלעובר יהיה מספיק מקום באזור האגן שם יוכל לגדול ולהתפתח.
 • הכנת האגן ללידה כדי שתהיה לידה טובה יותר.
 • ככל שנגמיש את האזור, נעבוד על שרירים מכווצים, נשפר את הזרימה הדמית כך נעלה את הסיכויים ללידה יותר קלה ונפחית את הסיכוי ללידה מכשירנית.

רוב ההריוניות סובלות מכאבים כאלו ואחרים במהלך ההיריון ולכן חשוב לטפל בגוף ולהכין אותו לקראת הלידה.
באמצעות טיפול אוסטיאופתי נוכל להימנע ממשככי כאבים ולטפל בגוף בצורה בריאה וטבעית.
כדאי להגיע לטיפול לפני שלוקחים משככי כאבים ויש לזכור – הטיפול הוא באמצעות מגע עדין המותאם לנשים בהריון ואחרי לידה.

לכתבה על תהליך ההיריון ופעילות גופנית מותאמת לחצו – כאן.

פינת התגובות והשיתופים

הבנתי ששכיבת התינוק על הבטן היא חשובה. איך דואגים לשמור עליו בתנוחה זו?

סביר כי האדם הבוגר לא היה מצליח ללכת זקוף אילו היה פוסח על שלב השכיבה על הבטן. שכיבה זו מהווה את הבסיס להתפתחותנו. היא מחזקת את שרירי הצוואר והגב העליון, היא עוזרת ליצירת גולגולת סימטרית ולא שטוחה והיא עוזרת לתינוק לבצע פעולות כמו התהפכות, ישיבה הליכה וכמו שציינו, הליכה.

אם את מעוניינת לשמור ל תנוחה זו לאורך זמן את יכולה להסיח דעתו או אפיו לבקש מאחיו הקטן לבצע זאת (במידה ויש). פעולה אפשרית נוספת היא ישיבה נינוחה על ספה והנחתו על בטנך (בטן לבטן) תוך תמיכתך את גבו בעדינות.

פתרון יצירתי נוסף הוא להניחו על מראה חזקה וגדולה. מראה תוכל להעסיק את התינוק שלך אשר יראה עצמו ויגלה עולמות חדשים.

המלצה נוספת היא לתרגל זאת לאחר כל החלפת חיתול ולהאריך את משך התנוחה בכל פעם. הדבר עלול לגרום לתינוק שיתרגל לתהליך.

אם התינוק לא מעוניין כלל לשכב על בטנו, לא מצליח להרים ראשו או שראשו נוטה הצידה בקביעות ובאופן חריג יש לפנות לרופא או לאיש מקצוע כמו פזיותרפיסט או אוסטיאופת העוסק בתחום.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה טורטיקוליס?

טורטיקוליס הנה בעיה אורתופדית לא נדירה (3% לערך מכלל היילודים) ממנה סובלים בעיקר תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם (וללא טיפול ימשיכו לסבול בשארית חייהם). טורטיקוליס (פיתול בצוואר על פי הפירוש הלטיני) מבטא מצב אסימטרי בצוואר המתאפיין בהטיה צדית של הראש (אוזן לכתף) ולפעמים גם בתוספת רוטציה לצד הנגדי. יש לציין כי ישנם עוד מנחים, אך זה הנפוץ ביותר. במקרה זה ניתן להבחין כי שריר או קבוצת שרירים בצד אחד של הצוואר הנם מכווצים וקצרים ומנגד בצד השני הם חלשים וארוכים.
 
חשוב מאוד לטפל בטורטיקוליס כשהתינוק עוד קטן (עד 3 חודשים), שכן ניתן לטפל ולתקן את המצב כמעט לחלוטין ולכן יש לאבחן את התינוק ולבדוק מה הגורמים לחוסר הסימטריה בתנועתיות הצוואר.
 
יש להבין, טיפול לקוי או חוסר טיפול עלול לגרום לפעילות לא מאוזנת כמו גלגול לצד אחד, שכיבה לקויה ואף להשטחת גולגולת חד צדדית. זהו מצב לא רצוי העלול לפגוע לא רק על סימטריית עצמות הגולגולת והפנים אלא גם על גם על שלבי ההתפתחות של התינוק.
 
הטיפול הנו מכאני וטוב כי יעשה על ידי איש מקצוע כמו פיזיותרפיסט, אוסטיאופת או גורם מוסמך אחר בעל ניסיון וידי למצב ולהשלכותיו. במרבית המקרים ההורה יקבל תרגילים לביצוע בבית.
 
לאיתור מטפל לחצו – כאן.
פינת התגובות והשיתופים

תינוק של חברים (בן חודש) סובל מפלטות רבות מיד אחרי ארוחות. הוא מאבד משקל וניתן לראות כי המרפסים שלו ממש שקועים. מהאפשר לעשות?

אינני רופא ופחות בקיא במחלות ילדים אבל מה שמתואר כאן הוא מצב לא תקין. המרפסים השקועים, יתכן שמעידים על התייבשות, כלומר על איבוד נוזלים. העובדה כי הפלטות נעשות מיד לאחר הארוחות יכולה להעיד כל הפרעה בפעילות שסתום בקיבה המכונה – “שוער הקיבה” האחראי על המעבר בין הקיבה למעי (לתריסריון). המזון (בולוס) נדחף מעלה במקום מטה לאורך צינור העיכול ונפלט מהפה בכח. יש לטפל בזה באופן מידי ויתכן אף מצב של אשפוז.

קיימת התפתחות “ממוצעת” שבטח עוד נכיר כאן בפורום אבל כמו בכל מדד יש נורמאלי ויש סטייה ממנו (כמו למשל הליכה בגיל 9 חודשים וכו המתחילה בגיל שנה וחצי שלימים ניכר כי מצב הילד היה תקים לחלוטין). ישנם ילדים המתפתחים מהר (ואחר מכן חלה “מנוחה” בהתפתחותם וכאלה המגלים עיכוב ומיד לאחריו התפתחות רציפה ותקינה.

בכל אופן, כאשר ישנו עיכוב משמעותי יש לבדוק זאת אצל איש מקצוע המתמחה בנושא.

פינת התגובות והשיתופים

האם אוסטיאופתיה קרניאלית יכולה לעזור ליניקה?

האוסטיאופתיה הקרניאלית היא פילוסופיה טיפולית המשלבת טכניקות ידניות רבות שנועדו לעזור לנו לאזן את הגוף ולהקשיב לו תוך כדי הבנה כי מדובר במכלול, במשהו שלם.

האוסטיאופתיה בכלל והקרניאלית בפרט נשענות על מספר עקרונות ברזל הקובעות כי פרט לעובדה שכלל יחידות הגוף מתנהגות כיחידה אחת שלמה ושלגוף יכולות הסתגלות ותיקון מרהיבות. הוא גם משתפר ללא הרף בהתאם למבנהו ותפקודו והכל בזכות חוק ברזל עליון המאפשר אוטוסטרדת נוזלים כמו דם, מים ולמפה. חוק זה המכונה חוק העורק  מאפשרת את שטיפת האיברים והזנתם, פינוי וניקוי הפסולת מהם והפעלה שוטפת של מערכת ההגנה המתוחכמת של הגוף.

הטיפול הקלאסי בתינוקות בא לתקן את השפעתה המכאנית של הלידה שלצערנו עלולה להסב סבל רב לעולל כאשר הנושא עליו הרחבנו היה בעיות יניקה ובליעה.

הטיפול באוסטיאופתיה קרניאלית – ככל שינתן  מוקדם יותר כך ייטב. תיקון בעיות בשנות החיים הראשונות יכול להשפיע על המשך החיים.

למאמר בנושא ניתן להקליק כאן.

פינת התגובות והשיתופים

האם הנקה מבקבוק עדיפה?

התשובה היא לא. הטבע נתן אז כנראה שזה מה שצריך להיות. עם זאת במקרים פתולוגיים ברמה הגופנית או המנטאלית עדיף כמובן לשקול הנקה מבקבוק. הכוונה היא למקרים של דיכאון, עצבנות (וכל הסימפטומים הנלווים), הפרעות אכילה ועוד.

תחילה יש לתת חלב פרה או אבקה ובהמשך ניתן להוסיף למתכון דייסה עדינה ולהעלות בה את ריכוז החלב עד קבלת חלב מלא.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא חזרת ומה הסיכון להידבקות?

קשה יהיה לי להגיד שאין סיכוי להידבק החזרת מכיוון שאני בעצמי הסתבכתי עמה בילדותי (ושמיעתי באוזן אחת אבדה). עם זאת מדובר על שנות ה – 80 המוקדמות ומאז לשמחתנו עולם הרפואה התקדם בצעדי ענק וכיום הסיכוי להידבק הוא קטן מאוד תודות לחיסון הניתן נגדו.

בימים אלו קיימות דעות חלוקות בדבר חיסון למחלה (בדומה לחיסונים נוספים).

המחלה אם כך היא מחלת ילדים (גי 5 – 15), מחלה זיהומית נגיפית העלולה לפגוע גם במבוגרים, אם כי במקרה זה הסימפטומים קשים יותר (ולכן רצוי שלא להגן מפני חשיפה לה).

מדובר בעיבוי מכאיב של בלוטות הרוק ולעתים גם של הלבלב, השחלות או האשכים. ההידבקות נעשית לרוב על ידי מגע ישיר כאשר תקופת הדגירה היא שבועיים עד שלושה.

כמעט תמיד המחלה מלווה בחום גבוה הנמשך מספר ימים, עם זאת מוכרות תלונות של כאבי ראש ואוזניים.

הטיפול וההנחיות הן כמעט תמיד מנוחה במיטה ותרופות להפגת כאב.

כמעט תמיד אין סיבוכים, אך תמיד יש יוצר מן הכלל ובמקרה זה דלקת קרום המוח, חרשות, דלקת באשך, בלבלב או בשחלה.

פינת התגובות והשיתופים

קשיים בהנקה? איך אוסטיאופתיה תעזור לכם?

אוסטאופתיה יכולה לעזור במקרים של קשיים בהנקה הקשורים בתינוק ובאמו.

 • סיבות הקשורות לתינוק – מנח ראש לא נכון, מבנה חך התינוק, עומס באזור שרירי הצוואר והלסת, העדפת צד של התינוק, טונוס שריר גבוה, תפיסה לא נכונה של הפטמה, לשון קשורה, ועוד.
 • סיבות הקשורות לאם – תנוחת ההנקה, אופן החיבור של התינוק לפטמה, עומס באזור החזה, עומס על הגב העליון, חוסר ייצור חלב.

במידה והאם תקבל טפול אוסטיאופתי במקביל לתינוק הם יוכלו להגיע לתוצאות נהדרות.

האוסטיאופת יטפל בכל האזורים שיכולים להיות קשורים לקושי הספציפי הזה. לרוב מדובר יהיה באזור הגוף העליון – חגורת הכתפיים והצוואר.
לעתים קרובות תבוצע עבודה בתוך פה התינוק שתתמקד בשחרור עצמות הגולגולת ובשחרור שרירים פנימיים ורצועות שונות.

פינת התגובות והשיתופים

איך טיפול אוסטיאופתי יכול לעזור לתינוקות לישון טוב יותר?

אחת הבעיות המרכזיות שאנחנו נתקלים בהן היא בעיית השינה אצל תינוקות.
הלחץ אותו העובר חווה בחייו העובריים ובמעבר בתעלת הלידה הוא עצום והוא בעיקר על הראש ולכך השפעה גדולה על מערכת העצבים המרכזית האחראית על פעולות כמו שינה, תזונה, התפתחות ועוד.

הלחץ על מערכת העצבים גורם לטונוס (מתח) שרירים מוגבר ואז התינוק נמצא במצב סטרס.

הכתפיים, השכמות, הצוואר, נמצאים תחת עומס וכשזה קורה, מאוד קשה לתינוק להירדם ולישון.

בנוסף המצב הזה גורם גם לרפלקסים מוגברים, ואז כל רעש מקפיץ אותם. הם לא מצליחים להגיע למצב התכנסות ושינה מכיוון שהם מאוד מתוחים. הם בדריכות והם לא מסוגלים להרפות ולשחרר.

בנוסף, ישנה השפעה של הלחץ והסטרס על בלוטות המוח אשר תפקידן להפריש הורמונים (ביניהן מלטונין – הורמון השינה).
בעקבות העומסים, בלוטות רבות לא פועלות בצורה אפקטיבית ואז מתחילה בעיה בהפרשת הורמון מסוים כמו למשל הורמון השינה, בלעדיו התינוק יתקשה להירדם ולישון בצורה איכותית, לעבור מחזורי שינה וכו’.

הטיפול האוסטיאופתי נועד כדי להוביל לתוצאות של שלווה ורוגע אצל התינוק. תפקידו לשחרור ולשפר את היכולת להרפות
וכתוצאה מכך נוכל לראות שיפור עצום בכל בתהליך השינה וביכולת הריפוי העצמי.

פינת התגובות והשיתופים

לבני דלקת באוזן התיכונה, מה זה?

דלקת באוזן התיכונה או בשמה הלועזי – Otitis media היא רקמה דלקתית המופיעה באוזן באזור עור התוף המכונה – Tympanic membrane. המוקד נבדק על ידי מכשיר לבדיקת אוזניים (אוטוסקופ) ונמצא כמעובה, נפוח ואדום. הדלקת בקרב ילדים עלולה להופיע עם כל תסמינה: חום, עייפות, כאבים, התנזלות קשה ועוד, כאשר הסימנים המוכרים בקרב ילדים קטנים עוד יותר (שפחות יודעים לבטא את הכאב המציק), מלבד בכי, הם משיכה באוזניים וחוסר שקט. קיים קשר בין תופעה דלקתית זו למבנה הצינור המקשר בין האוזן התיכונה ללוע. צינור זה (Eustachian tube) קצר יותר בקרב ילדים ומבנהו יותר הוריזונטלי (אופקי, מאוזן) בעוד שבקרב מבוקרים הוא יותר אלכסוני ובשיפוע יורד מה שמפחית משמעותי את הופעת הדלקת. הסיבות לדלקת זו יכולות להיות וירוסים ובקטריות,חיטה, עשן סיגריות זיהום, אבק, אלרגנים הנעים באוויר ועוד. מסתבר כי שיפור של מיקומו ומבנהו של הצינור המדובר משתפר בפעולת היניקה, הבליעה והפיהוק. הפעולות הנ”ל, כשהן מתבצעות באופן טבעי (יניקה מהשד בעיקר ולא מבקבוק או אצבע העלולים להחריף את המצב), עוזרות לנקז את הצינור ופשוט למנוע את הגודש הגורם לדלקת. אם הופיעו סימנים כפי שתוארו מעלה, יתכן והדלקת כבר הופיעה ויש מיד ללכת לרופא הילדים לצורך בדיקה וטיפול (לרוב אנטיביוטי).

טיפולים אוסטיאופתים וטיפולים מהרפואה הסינית נמצאו כמועילים מאוד לניקוז הצינור והפחתת העומסים באזור הלוע, הסינוסים ומערכת הנשימה.

פינת התגובות והשיתופים

אני נוהגת להניק את התינוק כאשר הוא שכוב על המיטה והבנתי כי הדבר אינו מומלץ. מדוע?

אמנם ההזנה מבקבוק אינה כדרך הטבע, אך רצוי לבצע אותה כמה שיותר דומה לדרך הטבעית, לפחות מבחינה תנוחתית. על התינוק להתרווח בניחותא ולא על מיטה אלא על גוף האם, אחרת איך יתחבר אליה? איך יגבש תחושת ביטחון.

אגב, יש להזכיר כי הנקה מבקבוק הנה מהירה  וקצרה יותר ולכן רצוי להגיש לתינוק מוצץ מיד אחרי. אם ממשיך למצוץ, רצוי שיבצע זאת עדיין בתנוחת היניקה על זרועות האם או האב (במקרה של הנקת בקבוק).

פינת התגובות והשיתופים

מה עם יוגה ופילאטיס בזמן הריון, לעשות?

בשנים האחרונות פילאטיס ויוגה נמצאים בראש רשימת ענפי הספורט המתאימים לנשים הרות ובתנאי כי המורה מוסמכ/ת לאמן נשים בתהליך ההיריון (הקפדה על מתיחות קלות, מתן זמני מנוחה והתאוששות והסבר מדוקדק של ביצוע תרגילים באופן מדויק ונכון).

סוגי היוגה הפופולריים ביותר הם יוגה נשית, איינגר רך, יוגה תראפיה ויוגה לנשים בהריון.

סוגי הפילאטיס המוכרים הם פילאטיס מזרן ופילאטיס מכשירים.

ביוגה, כמו גם בפילאטיס ניתן לחזק את הגוף תוך שליטה מלאה על רמות כיווצי השרירים ועל הנשימה. שתי התורות המכובדות הללו מתמקדות בחיזוק מרכז הגוף ובהגמשה של האגן והגב במטרה להכינו לשלב הלידה. באימונים אלו מחזקים את הצוואר, חגורת הכתפיים, האגן והרגליים  אזורים התומכים במבנה הגוף המשתנה ללא הרף בתהליך ההיריון. כמו כן, ענפים אלו עובדים על שרירי הליבה ומסייעים לאישה ההרה לשלוט על הסוגרים ולווסת את הלחצים בחללי הגוף (חלל הבטן וחלל החזה בעיקר).

ממה יש להיזהר? הפעולות מהן יש להימנע בפילאטיס וביוגה (מלבד עלייה משמעותית בדופק) הן: פיתולים חדים של חוליות עמוד השדרה וכאלו החורגים מהגבולות הפזיולוגיים של הגוף. כמו כן, יש להיזהר גם מעלייה לישיבה (משכיבה) וכיפוף מאומץ של הגוף, פעולות המועכות את הבטן, מתיחות מוגזמות, היפוכים ועצירות נשימה (וולסלווה). כמובן שעמידות ראש הן Big NO NO.

חשוב לדעת כי ניתן למצוא בפילאטיס תרגילים על כדור פיטבול המסייעים לשיפור היציבה ומקלים רבות על כאבי גב תחתון, אך יש לנהוג במשנה זהירות במקרה זה ולהימנע מנפילות.

פינת התגובות והשיתופים

ילדי בן ה - 3 החל לשחק עם אבר מינו. עד כמה זה תקין והאם עלינו לעצור אותו ממעשה זה?

לעצור אותו לא יהיה דבר נכון אלא אם כן הדבר מתקיים באופן מוגזם, כזה המפריע לעיסוקיו ומשחקיו עם אחרים, אז יש לברר את התופעה עם פסיכולוג ילדים או איש מקצוע העוסק בהתפתחות הילד. בכל אופן מדובר בפעולה טבעית לחלוטין במרבית המקרים. ילדים בונים את המגע ואף מפיקים ממנו הנאה. התופעה הזו איננה מזיקה ועוזרת לו להכיר את גופו ואת תחושותיו ולכן כל הפרעה עלולה לגרום לו תחושת אשמה וליצור רגשות מעורבים היכולים להשפיע על התפתחותו המינית בשלבים מאוחרים יותר. השתדלו שלא לעצור בעדו או להעניש אותו אלא אם כן גורם הדבר לנזק בעיסוקיו האחרים.

פינת התגובות והשיתופים

מתי לא כדאי להתאמן בזמן הריון?

קונטרה אינדיקציות הקשורות להריון

 • בעיות בהתפתחות העובר או בגדילת הרחם
 • תפקוד לקוי של בלוטת התריס. פעילות גופנית רצויה מאוד, אך רק במידה ואינה מפרה את האיזון, מה שמתרחש לרוב עקב שינויים הורמונאליים של ההריונית.
 • בעיות הדורשות טיפולי פוריות מצריכות הפסקות יזומות בהתאם לטיפולים. קליטת עובר גם מצריכה הפוגה קצרה ומעקב רפואי.
 • הפלות קודמות,לידה מוקדמת או הריון מרובה עוברים אלו מצבים המוגדרים כחריגים ולהם הנחיות ייחודיות בכל הנוגע לפעילות גופנית.
 • דימום וגינאלי
 • בעיות בתפקוד השליה ופקיעה של הקרומים
 • רעלת היריון

* בכל מקרה צריך לקבל אישור רפואי לפעילות גופנית בעת היריון.

אם אחד או יותר מהמצבים הבאים מופיע בזמן ההיריון, יש לחדול מלהתאמן באופן מידי:

 • קוצר נשימה או סחרחורת
 • תחושת עילפון
 • דופק מואץ
 • כאב חדש
 • דימום וגינאלי
 • תנועתיות עוברית חריגה או חוסר תנועה
פינת התגובות והשיתופים

מה הסימנים לכך שהתינוק (בחודשים הראשונים לחייו) סובל מכאבי בטן?

כאבי בטן מהווים הפרעה שכיחה בקרב תינוקות שבד”כ פוסקים סביב גיל ל3 חודשים. הכאבים מופיעים בשעות רנדומליות של היום והם באים לידי ביטוי באדמומיות העיניים, נפיחות של הבטן (ככל הנראה בגין הצטברות גזים), בכי צווחני ומתיחות רגליים מעלה. בנוגע לצואה עצמה, היא יכולה להיות בעלת קצף, פתאומית ומהירה. על מנת להקל עליו אפשר להשכיבו על הבטן. בדרך כלל זה עובד. לפעמים חימום שלה או לחיצה קלה עליה עושים את העבודה. מדובר בהפרעה שכיחה בקרב שני המינים ובקרב יונקי השד והבקבוק כאחד (לא מדובר בהקאה המתרחשת זמן רב אחרי הארוחה). בכל מקרה, רצוי לבצע מעקב רפואי ולפנות לאנשי מקצוע המתעסקים בתינוקות כמו למשל אוסטיאופתים.

ישנם מקרים בהם כאבי הבטן כה עזים וגורמים להתפתלויות מוגזמות של התינוק. מקרים אלו נחשבים לחמורים ויכולים לסמן ל חסימת מעיים (אופייני יותר לזכרים תחת גיל שנתיים). במקרים אלו יש לסור מיד לרופא שסביר וישלח לברור הדמייתי (שסביר כי יערב החדרת חומר רקע לגוף, דבר שמהווה במקרים רבים טיפול בפני עצמו).

כאבים עזים במקרים מסוימים עלולים לסמן על דלקת בתוספתן, כאבים שכאלה גם יבואו לידי ביטוי בעוויתות קשות ומוגזמות שעלולים להופיע בנוסף לחום והקאות.

בכל אופן. כל כאב הנמשך למעלה מכמה שעות – יש ללכת לרופא.

פינת התגובות והשיתופים

טיפול אוסטיאופתי לבעיות גזים והעצירות

מי מכם לא מכיר את תופעת הגזים והעצירות אצל תינוק שרק נולד? את הכאב, התסכול ואת חוסר האונים של הקטנטנים ושלכם ההורים?

הורים רבים מוצאים עצמם עייפים ומודאגים מתופעה ומבקשים מזור לכאב של העולל הקטן. עצירויות וגזים הם כמעט בלתי נמנעים בגופם של תינוקות שרק נולדו. ישנם שסובלים יותר וישנם שסובלים פחות, אך העובדה היא שמערכת העיכול, בזמן העוברות, לא עבדה בשלמותה, שכן התינוק הוזן דרך חבל הטבור ודרך הדם וברגע שזה יצא לאוויר העולם, מערכת העיכול מתחילה להבשיל ולתפקד.

האוסטיאופתיה רואה את נושא העצירויות והגזים כהבשלה של מערכת העיכול.

כאשר תינוק מתחיל לאכול זוהי פעולה מורכבת.
עבורנו המבוגרים, עיכול המזון הוא מובן מאליו אבל בשביל תינוק כ”כ קטן מערכת העיכול עדיין לא בשלה מספיק ולכן פירוק המזון גורם לכאבים והצטברות מזון בגוף, דבר המלווה כמעט תמיד בגזים בבטן.

זה כמובן עניין של זמן, ועד גיל 3 חודשים בעיות אלו עתידות להיעלם (לפחות חלקית), אך 3 חודשים זו תקופה ארוכה מאוד, תקופה היכולה להיות מלווה בכאבים חזקים וסבל. סבל אמיתי, חוסר אונים ותסכול.

הטיפול האוסטיאופתי מטפל בגולגולת ובעצבים כאשר העיקרי שבעצבים הוא עצב הואגוס האחראי על פעולת המעיים.
האוסטיאופת ישחרר ויגרום לעצבוב טוב סביב המעיים. הוא יגרום לגל הפריסטלטי (תנועת צינור העיכול) של המעיים לעבוד כמו שצריך וישחרר את כל הגוף ממתחים וטונוס שרירי גבוה. מטרתו העיקרית של האוסטיאופת, מלבד שחרור מערכת העצבים, היא להביא לזרימת דם טובה יותר דבר אשר השגתו תגרום למערכת העיכול לעבוד כמו שצריך וכך לתינוק יהיה קל יותר להסתגל לתקופת ההבשלה של מערכת העיכול
המלווה בגזים וכאבי בטן. הוא יוכל להתמודד עם הגזים ולשחרר אותם בקלות וללא כאב.

הטיפול האוסטיאופתי מתמקד גם בשסתומי מערכת העיכול וברגע שהשסתומים פועלים כמו שצריך יש פחות עצירות ומסת המזון הנצברת בגוף קטנה. אם יש לתינוק גם עצירות וגם גזים אז ברגע שנשחרר את השסתומים ויהיו יציאות לא תהיה עצירות ולגזים יהיה קל יותר להשתחרר.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא אדמת והאם די במנוחה במיטה?

פינת התגובות והשיתופים

האם לעשות אימוני כח בתקופת ההיריון?

ובכן, יש להבדיל בין מתעמלות שהורגלו לאימוני כח ולכאלו שמעולם לא בצעו זאת. באימון התנגדות מוטלים עומסים על מפרקים רבים ומה גם שהלחץ הביטני (אבדומינאלי) עולה ולכן על מתעמלות חסרות ניסיון להימנע מעלייה בהתנגדות. אולי עדיף להן להמתין לתקופה של אחרי הלידה. בנוגע למאומנות שבנשים, רצוי שלא להגביר עומסים ולשבור שיאים כי אם לשמור על התנגדות קלה עד בינונית  ולמשך מספר חזרות רב (15 – 20). יש להבין ולזכור כי המערכת היציבתית והנשימתית משתנת בהריון וכי אימון לא מבוקר עלול להעיר מגבלות נושנות וחדשות

פינת התגובות והשיתופים

מצוקה נשימתית אצל הילוד, מה זה?

תסמונת המצוקה הנשימתית (RDS) הנה מצב פתולוגי הנחשב לגורם מס’ 1 למוות בקרב תינוקות. התסמונת מתרחשת לרוב אצל פגים שנולדו לפני השבוע ה-32. הרפואה המודרנית מתארת מצב זה כחוסר הבשלת הריאות. במצב מוקדם זה אין עוד הפקת סורפקטנט שזהו חומר שנועד לרפד את נאדיות הריאה ובכך למנוע את הדבקותן אחת לשניה ולסביבה העוטפת אותן. העדר הסורפקטנט גורם להתמוטטות של נאדיות הריאה הבאות במגע עם נוזל ובכך נפגעת קשות הנשימה והחמצון של תאי הגוף וכתוצאה מכך חלה תגובה דלקתית והיווצרות קרומים. במרבית המקרים הנשימה אינה נפסקת אלא פשוט נפגעת. אחד הסימנים המוכרים הוא חוסר יכולת לנשום מהסרעפת אלא יותר שימוש בשרירי נשימה היקפיים (בין צלעיים) מה שמביא לכחלון ולנשימה מהירה (טכיפנאה). סימנים נוספים הם נשימה גסה מהאף (התרחבות נחיריים עזה) ואנחות. במצבים אקוטיים יותר מתרחשת עלייה חדה בדופק ובלחץ הדם, קוצר נשימה, העלמות נשימה, אי ספיקת כליות וירידה בייצור שתן (אוליגאוריה) .

טיפול – במקרים רבים היילוד שורד בכוחות עצמו, אך לרוב מתערבת הרפואה על ידי מתן חמצן יחד עם לחץ אוויר חיובי כלומר מתן אוויר מועשר בחמצן (CPAP)

נתונים: RDS יתפתח ב 70% מפגים שנולדו במשקל של 500 – 700 גרם. 35% במשקל לידה של 1000 – 1250 גרם ו 22% במשקל 1250 – 1550 גרם.

פינת התגובות והשיתופים

האם תהליך הלידה יכול לפגוע בבליעה או בנשימה?

המתח הנוצר בלידה עלול לפגוע ביכולת התינוק לינוק היטב. למשל מתח בצוואר עלול להקשות על מנח היניקה. מתח באזור הלסת, הגרון ושורש הלשון יקשה על הנעילה והסגירה על פטמת האם, דבר הכרחי ביותר המסייע לקיום סביבה אטומה ויצירת וואקום. כאשר זה לא מתקיים התינוק ינק חלב וישאף אוויר בו זמנית. במטרה לפתח את מכאניזם היניקה והבליעה, תינוקות ופגים צרכים לפתח קואורדינציה של 2 הפעולות יחד עם נשימה. כאשר עולל או תינוק שזה עתה נולד מתפתח, מכאניזם היניקה והבליעה וגם תבנית הנשימה הופכים למאורגנים וקצביים יותר. בליעה יכולה להתבצע בכל שלב של תהליך הנשימה: במהלך השאיפה, במהלך הנשיפה, בסופם ואף במהלך של דום נשימה (אפניאה). עם זאת, למען ביצוע נשימה בטוחה ביותר עדיף כי הבליעה לא תתבצע בזמן מעבר האוויר בלוע או בעת דום נשימה. תאורטית הזמן הטוב ביותר לבליעה הוא בסוף הנשיפה או בנשיפה עצמה ופחות בעת השאיפה.

פינת התגובות והשיתופים

האם טיפול אוסטיאופתי יכול לעזור לרפלקס המציצה (מוצץ שד, בקבוק)?

הטיפול האוסטיאופתי כולל בתוכו שחרור עומסים, לחצים ומתחים שנמצאים בכל הגוף בעקבות תהליך ההיריון והלידה. הרבה מהעומסים האלה נמצאים בחלק העליון של הגוף – באזור הגולגולת והצוואר.

כל דפורמציה (שינוי מבני, התגרמותי) בצוואר הנוצרת כתוצאה מהעדפת צד, מטונוס מוגבר, מחולשה של חגורת הכתפיים ועוד, תגרום לעומסים רבים באזור הלוע, חלל הפה והלשון ובשביל לקחת מוצץ כמו גם בהנקה, צריך שהתינוק ימצוץ בצורה יעילה וישנן סיבות שונות המשפיעות על היכולת למצוץ מוצץ:

 • טונוס שריר נמוך/רפוי – התינוק לא מצליח לתפוס ולשמור את המוצץ בפה (הוא צריך להפעיל שרירים של חלל הפה והלשון).
 • לחץ באזור בסיס הגולגולת ומעבר של עצב הלשון – יכול להיות קשור לעצב לחוץ ואז הלשון תפעל בצורה פחות יעילה.
 • טונוס שריר גבוה – כל אזור הפה הפנימי לחוץ ודחוס מדיי לכדי מצב בו המוצץ מפריע ואין לו מספיק מקום בפה. מוצץ עלול ליצור חסימה של נשימה ולכן הוא יעדיף להיות ללא מוצץ.
 • חסימה של אוויר- צינון, ליחה, נזלת, אף סתום, כל אלו יקשו על התינוק לנשום והוא יעדיף להיות ללא מוצץ.

בטיפול האוסטאופתי נעבוד על הסינוסים, על האף האוזן והגרון, על שרירי הצוואר ועל המעברים העצביים אל הלשון והלוע. כמו כן, נטפל בשרירי הלסת שרירי הבעות הפנים, שרירי הצוואר ועוד. בטיפול זה נשחרר רקמות מגבלות בתנועה (תקועות), נשחרר עומסים ונתיר לחצים כדי להקל על התינוק בפעולת המציצה שתתבצע ביתר קלות וביעילות.

פינת התגובות והשיתופים

התינוק שלי בן שנה ושלושה חודשים. הוא הולך הרבה אבל לא מפסיק לזחול. האם זה תקין?

בגיל זה מרבית הילדים כבר הולכים ואלה כבר חדשות טובות, כלומר זהו שלב חשוב בהתפתחות, שכן הידיים מתפנות למישוש חפצים ולמשחק והראש מוצב גבוה כדי לצפות ולגלות עולם חדש. ילדים בגיל זה גם לא מזיחים תמיד את הזחילה מה גם שהם מרבים לזחול אחורנית (בעיקר במורד המדרגות). הזחילה אם כך הופכת ליעילה יותר והיא משלבת תנועות עם הידיים כמו הפלת חפצים והרמתם, מסירת כדורים, בניין מגדלים מקוביות, הפיכת דפים בספר ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

מה הן מחלות הילדות הכי מדבקות?

מלבד מחלות בדרכי הנשימה והעיכול קיימים כמה שמות מוכרים מאוד הנקשרים לבריאותו של התינוק. מדובר במחלות מדבקות המכונות “מחלות ילדים” והן: שנית, חצבת, שעלת, חזרת, אבעבועות רוח ושיתוק ילדים, אדמת ועוד. מחלות אלו הן נדירות בימנו ולהן חיסון לכל החיים. אגב, גם מבוגרים יכולים לחלות.

 • אבעבועות רוח, אדמת וחזרת: תקופת הגירה הנה בין 14 – 21 יום והחיסון הוא לכל החיים.
 • חצבת, שיתוק ילדים ושעלת: תק’ הדגירה הנה בין שבוע לשבועיים וגם פה החיסון הנו לכל החיים.
 • הצטננות: תק ‘ הדגירה הנה בין יום ל – 4 ימים והחיסון הנו לזמן קצר.
 • שנית: תק ‘הדירה הנה בין יומיים לשבוע והחיסון נועד לשנים רבות, אם כי ישנה אפשרות לחזרה של המחלה.

 

פינת התגובות והשיתופים

האם אוסטיאופתיה יכולה לטפל בפזילה?

פזילה היא מצב בו 2 העיניים לא מתמקדות בנקודה אחת במרחב.
כל עין קולטת גירוי אחר והמוח מתקשה ליצור תמונה ברורה ותלת ממדית.
השרירים האחראיים על פעילות העיניים לא פועלים בסנכרון כמו שהם אמורים לפעול, ושתי התמונות שמשודרות למוח כתוצאה מהסתכלות על 2 נקודות שונות, יוצרות בעיה בתפיסת עומק וראייה תקינה.

מצבי פזילה רבים מתאפיינים בחוסר סימטריה, זה או אחר, בעצמות המצח. בטיפול האוסטיאופתי נוכל לעזור בשחרור המתח סביב עצמות הגולגולת. נטפל בשרירים האחראיים על פעילות העיניים ונעשה הכל כדי להטיב משמעותית את המצב.

מאמרים קשורים – תכנית לחיזוק ושיפור פעילות העיניים לחצו – כאן.

פינת התגובות והשיתופים

מה המשקל הרצוי של תינוק בשנתו הראשונה?

אם נסתכל על הממוצע אז רוב התינוקות מכפילים משקלם בגיל 6 חודשים לערך וסביב גיל שנה הם משלשים אותו. אלו שנולדו עם משקל נמוך מוסיפים משקל במהירות רבה יותר חרוב (בהשוואה לכבדי המשקל בלידה). אז הנה כמה נתונים שאספתי: משקל ממוצע בלידה : 3.5 – 3.2 ק”ג. בגיל 3 חודשים: 6 – 5.4 ק”ג. בגל 8 חודשים: 9 – 8 ק”ג. בגיל שנה: 10.5 – 9 ק”ג. אם ההבדלים עם ילדכם גדולים מאוד בהשוואה לנתונים אלו, בדקו זאת עם רופא הילדים שלכם.

פינת התגובות והשיתופים

הי אני אמא לילד אחד בן שנתיים וחודשיים. האם זה תקין שכל פעולה שלו ובעיקר בערב, תתבצע באותה צורה בלי שום מקום לשינוי?

הי. בהחלט הגיוני שכך יהיה. גיל שנתיים הוא גיל המתאפיין בטקסיות רבה כך שאין לך ממה להתרגש. ידוע שהמקלחת תעשה בדרך שלו, מיקום הצעצועים יהיה במקום הקבוע וכל מלה חייבת להיאמר בזמן שלה ובסדר שלה. נכון יהיה לספק בשלב ה את רצונו גם אם זה גוזל את זמנך. יש השערות כי התנהגות זו עוזרת לתינוק להתגבר על רגשות של חרדה ופחדים המושרשים (או משתרשים) בתוך ראשו.  דוגמאות מוכרות של פעולה טקסית מרגיעה הן חיבוק הדובי או מציצת אגודל.

פינת התגובות והשיתופים

איך טיפול אוסטאופתי משפיע על כאבי בקיעת השיניים?

החל מגיל 3 חודשים נוכל לראות סימנים ראשונים של התחלת פעילות מתחת לחניכיים.
בסביבות גיל חצי שנה ועד גיל 3 שנים, בוקעות 24 שיני החלב ויחד איתן מופיעות תופעות מגוונות ולא נוחות עבור התינוק.
כבר בהריון, השיניים מסתיידות בתוך החניכיים ולקראת גיל חצי שנה השן פורצת מתוך החך אל חלל הפה. עם “פריצה” זו עלולה להתפתח דלקת מכיוון שהשן פוצעת את החך וחושפת רקמה פנימית לחיידקים שנמצאים בפה, זו , לעתים קרובות, הסיבה לחום המלווה את בקיעת השיניים.
תופעות נוספות שילוו את תהליך בקיעת השן יהיו:
תחושת חוסר נוחות, כאב, בכי רב, ריור מוגבר, חוסר תיאבון ועוד.

מבחינת ניראות, נוכל לראות חניכיים אדומות ונפוחות ובליטה קטנה לבנה וחדשה בחניכיים.
לתינוק תהיה נטייה למצוץ בחוזקה את אגרופיו, נשכנים למיניהם ובכלל, כל הבא ליד, ייכנס גם לפה!

בטיפול האוסטיאופתי אנחנו מטפלים במבנה הגולגולת, בעצמות החך ומפרק הלסת.
נעבוד על השרירים באזור, על אספקת הדם ועל מיקום עצמות הפה והלסת, דבר שיעזור ויאפשר יציאה קלה יותר של השיניים והקלה בכל התהליך.
הכאב יהיה שם, אבל הגוף של התינוק ידע להתמודד עם הכאב יותר באפקטיביות ויותר בקלות.

פינת התגובות והשיתופים

מדוע המרפס של התינוק שלנו פתוח ולמה צריך לשים לב?

 

גולגולת האדם בנויה מכ-32 עצמות היוצרות עשרות מפרקים שונים. 
“מרפס” – או בפי הרופאים ” FONTANALE ” הנו מרווח בין 4 עצמות גולגולת.

ישנם מספר מרפסים בגולגולת התינוק והעיקריים שביניהם:

 • מרפס קידמי – מהווה את החיבור בין עצמות המצח הימיני והשמאלי ובין העצמות הפרייטאליות (ימין ושמאל) הממוקמות מיד מאחור.
 • מרפס אחורי – מהווה את החיבור בין אותן עצמות פרייטאליות (ימין / שמאל) ועצמות העורף (אוקסיפיטאליות) מימין ומשמאל).
 • כמו כן ישנם ” תפרים ” (או בפי הרופאים SUTURE)  המשמשים כמרווחים בין 2 עצמות בלבד. תפר רוחב  (קורונאלי)  בקו רוחב בין עצמות מצח לעצמות צד ותפר אורך  (סגיטלי)  בקו אורך בין שתי עצמות הצד ימין ושמאל.

מטרת המרפסים והתפרים היא לאפשר למוח התינוק לגדול באופן תקין.

כל הילודים נולדים עם מרפסים פתוחים וניתן למשש ולהרגיש רקמה רכה (לא עצם) מתחת לעור. גודל המרפס מאוד משתנה והוא נע בטווח שבין 1-6 ס”מ. מרפס תקין משנה את גודלו לאחר הלידה ועם הזמן הוא הולך ונסגר בין גיל שנה לשנה וחצי.

מרפס שנסגר לפני הגיל האידאלי יכול ליצור בעיות של עליה בלחץ התוך גולגולתי מה שעלול לגרום להתפתחות לא תקינה של המוח, להקאות, לכאבי ראש ועוד. לעתים יהיה צורך בניתוח כירורגי לפתיחת הסוטורות שנסגרו טרם זמנן. חשוב לציין גם כי מרפס שנסגר מעבר לגיל האידאלי  עלול להצביע על תת פעילות של בלוטת התריס.

מרפס בולט – יכול להעיד על מחלות קשות כמו דלקת קרום המוח ואף הידרוצפלוס, המכונה ” ראש מים “. זהו מצב בו נוצר עודף מים בחדרי המוח והוא בא לידי ביטוי  בהיקף ראש גדול במיוחד. בכל מקרה המחשיד בליטה יתרה של המרפס יש לגשת מיד לבדיקה אצל הרופא.

יש לשים לב למרפס שנסגר לפני גיל 9 חודשים ולמרפס שלא נסגר אחרי 18 חודשים ובהתאם למועד יש לפנות לרופא לשם מעקב אחר היקף הראש וההתפתחות הנאורולוגית.

מרפס שקוע – הנו מדד להתייבשות. הוא משמש אותנו במעקב אחר כמות היניקה של התינוק היונק.

מרפס תקין – הנו בגובה העור ולעתים ניתן לראות אותו “נושם”. דבר זה תקין ומראה על בריאות התינוק.

בטיפול האוסטיאופתי, בודקים את הסוטורות (תפרים) של עצמות הגולגולת ובנוסף את אזור המרפסים היכולים לחרוג ולאבד מהסמטריות שלהם, ככל הנראה כתוצאה מלחץ מוגבר או בעקבות הלידה.
לחץ על עצמות הגולגולת יכול לגרום למרפסים להיות קטנים או גדולים מידי בגלל שהמפרקים עדינים מאוד והם עוברים שינויים בעת המעבר בתעלת הלידה (זו סיבה נוספת מדוע כדאי ורצוי להביא את תינוקכם לטיפול ובדיקה כללית גם אם אין סימפטומים או בעיות ברורות).

פינת התגובות והשיתופים

האם אוסטאופתיה יכולה לעזור לירידה בשמיעה?

במקרים של לחץ בחיים העובריים העומס על העצמות והגולגולת במהלך הלידה עלול להיות עצום. עומס זה יכול להופיע עקב שימוש בפיטוצין או אפידורל הוא יכול להופיע עקב לידה מאוד ארוכה ושהייה ארוכה בתעלת הלידה.

“מדוע מדובר במצב בעייתי” ?
במהלך הלידה נוצרת השטחה של הגולגולת, מעין לחץ על בסיס הגולגולת.
כתוצאה מלחץ זה נוצר בתוך האוזן הפנימית סוג של פיתול הגורם להצטברות נוזלים, התרבות חיידקים, דלקת ואף ירידה בשמיעה.

בטיפול אוסטאופתי והקרניאלי אנחנו נעזור בניקוז הנוזלים, נעבוד על עצמות הגולגולת, בסיס הגולגולת, נשחרר את המתח והלחץ  ונשפר את השמיעה.

אנחנו לא נטפל רק באזור הראש אלא נעבוד על האדם כמכלול, כיחידה אחת שבה כל האיברים אמורים לעבוד בסינרגיה. יש לזכור כי  על הדם לזרום בצורה מיטבית וע”י כך לעזור בריפוי הגוף.

פינת התגובות והשיתופים

מה הם רפלקסים אותם בודקים הרופאים לאחר לידה ובבדיקות השגרתיות?

תינוקות מיד עם לידתם נראים כחושים וקטנים ללא כל יכולות מנטליות ותנועתיות מורכבות, אולם הנראה לעין לא מציג את המציאות באופן מדויק. היילוד המגיח לאוויר העולם לא כל כך טיפש, למען האמת התפתחותו הבסיסית מכילה מאגר נרחב של פעולות אינסטינקטיביות המהוות חשיבות עליונה במעקב אחר התפתחותו הפסיכומוטורית בשנתו הראשונה.

קיימים כמה וכמה רפלקסים כמו:

Root reflex, Limb placing reflex, גירוי הצוואר רפלקס הסייף, Moro’s reflex, Stepping / Walking reflex, Grasp reflex ועוד

לקריאה על הרפלקסים במאמר שנכתב באתר לחצו כאן.

פינת התגובות והשיתופים

איך הטיפול האוסטיאופתי מקל על דלקות אוזניים אצל תינוקות ופעוטות?

רוב התינוקות סובלים (עד גל 3 בממוצע) מלחץ, כאב ודלקות אוזניים חוזרות. הכאב הוא בלתי נסבל ומורגש בעיקר בלילות.

מדוע זה קורה?
מבנה התעלות והמעברים באוזן האדם הבוגר הוא צר ובפרט אצל תינוקות וילדים ולכן רבים המקרים בהם נוצרת תקיעות של נוזל במעבר.
בדומה לביצה, בה המים עומדים דבר אשר מושך חיידקים, מחלות ויתושים,
גם באוזן כשיש תקיעות במעבר הנוזל בתעלה, נוצרים חיידקים היוצרים דלקת.

ככל שמוחנו גדל ועצמות הגולגולת מתרחבות ומתפתחות, התעלה מתרחבת בהתאמה ויש יותר זרימה של נוזלים החוצה. לרוב כאשר אנו גדלים מופחתת הבעייתיות כמעט לגמרי.

איך יתנהג תינוק כאוב?

 • התיאבון שלו יהיה ירוד
 • הוא יתפוס את האוזניים בחוזקה
 • הוא יבכה ללא סיבה הנראית לנו הגיונית

לעתים, דלקות באוזניים והצטברות נוזלים יכולות להיות קשורות להריון וללידה וזאת בעקבות לחצים על ראש של התינוק ועל עצם האוזן.

הטיפול האוסטיאופתי נותן פתרון ומענה לבעית דלקות האוזניים החוזרת ומטפל בתעלת האוזן ובמעבר הנוזלים בתעלה.
ההצלחות בזה הן יחסית גבוהות ולעתים די בטיפול אחד.

פינת התגובות והשיתופים

האם קיימות הנחיות בסיסיות לפעילות גופנית אחרי הלידה?

תהליך הלידה הוא חוויה טראומתית לגוף. מלבד יציאת הרך הנולד מגוף אמו ישנה ירידה בנפח הנוזלים בגוף והתרופפות הדרגתית של רקמות שהוסיפו להימתח חודשים רבים בהתאמה להתפתחות העובר. תהליך החזרה לשגרה פעילה, רצוי שיחל לאחר כ – 6 שבועות לערך. אין הכוונה כאן לפעילות מינימלית כמו הליכה, כיווץ רצפת אגן (מועיל לכווץ הרחם) או תנועה מתונה כי אם לפעילות בחדר כושר או כל פעילות אינטנסיבית אחרת. העיקרון המנחה בחזרה לשגרת אימונים לאחר לידה הוא “הדרגתיות וסולם מאמצים”. ההנחיה הרווחית היא לחזק ראשית את דופן הבטן ושרירי רצפת אגן ולאחר מכן להתחיל לבצע תרגילים בעצימות מתגברת (במיוחד לאחר ניתוח קיסרי).

פינת התגובות והשיתופים

איזה פתולוגיות ומחלות עלולות להופיע בהריון ומה גורמי הסיכון?

בין הפתולוגיות המוכרות ניתן למצוא מקרים כמו היריון חוץ רחמי (Ectopic Pregnancy), שליית פתח (Placenta previa) שהיא מצב בו השליה מכסה את צוואר הרחם (סיבה מרכזית לדימום טרום לידה). כמו כן תתכן רעלת הריון (מצב הכולל בצקת המלווה בלחץ דם גבוה). מקרים נוספים: אנמיה, מחלות לב, סכרת הריון, קריש דם, חסר פעילות בלוטת התריס ועוד.

גורמי סיכון

בין גורמי הסיכון ניתן למצוא: עישון,שתיית אלכוהול, נשים שעברו הרבה הריונות ונשים צעירות מ 20 או גדולות מ 35 אבל אחת הבעיות השכיחות ביותר הנה כאב גב תחתון (LBP).

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת השעלת והאם היא מסוכנת?

מחלה העוברת בעיקר דרך רסיסי רוק שבאוויר, רוק הנגוע בגורם המדביק. חיידקי השעלת נמצאים בדרכי הנשימה של הנדבק לפני תחילת התקפי השיעול האופייניות. החיידק דוגר פרק זמן של שבוע – שבועיים ואז המחלה מתחילה להתפתח ב – 2 שלבים הנמשכים כחודשיים בקירוב.

 • שלב ראשון – התקררות ושיעול שרקני במשך שבועיים. מדובר ככל הנראה בזיהום בתעלת הנשימה העליונה.
 • שלב שני – עוויתות, שיעולים חמורים הבאים בהתקפות (בעיקר ליליות). בשבוע – שבועיים ראשונים של שלב זה ההתקפות חמורות ומחמירות עד כדי כך שגורמות לקושי נשימתי. במקרים מסוימים נראה חיוורון בגין מיעוט החמצן בדם והפסקות הנשימה התכופות. בשלב זה תתכנה הקאות, עוויתות, שתפי דם בלחמית העין ואף איבוד הכרה.

סיבוכים מחלה זו הם דלקת ריאות ודלקת קרום המוח, אך הן נדירות מאוד.

הטיפול – השגחה כללית, היה באוויר הצח, תרופות נגד שיעול ובעיקר תרופות אנטיביוטיות ואף טיפול בחמצן.

טיפול שמרני יותר ניתן למצוא בעולם הרפואה הסיני. ניתן ליצור קשר עם דרור פירר המתמחה בתוספי תזונה טבעיים ובמזון תומך תרופות.

פינת התגובות והשיתופים

איך טיפול אוסטאופתי יכול לעזור במקרים של בכי ממושך אצל תינוקות?

 

כשתינוק נולד, בדרך כלל השמחה היא רבה.
יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם התינוק נולד ובמשך החודשים הראשונים לחייו הוא בוכה המון.
הורים רבים פונים אליי ולא מבינים מדוע זה קורה ומה עליהם לעשות?

במהלך ההריון, ובתהליך הלידה עצמה, התינוק עובר דרך לא פשוטה המלווה, לעתים קרובות, בלחץ ועומס שנוצר על העצמות, השרירים והגוף של היילוד.
הוא צריך להתברג בתעלת הלידה בצורה כזו הגורמת לכיפוף היוצר לחץ על כל אזור הראש. התינוק עלול להרגיש לחץ זה על הראש וכשהוא שוכב או נמצא בתנוחה מסויימת, הלחץ הזה יורגש ויגרום לתינוק לחוסר נוחות תמידי.

בטיפול האוסטיאופתי נטפל באזור הראש ובגוף כולו. נגרום לזרימת דם טובה ונשחרר מתחים ועומסים שנוצרו וזאת כדי שהתינוק ירגיש הקלה ורוגע משמעותי.

פינת התגובות והשיתופים

האם זה תקין שהתינוק שלי בן החודשיים מקיא (לא פולט סתם) מדי מספר ימים או שבועות?

שלום רב, אינני בקיא ברפואת ילדים, אך יודע כי בשבועות ובחודשים הראשונים לחיי התינוק ישנה הסתגלות לחיים שמחוץ לבטן האם. מדובר בתהליכים מורכבים מאוד בהם חשוף הילד לזיהומים והפרעות עיכול הנן דבר שכיח מאוד. אם ההקאה היא בכמויות גדולות, בשכיחות גבוה וזמן רב לאחר הארוחה, ישנה בהחלט סיבה לדאוג ויש לפנות לרופא המשפחה , רופא הילדים.

פינת התגובות והשיתופים

האם הטיפול האוסטיאופתי יעיל במצבי ריפלוקס?

ריפלוקס זו בעיה הקשורה בסוגר הקיבה. התינוק אוכל או יונק והחלב עובר בוושט לכוון הקיבה, שם יש שסתום שלא תמיד מבשיל באופן מספק. בדיוק כמו כל מערכת העיכול של התינוק גם אזור זה מבשיל באטיות בחודשים הראשונים לחיים וברגע שהסוגר הזה לא נסגר טוב אז התכולה של הקיבה, יחד עם חומצות קיבה, עולים בחזרה למעלה ויוצאים דרך הפה. אם כך, התינוק אוכל, המזון מגיע לקיבה ואחרי זמן מסוים הוא פולט את זה בחזרה בגלל שהשסתום בין הוושט לקיבה לא נסגר.

השסתום הזה מעוצבב ע”י עצב בשם ואגוס, הקשור גם למערכת העיכול, לעצבוב הלב, הריאות ועוד.
עצב, קריטי בחשיבותו זה, יוצא מבסיס הגולגולת ומה שעושים בטיפול האוסטאופתי זה שחרור של המעבר שלו  כדי שיעצבב בצורה יותר אפקטיבית את כל המערכת הכוללת, במקרה זה, גם את השסתומים ואז השסתום המדובר בין הוושט לקיבה יתחזק ויישאר סגור.

2 סוגי ריפלוקס:
ריפלוקס גלוי – מצב בו התינוק פולט את מה שבלע.
ריפלוקס סמוי – מצב בו המזון שהתינוק אכל עולה למעלה אבל לא בכמות גדולה וגם לא תמיד נראה ממש פליטה של המזון.

מה שכן עולה בוושט זה חומצות קיבה. ההרגשה במקרה זה היא כמו צרבת. זה צורב את אזור הוושט וזה יכול להיות מאוד לא נעים.
התינוק יקשית גבו אחורה ויבכה, ישתנק, וישתעל.

בחלק מהמקרים נוכל לשמוע את רחש המזון עולה ולאחר מכן התינוק בצע את פעולת הבליעה שלאחריה התינוק יוכל להמשיך כרגיל.

הבעיה בריפלוקס זה כשהתינוק פולט יותר מדיי ואז עלולות להיווצר בעיות של ירידה במשקל, כלומר באחוזונים.
במצב חמור של ריפלוקס החומציות שעולה בחזרה בוושט (מהקיבה) שורפת את הוושט ואז נגרמים קיבים קטנים, מה שיכול להיות אפילו מסוכן.

בטיפול האוסטאופתי אנו מטפלים בשורש העצב, מרגיעים את המערכת, עובדים על אזור הקיבה ולרוב, הטיפול מאוד עוזר ומקל על הריפלוקס.

ברפואה הקונבנציונאלית יש שימוש בתרופות שעוזרות כי הן ממצקות את תוכן האוכל ובכך מונעות את הפליטה החוצה. יחד עם זאת, כאשר האכול מוצק מדיי, יש נטייה לעצירות אז בעצם פותרים בעיה אחת ויוצרים אחרת.

במקרים רבים טיפול אוסטיאופתי ימנע שימוש בתרופות, הוא ישפר את המצב ויאפשר מעבר תקין של המזון במערכת העיכול המתהווה.

פינת התגובות והשיתופים

מהי ליחה ואיך טיפול אוסטיאופתי יכול לעזור ולהקל?

הליחה בגוף נמצאת במערכת כלי הנשימה, באף, בגרון ובסינוסים.
תפקיד הליחה משמעותי ביותר עבור המערכת החיסונית. היא נועדה ללכוד כל דבר שחודר דרך דרכי הנשימה ולהוציאו החוצה ע”י שיעול, נזלת או התעטשות. ליחה גורמת לנו לרצות לנקות את הגרון ע”י כחכוח או שיעול, שכן הצטברות שלה מביאה לנזלת מרובה, קשיי נשימה ולחץ באזור המצח וקדמת הגולגולת מה שיביא קרוב לוודאי  לעייפות, חום, כאבי ראש סחרחורות ועוד.

אצל הקטנטנים – הליחה ותופעותיה יקשו עליהם לישון, לנשום, לאכול וזה יבוא לידי ביטוי בעיקר בחוסר נוחות ובכי.

האוסטיאופת, במקרה זה, ירצה לעבוד על כל האזורים בהם מצטברת ליחה (סינוסים, תעלות האף, גרון וכלי הנשימה). הוא יעבוד ע”י טיפול פיזי המתמקד בעצמות הגולגולת וכלוב הצלעות ובכך תהיה תנועה טובה של מערכת השלד, ימנעו ויבלמו חסימות ובכך תפחת תקיעות הנוזלים והלחות. לחות ונוזלים תקועים מאפשרים למצע חיידקים להתיישב באזור
ולגרום לדלקות לנזלת,לשיעול ולליחה.

בנוסף לטיפול אוסטיאופתי רצוי גם להימנע ממזונות המגבירים ליחה (בעיקר מוצרי חלב ובעיקר חלב ניגר).
כמו כן, מומלץ להרתיח אגסים ולתת לתינוק (שכבר שותה מים) לשתות. אגסים נמצאו כמועילים מאוד לריאות ולהצטברות ליחה בסביבתן.

פינת התגובות והשיתופים

מה קורה בטרימסטר השלישי שגורם לכל כך הרבה כאבים?

זה לא חדש כי הטרימסטר השלישי של ההיריון מלווה בכאבי גב תחתון להם אחראים בעיקר השינויים הביומכאניים וההורמונאליים המגיעים לשיאם בשלב זה. השינויים המתרחשים אצל ההריונית ברמת היציבה לא מעטים הם ובעיקר ככל שרגע הלידה קרב ובא.להלן כמה מהם:

 • הטיית האגן קדימה אל מול יישורן הקיצוני של הברכיים
 • הגברת העקומה המותנית המפעילה לחץ על חוליותיו התחתונות של הגב
 • קו הגרביטציה נודד לחלק האחורי של הגוף כך ששיווי המשקל נמשך לאחור
 • כיפופן הטבעי של חוליות בית החזה גובר כדי לפצות על העקומה המותנית
 • הכתפיים מסובבות פנימה ,כלומר מתעגלות לפנים
 • חוליות הצוואר נמשכות לאחור,על מנת לאזן את העקומה הצווארית ולהתאימה לעקומות החזה והמותן
 • השרירים בתחתית הגולגולת מתכווצים ומטים את הגולגולת מעט לאחור ביחס לחוליות הצוואר
פינת התגובות והשיתופים

האם יש המלצות מיוחדות לתזונה בהריון?

תזונת האישה משפיעה ישירות על מצבה הפיזי והנפשי וכמובן גם על התפתחות העובר.

אמנם איני דיאטן אבל ישנן מספר המלצות גורפות שהייתי ממליץ עליהן

 • יש לאכול מספר ארוחות קטנות ולהימנע מארוחות בודדות וכבדות. ההמלצה מדברת על כל 3 שעות ובלבד שהארוחות יכללו את כל אבות המזון.
 • להימנע מעודף מזונות מתוקים, מלוחים וחריפים.
 • להפחית מונות מתועשים וכאלה המכילים חומרים משמרים רבים.
 • הימנעי ככל שניתן מפרות וירקות מרוססים כמו תותים וענבים. בנוסף, שטפי את המון היטב
 • הקפידי על מזונות עתירי ברזל כמו ירקות ירוקים, בקר, הודו ועוד. בנוסף יש להימנע מצריכת קפאין אחרי ארוחה הכוללת ברזל מכיוון שזה מאט את ספיגתו. אם את נוטלת תוספי ברזל השתדלי לעשות זאת על קיבה ריקה עם פרי הדר המכיל ויטמין C המשפר את ספיגתו.
 • הקפידי על צריכת סידן – ירקות ירוקים, בטטה, טחינה, טופו, שקדים, מוצרי חלב ועוד.
 •  השתדלי לצרוך אומגה 3 בתפריט היומי. ניתן לקבלו בטבליות וכמובן דרך המזון (דגים מסוימים, אגוזי מלך, מוצרי סויה ועוד).
 • הרבי בשתיית מים
 • הימנעי מאכילת מזון לא מבושל כמו סושי, קרפצ’יו, ביצים לא מבושלות ועוד.

בנוסף, הייתי ממליץ לקבוע פגישה עם תונאי המתמחה בתזונה שסביב ההיריון.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא כתף קפואה ואיך מתמודדים איתה?

כתף קפואה המכונה Froze shoulder (או בשפה רפואית יותר – Adhesive capsuliti) הנה פתולוגיית כתף שכיחה מאוד המערבת את הקפסולה (קופסית המפרק) ואת הסינוביה (אותו נוזל המזין ושומר על המפרק).

התופעה אופיינית לבני 50 ומעלה ובעיקר בקרב נשים. ב – 20% מהמקרים בלבד היא תופיע בשני הצדדים. הסיבה להופעתה איננה ידועה. עם זאת נמצאה שכיחות רבה בקרב חולי סוכרת (פי 5) ובפרט סוכרת מסוג 1. המעניין פה הוא כי בדיקות המעבדה לפי רוב הן תקינות. כמו כן, בדיקת ההדמייה אינה מדגימה אותה והיא נועדה לשלול פציעות נוספות.

שלבי התפתחותה של הכתף הקפואה

שלב ראשון –  יכול להתארך כשנתיים. הוא הדרגתי ומחמיר עם הזמן. נקודות הציון הן כאשר תנועות אלמנטריות פשוט לא מתאפשרות (חגירת חגורת בטיחות, לבישת חזייה, שליפת ארנק). בהדרגה הכאב מחמיר גם במנוחה ומחריף בעת קור ושינה. החרפתו ממש פוגעת בסדר היום עד לכדי צורך באנלגטיקה נרקוטית.

שלב שני – שלב זה מתארך לכדי חצי שנה ובו ישנה הקלה בכאב (לא נעלם). עם זאת המטופל חושש לנוע בחופשיות וטווח תנועת המפרק הולך ופוחת גם ברמה האקטיבית וגם בו הפסיבית (כאשר מטפל מניע את הכתף). פציעות כתף גורמות להגבלה של המפרק, אך ההגבלה הפסיבית בתנועת ההרחקה ובמיוחד בתנועת הסיבוב החיצוני הן סימן היכר למקרה המתואר.

שלב שלישי – שלב ההפשרה האורך כ – 2 עד 3 חודשים ובו הכאבים פוסקים ולפי תיאורי מטופלים חוזר גם טווח התנועה (למרות שיש חולקים על כך). בנוסף ניתן להבחין בדלדול שריר ניכר (אטרופיה).

הטיפול – אנלגטיקה, נרקוטיקה, תרגילים בהנעה פסיבית (מבלי לכווץ שרירים). אלה יהיו יעילים רק אם יבוצעו אינטנסיבית, כלומר לפחות 4 פעמים בשבוע. טיפול נוסף כולל מניפולציה תחת הרדמה כללית בה מפרקים הידבקויות בכל טווחי התנועה של מפרק הכתף (GHJ), פעולה המשחררת את הרצועות והגידים המקיפים את המפרק. בפרוצדורה זו ישנו סיכון לשבר של ראש עצם הזרוע. לאחר פעולה זו יש להתחיל טיפולי פזיותרפיה אינטנסיביים. הטיפול השכיח והיעיל ביותר עם זאת הוא ארטרוסקופיה, אך ההחלמה ממנו עלולה להמשך בין 3 –  חודשים.

פינת התגובות והשיתופים

אני סובל מפריצת דיסק קשה ולאחר אין ספור טיפולים הוחלט על ניתוח. מה זה הניתוח והאם ממליץ?

פריצת דיסק נחשבת לאירוע אקוטי כואב מאוד שעלול לגרום לחולשת שרירים ותחושות כמו נימולים, הירדמויות, עקצוצים, זרמים ועוד. כאשר מדובר בפריצת דיסק מותני עלולה הופיע גם הפרעה במתן שתן ואי שליטה על סוגרים מה שמעיד לרוב (לא בהכרח) על חומרתה הרבה של הפציעה. הפתרון שרבים בוחרים לקבל הוא זריקת משכך באופן מיידי ובנוסף טיפולים שמרניים, קרי פזיותרפיה, אוסטאופתיה, עיסוי, דיקור ועוד. כאשר הכאב מחריף או ממשיך ללא כל שיפור חרף הטיפולים השמרניים וזאת למשך חודשיים לפחות לאחר פרוץ הדיסק (או ליתר דיוק, פריצת הנוזל את דפנות הדיסק הבין חוליתי) יש שקול התערבות רפואית אשר תפחית את הלחץ שנוצר על חוט השדרה או על שורשי העצבים באזור. 

במידה והוחלט על הליך כירורגי כדאי לשקול לבחור בכזה הנעשה בעזרת טכנולוגיה מתקדמת בגישה “זעיר פולשנית” הנעשית עם מיקרוסקופ וצינורות המרחיבות את הרקמות הרכות (שרירים, גידים, רצועות, דיסק).
כאשר מדובר בפריצה צווארית (שהשלכותיה כולות הירדמויות, נימולים, עקצוצים או כאב לאורך הזרוע ועד כף היד), יבחר המנתח גם כן בגישה זו ויחדור מלפנים או מאחור על מנת לקבל גישה לדיסק וסביבתו הלוחצת.

​ניתוח צווארי יחייב שיקום מושך הכולל כלוב ייעודי לקיבוע צווארי (ולא חוליתי פנימי) ובדומה לפריצה מותנית יהיה על המנותח לחזור לשגרה בהדרגה ותחת פיקוח פיזיותרפי מקצועי.

יש לציין כי אחוזי ההצלחה בניתוחים אלו אינו נמוך (סביב 85%) והוא נמדד בהפחתת הכאב ושיפור טווח התנועה.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא סכרת ומה סיבוכיה?

האוכל שאנו אוכלים מתפרק בדם וכתוצאה מכך ישנה עליה בערכי הגלוקוז. הלבלב מפריש אינסולין אשר מעודד את ספיגת הסוכר בתאי הגוף (ובעיקר ברקמות השריר והשומן). כאשר ערכי האינסולין בדם עולים אם כך, ערכי הסוכר יורדים. חשוב לא?

לאינסולין תפקידים חשובים מאוד אשר נפגעים בעת מחלת הסוכרת. הנה כמה מתפקידיו:

 1. החדרת גלוקוז לרקמות (כפי שכבר הזכרנו)
 2. הגברת סינטזה של גליקוגן
 3. מגביר סינטזת חלבונים, כלומר מעודד בנייה של רקמות בגוף
 4. בולם תהליך ליפוליזיס וייצור קטנונים בגוף (חומרים בלתי רצויים המעודדים ייצור אנרגטי בעזרת חומצות שומן. מדובר בחומרים המופרשים כאשר רמת הסוכר יורדת, בעת סטרס, בצום ועוד.

אנו זקוקים לאינסולין על מנת לצמוח מה גם שהוא מעודד סינטזת שומנים וחלבונים.

חשוב לציין כי עודף אינסולין עלול להביא להשמנה והפרשתו בגוף נוטה להתרחש בכמה גלים המשתבשים בעת מחלת הסוכרת. גל ראשון מגיע לאחר חשיפה למזון ואף במחשבה עליו. הוא נמשך כ – 10 דקות. הגל השני נמשך יותר זמן וזקוק לגירוי משמעותי יותר.

אחד הסיבוכים המוכרים בסוכרת הוא היפוגליקמיה, כלומר ירידה בערכו של הסוכר (70 ומטה). מצב זה עלול להתרחש כחלק מנטילת תרופות (בעיקר בקר קשישים) וגם לאחר נטלת אינסולין.. הסימנים בעת סיבוך יכולים לכלול: זיעה, חולשה, רעד עז, בלבול ועוד.

קיימים שני סוגי סוכרת (1 ו 2) והטיפול עבורם שונה. טייפ 1 – טיפולו פשוט יותר. המחלה רצופת תסמינים והטיפול באינסולין עושה את העבודה. טייפ 2 – עלול לשנות חיים מה גם שלרוב הוא אתסמיני ומסוכן.

סימני סוכרת

 1. השתנת יתר
 2. צימאון ושתייה מרובה
 3. תאבון מוגבר ותתכן ירידה במשקל למרות זאת
 4. טשטוש ראייה
 5. זיהומים חוזרים (בעיקר עור ודרכי שתן)

 

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת אנדומטריוזיס והאם אוסטיאופתיה יכולה לעזור?

מחקרים מראים יעילות משמעותית בהקלה על כאבי אגן (הנובעים מאנדומטריוזיס) בעקבות טיפולי אוסטאופתיה, וזה לא מפתיע!
באוסטיאופתיה יש לנו הכלים לטפל בכל רקמות האגן- כולל הרחם והשחלות עצמן, בשרירי רצפת האגן, בפאציות, ברצועות המחברות את איברי האגן הקטן, במפרקי האגן ועוד. כמו כן, קיימת גם היכולת להבין מה משפיע על האגן אצלך ספציפית, ומה יכול לאפשר ניקוז ואספקה יעילים יותר אל האגן.
יתרה מכך, באוסטאופתיה קיימים הכלים להשפיע על המאזן ההורמונלי, על מתווכי דלקת ועל חומרים משככי כאב בגוף.

*אוסטאופתיה* היא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המשלים את הרפואה הכללית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף. גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו. לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד – הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

*אנדומטריוזיס* מתאפיינת בנדידת תאים של רירית הרחם למקומות נוספים בגוף.
מדוע זה בעייתי? משום שגם כאשר תאי רירית הרחם מגיעים לאתרים מחוץ לרחם, הם ממשיכים “להתנהג” כתאי רירית הרחם. המשמעות של כך היא שהם מגיבים לשינויים הורמונליים בגוף האישה וכך הם ממשיכים להתקיים ומסוגלים לגדול או לדמם כשמגיע זמן הווסת החודשית. אולם בניגוד לרירית הרחם שבמקומה הנכון,לתאים אלו לרוב אין להתנקז. הם ממשיכים לדמם ולגדול בכל וסת שחולפת, וכך גורמים לדלקת מקומית ויכולים ליצור נגעים (מעין פצעים) על איברים שונים, וכן הידבקויות בין איברים או ציסטות. כל אלו עלולים לגרום לכאב רב, ולבעיות נוספות.
אנדומטריוזיס יכולה לגרום לכאבים קשים לא רק בזמן הוסת או הביוץ אלא לאורך כל החודש, בנוסף לכאבים ביחסי מין, בעיות עיכול, קשיי פוריות, תשישות, תחושות שריפה או נמלול ועוד.

כיום אין פתרון מספק למחלה זו, שמשפיעה על הרבה תחומים בחיים. אבחון וטיפול ספציפי ומותאם נדרש עבור כל אחת ואחת מכן.

כרמל כהן-זמיר
אוסטאופתית מוסמכת D.O

פינת התגובות והשיתופים

אבי התאשפז על רקע זיהום בחוליות הצוואר. הרופאים אמרו שזה כתוצאה מזיהום שהחל בקרסול, עבר לברך ומשם לצוואר. איך זה קורה?

הסיפור המתואר איננו נדיר לצערי. יתכן ומדובר בדלקת פרקים על רקע זיהומי או כפי שהרפואה מכנה זאת – Septic Arthritis. אמנם הדלקת יכולה להופיע בכל גיל אבל האוכלוסיה העיקרית שחשופה לה היא אוכ’ הקשישים. מדובר אם כך בדלקת על רקע זיהומי, כלומר על רקע כניסה של חיידק לגוף (במרבית המקרים הוא חודר לברך, לקרסול או לירך) ונדידתו דרך מחזור הדם כגרורה הרחק מהמפרק ממנו חדר.

סימנים – המתלונן סובל מאוד. כואב לו. לעתים תופיע צליעה, נפיחות, אודם, חום מקומי ואף חום סיסטמי. בשלב זה תבוצע ספירת דם בה ימצאו לויקוציטים רבים (תאי דם לבנים המבשרים על תהליך דלקתי חריף) ובדיקת CRP עם תוצאה חיובית ומוחשת.

ממצאים ומחקרים נמצא כי הפושע העיקרי הוא חיידק המכונה – סטפילוקוקוס מוזהב (Staphilococus Aureus) החודר דרך העור ועלול לגרום לנזק רקמתי אם זה בעור, בסינוביה, בסחוס או אפילו במעלה הגוף על החוליות, רצועותיה ואף על הדיסקים הבין חוליתיים. לצערינו הרב פעולתו ההרסנית הנה מהירה מאוד ותוך שעות ספורות עלול להיווצר נזק בלתי הפיך בו הרקמה פשוט “נאכלת”. הטיול לרוב כולל מינונים גבוהים מאוד של AB.

פינת התגובות והשיתופים

לבן שלי מתחילים כאבי גדילה. אפשר קצת פרטים על זה?

שלום רב, אם לבנך מתחילים כאבי גדילה אז סביר כי הוא בין 3 – 10 שזהו הגיל האופייני להיווצרות הכאבים הללו ולצער החמדמדים הם עלולים להמשיך עד גיל הבגרות המתקדמת.

מדובר באחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי שריר שלד בגיל הצעיר ואבחונה כמעט תמיד יהיה על רקע תשאול ובדיקה קלינית (גופנית).

לכאבים אלו ישנם מאפיינים רבים שחשוב מאוד לדעת ולהכיר. אתחיל אולי עם רשימת סימנים וסימפטומים שאם הופיעו אז יתכן ואין יהיה מדובר בכאבי גדילה.

 • אם הכאב קבוע ומלווה בסימנים מערכתיים כמו חום, עייפות וחולשה, נפיחות וסימני דלקת אחרים, כנראה שזה לא כאבי גדילה. לכאבי גדילה אין את אותם סימנים. הם לא קבועים (כלומר הם מוגבלים בזמן ויכולים להיעלם לימים ושבועות), הם לא מלווים בסימני דלקת ואינם מגבילים את התפקוד. זה פשוט כואב. 
 • אם הכאב מופיע במהלך היום ומעיר משינה באמצע הלילה (או בסופו), סביר שאין מדובר בכאבי גדילה המופיעים לרוב בסוף יום ולפני השינה. כמו כן הוא עלול להעיר אבל רק בשעה הראשונה של השינה.
 • אם הכאב מופיע ביד בלבד, בגב או במפשעה או שהוא חד צדדי, זה לא כאבי גדילה ככל הנראה. כאבים אלו מופיעים בעיקר בגפיים התחתונות.
 • אם מעורבת צליעה וחוסר תגובה לטיפול כמו עיסוי, חימום, משככים, מתיחות או אנטי דלקתיים, זה לא כאבי גדילה.
 • אם מעורבת גמישות יתר, זה לא כאבי גדילה. זה כנראה מצב המכונה – EDS (נכתב על כך באחת השאלות הסמוכות).

ממליץ לקחת אותו לרופא אורתופד שיבחן את המצב ויפנה לטיפול המותאם…

כמו כן ממליץ בחום לפגוש איש מקצוע מתחום המגע והתנועה.

ניתן למצוא אנשי מקצוע דרך הקישור הבא או בדרכים הישנות והטובות, מפה לאוזן.

אנשי מקצוע:

https://www.osteo-sport.co.il/%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%9A/

פינת התגובות והשיתופים

האם גמישות יתר היא דבר מסוכן?

שלום לך, גמישות היא דבר נפלא כל עוד איננה מוגזמת ואז מכונה המצב – EDS (על שם – Ehler denlos).. ניתן לסווג גמישות יתר ל – 3 דרגות ולבחון אותה קלינית כלומר, לא צריך (לרוב) בדיקה מעבדתית אלא די במספר מבחנים כמו הבאת האגודל לאמה, יישור מרפק, הושטת ידיים לרצפה ועוד. הרפואה רואה בגמישות יתר כהפרעה הקשורה לריכוז הקולגן בגוף (ובפרט במפרקים). במקרים רבים מדובר בתופעה גנטית הגורמת בהמשך לא רק לכאבי פרקים ושרירים (ויתכנו גם פריקות חוזרות עקב מעבר של הגבול התנועתי האנטומי) היא גם נמצאה כקשורה למצבים כמו טכיקרדיה (דופק מוגבר) סחרחורות, סינקופות ואי שליטה על מתן שתן. בקיצור התופעה מציבה את הסובל במצב של חוסר אונים.

פינת התגובות והשיתופים

כאבי חזה ו - Costochondritis?

אולי לא כולם שמעו על הבעיה הזו אבל מסתבר שמדובר באחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי חזה ובעיקר בקרב ילדים ועד בוגרים בני 30, גיל קצת מחשיד שכן, לא אמורים להיות כאבים בטווח גיל זה. הכאב הזה יכול להיות חד צדדי או דו צדדי והוא מתאר פגיעה דלקתית (הסיומת ITIS כבר רומזת על כך) של אחד או כמה מהחיבורים של החוליות והצלעות (Costochondral joints) או עצם החזה והצלעות (Sternocostal joints). המטופל נוהג לחשוב שמדובר במשהו פנימי ובפרט כי הכאב המופיע הוא חד ופתאומי בדומה לתסמונת כלילית חדה (אירוע לב).

הכאב מחמיר בשיעול, התעטשות ואף בנשימה עמוקה. חימום מקומי לרוב מרגיע את האזור, מנוחה וטיפול אנטי דלקתי. כמובן שיש לבקר רופא במיידי במידה והופיע כאב שכזה.

מצב מורכב יותר מכונה – Tietze syndrome והוא בעצם Costochondritis המלווה בנפיחות המופיעה לרוב בצלעות 3, 4 או בחיבור בין עצם החזה לבריח (SternoClavicular joint). גם תסמונת זו אופיינית לצעירים (תחת גיל 40) ולה מאפיינים של כאבי איברים פנימיים (פריטאליים) ויותר מפעם יופיעו גם כאבים מקרינים לכתף או ליד.

פינת התגובות והשיתופים

האם ריפלוקס יכול לגרום לכאבי חזה?

זה לא נדיר שתוכן קיבתי חודש לוושט (תוכן חומצי ובסיסי הכולל מלחי מרה ומיצי עיכול מהלבלב במקרים מסוימים). זה הליך פיזיולוגי מוכר שמתרחש לפרק זמן קצר שלא מהווה בעיה ולא מעורר כאבים או נזק לרירית הוושט.

עם זאת כאשר מתלווים תסמינים המשפיעים על חיי היומיום יתכן ויהיה נזק קליני כמו ארוזיות (פגיעה שטחית של הרירית), כיבים ובמקרים נדירים יותר גם הצטברות תאים סרטניים..

ריפלוקס זו בעיה הקשורה בסוגר הקיבה או הוושט (סוגר מדומה). מדובר בשסתומים בהם עובר מזון מהוושט לקיבה או מהקיבה לתריסריון.

ברגע שהסוגר לא נסגר היטב אז תכולת הקיבה, יחד עם חומצותיה, עולים בחזרה למעלה לכיוון הוושט ואף יוצאים דרך הפה מה שגורם במקרים רבים לצרבת ולפעמים גם לכאבי חזה עוצמתיים עם אפשרות להקרנה ללסת, דבר המעורר חשד לתעוקת חזה.

במקרים מסויימים ריפלוקס יופיע בהמשך לבקע סרעפתי (הרנייה הייאטאלית).

כאשר הריפלוקס מתרחש אצל תינוק המזון מגיע לקיבה ואחרי זמן מסוים הוא פולט את זה בחזרה בגלל שהשסתום בין הוושט לקיבה לא נסגר.

השסתום הזה מעוצבב ע”י עצב בשם ואגוס, הקשור גם למערכת העיכול, לעצבוב הלב, הריאות ועוד. אגב, הואגוס הנו עצב קריטי בחשיבותו היוצא מבסיס הגולגולת ומה שעושים בטיפול האוסטאופתי זה שחרור של המעברים שלו  כדי שיעצבב בצורה יותר אפקטיבית את כל המערכת הכוללת, במקרה זה, גם את השסתומים ואז השסתום המדובר בין הוושט לקיבה יישאר סגור.

פינת התגובות והשיתופים

אני בת 20 וסובלת מכאב ראש מסוג Tension שפריע לי בשגרת החיים. מה זה הכאב הזה ואיך מתמודדים עמו

ראשית עליך להבין שאיני רופא ותמיד אמליץ לבקר אחד כדי לבחון כל תסמין מחלתי ולשלולם (תהליך תופס מקום, אנוריזמה ועוד). אם חווית כבר כאבי ראש בעבר ואלו שהופיעו הנם חריגים, זה בהחלט דגל אדום שיש לבחון אותו. דגלים אדומים נוספים במקרה של כאבי ראש הם: כאב ראש פתאומי בסוף פעילות גופנית, כאב ראש המלווה בחום סיסטמי או הקאות, כאב ראש לא מוכר, כאב ראש מעיר משינה וכאב ראש המלווה בסימנים נוירולוגיים (בלבול, אבדן הכרה ועוד). ישנם סוגים רבים של כאבי ראש כמו Cluster Headaches (מאופיינים בכאב מאחורי העין מלווים לעתים בדמעות ומופיעים בשעה קבועה של היום) או Arnold neuralgia (כאב ראש דמוי קסדה) ועוד סוגים רבים אותם הרופא יגדיר ויבחן.

לגבי כאבי ראש על רקע מתח (Tension Headache) – נשים סובלות מהם פי 2 מגברים ולרוב הם מופיעים אחרי גיל 20. מדובר בצורה הנפוצה ביותר של כאב ראש והוא יכול להקרין משרירים מכווצים מאזור הראש, הצוואר ואף משרירי העיניים. סיבות נוספות יכולות להיות סטרס, רעש, אורות בוהקים, התקפי פאניקה או חרדה, גידול, סוגים שונים של אוכל, בהייה ממושכת במסך, עישון ואלכוהול, קפאין, יציבה לקויה, מחסור שבשעות שינה, רעב והתייבשות. הסימפטומים המאפיינים סוג זה של כאב ראש הם:

 • כאב ראש דו צדדי (יכול להיות גם בכל הראש, מאחורי הראש או להופיע כלחץ סביב המצח).
 • כאב מתון עד בינוני שיכול להתפתח לאגרסיבי.
 • כאבי הראש שיכולים להופיע כאפיזודות חוזרות (עד 10 – 15 בחודש) או אפיזודות כרוניות (מעל 15 פעמים בחודש) הנמשכות למעלה מחצי שנה. כאב ראש זה יכול להימשך דקות, ימים, חודשים ואף שנים.
 • רגישות בשרירי הצוואר, השכמה והכתפיים.

הטיפול בכאבי ראש אפיזודיים כולל שימוש בתרופות כגון: נורופן, אופטלגין ואקמול. התקפים חריפים יכולים להגיב גם
לתרופות כמו- טמיגרן או קפרגוט.

בנוסף מומלץ לשלב פיזיוטרפיה, אוסטיאופתיה, פסיכותרפיה, טכניקות הרפיה, דיקור, ביופידבק ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

לבת זוג שלי יש מחלה נוראית בשם קושינג Cushing’s Disease, אפשר קצת פרטים עליה?

מחלת קושינג – Cushing’s Disease היא מחלה הפרשתית הנקשרת לבלוטת יותרת הכלייה. זו מפרישה הורמונים קורטיקוסטרואידיים (כמו קורטיזול) באופן מוגזם וחריג וזאת ככל הנראה בתגובה לאותו אשר מקורם בהיפותלמוס ובבלוטת יותרת המוח. ההורמון המפקח על הפרשת בלוטת יותרת הכלייה הוא ACTH וכאשר ישנה הפרעה בהפרשתו תתכן גם הפרעה בתפקוד בלוטת יותרת הכלייה (אך לא רק).

בעיקרון כאשר מוזכרת המחלה קושינג הכוונה היא כמעט תמיד להפרשה עודפת של ACTH מבלוטת ההיפופיזה.

אחת הסיבות העיקריות להופעת המחלה היא חשיפה מוגזמת לתרופות מסוימות ולסטרואידים.

סימנים ותסמינים:

 • השמנה, פרצוף עגלגל (Moon face), גיבנת קטנה בעורף (Buffalo hump)
 • אדמומיות בפנים, נטייה להיפצע בקלות, עור דק
 • סימני מתיחה סגלגלים, פצעיי אקנה
 • שיעור יתר, אוסטיאופורוזיס
 • יתר לחץ דם, סכרת, ירידה בחשק המיני, בעיות במחזור, מצבי רוח ירודים, דיכאון ואף פסיכוזה
 • עליה בערכי כדוריות הדם הלבנות, קרישיות יתר, סיכון ל DVT או תסחיף ריאתי
פינת התגובות והשיתופים

מה זה דלקת בגיד אכילס, מה הסימנים ואיך מטפלים?

Achilles Tendinitis מתאר דלקת במעטפת גיד אכילס או מצב של התנוונות הגיד. לרוב מצב זה מופיע אצל צעירים (ואז זה מצביע על דלקת), אך יכול להופיע גם בגיל העמידה ואז זה יעיד (לרוב)  על קרעים קטנים בגיד. הסיבות לא לגמרי ידועות. עם זאת ההשערה הרווחת היא כי זה נגרם מפעילות הכוללת ריצה, קפיצה ופעילויות חוזרות (רפטטיבית) מחד ומבעיות יציבה ומבנה של כף הרגל מאידך. הסימפטומים מופיעים בהדרגה והם כוללים כאב שורף, בעיקר בבוקר, המחמיר בפעילות מאומצת. עם הזמן, הכאב מופיע גם ללא הפעלה של המקום. סימן נוסף הוא עיבוי, רגישות של גיד אכילס שלרוב יהיה גם חם למגע. בנוסף, ניתן יהיה להבחין לעתים  ב”חיכוך” בזמן תנועת הקרסול. האבחון נעשה בעזרת MRI (לא רק)  ובעזרת סימנים קליניים כמו שינויים ניווניים וסימני דלקת. הטיפול יכלול תרופות מסוג NSAIDS ,מנוחה, הגבלה בפעילות, קרח, קומפרסים (חום/קור), הרמה של הרגל, מתיחות עדינות, פזיותרפיה, אוסטיאופתיה, ספורטתרפיה ושיקום מנואלי מעולם הרפואה של המזרח. ההחלמה יכולה להמשך חודשים רבים ואם אין תוצאה תוך חצי שנה ניתן לשקול אופציה ניתוחית אותה ננסה למנוע בכל דרך. כמו כן, הזרקת קורטיזון איננה  מומלצת כי היא עלולה לגרום להרס של הרקמה ולעיכוב ההחלמה (עם זאת רופאים רבים מזריקים זאת ובלא מעט מקרים ניכר שיפור רב בכאב).

פינת התגובות והשיתופים

אני בן 40, סובל מדרבן כבר חודשיים. מה זה בעצם ואיך מטפלים?

דרבן (PLANTAR FASCIITIS) או בעברית צחה “מחלת החיתולית הכפית” מתאר מצב של כאב באזור הקרסול האחורי (העקב). מצב זה, המתואר לעתים גם כהיווצרות אוסטיאופיט (זיז בודד או קבוצת זיזי עצם) כתוצאה ממשיכת גיד אכילס את הקלקנאוס (עצם העקב), נפוץ בעיקר בגיל 60-40 (בעיקר כאלו המרבים לשבת או לעמוד ממושכות) ובקרב ספורטאים כמו אצנים, קופצים למרחק, רקדנים, אקרובטים ועוד). כמו כן עלולים לסבול ממצב זה בעלי משקל עודף וכאלה הנועלים נעליים ללא תמיכה מספקת. גם מצבים של פלטפוס, אולפוס ותבנית הליכה לקויה יכולים לתרום להתפתחות התופעה. הסימפטומים של דרבן כוללים כאב חד בעקב בעיקר בצעדים הראשונים של הבוקר, בקימה מישיבה ולאחר עמידה ממושכת. סימן מוכר הוא הקלה ושיפור בעת פעילות והחמרה אחריה. האבחון נעשה על ידי בדיקה קלינית, מישוש המקום וצילום רנטגן. כמו כן, הטיפול עלול להמשך מס’ חודשים והוא יכלול  קרח, מנוחה, מתיחות ולעתים גם מדרסים (שיפחיתו את העומס על הפאסיה הפלאנטרית) ותחבושת המותחת את שרירי הסובך במהלך השינה.

הטיפול יעשה על ידי פזיותרפיסט, אוסטיאופת, ספורטרפיסט ושיטות מנואליות נוספות.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא צליפת שוט (whiplash)?

וויפלאש זהו מצב המתאר פציעות צוואר הנגרמות באופן ישיר מחבלה שמעוותת את צורת הצוואר לכיוון מסוים (בעיקר ל – extension כלומר יישור לאחור) ובהתאם לכוון ממנו הופעל הכח הדוחף או המושך. צליפת השוט שכיחה בתאונות דרכים, קפיצות באנג’י ונפילות למיניהן.
הסיבה להופעת הכאבים היא לרוב משיכה אימפולסיבית לאחור של עמוד השדרה. במרבית המקרים הצוואר מושלך קדימה ואז אחורה וקדימה שוב.

בתאונת רכב: כוחות הפגיעה שעוברים דרך המושב דוחסים את הקיפוזה הטורקלית (מנח החוליות בעמוד השדרה של בית החזה), פעולה המעמיסה משקל רב על הלורדוזה הלומברית והצווארית (מנחי עמוד השדרה בצוואר ובאזור המותן) מה שגורם לעמוד השדרה הצווארי להתעוות בצורה S. סימנים וסימפטומים:

 • כאב בצוואר ובגב
 • כאב מוקרן לכתפיים, בעיקר בין הצוואר לכתפיים
 • פיזור של סימפטומים סנסוריים כמו נימולים ועקצוצים
  לזרועות ולרגליים
 • כאבי ראש – יכולים להופיע ישר אחרי הפציעה או כמה ימים אחרי.
 • סימפטומים קוגניטיביים של חוסר ריכוז, עצבנות.
 • בחילות , הקאות, סחרחורות.

אבחון:  היסטוריה רפואית, בדיקה צוואר וראש, צילום בשביל לשלול שברים, אמצעי הדמייה.
טיפול:  במצבים חמורים עלול להגיע לכ – 6 חודשי שיקום. חשוב שהשיקום יתחיל מידית לאחר התאונה אפילו אם אין הופעת סימפטומים מכיוון שהתופעות הנלוות יכולות להמשך שנים רבות.  הטיפול יכלול מובליזציות עדינות, תרגילי חיזוק ומתיחה, תרופות נגד כאב, עיסויים ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

במהלך אימון רגלים בצעתי תנועה לא טובה שלוותה ב"קליק" וכאב עז. בצילום מצאו קרע בשריר התאומים. האם זה מסוכן ומתי אוכל לשוב להתאמן?

פגיעות בגסטרוקנמיוס (שריר התאומים כפי שאנו מכנים בשפתנו) ובפרט קריעה מלאה, הנן תופעות שכיחות יחסית בטניסאים ואף זוכות לכינוי – “Tennis leg”. פציעות אלו מתרחשות לעתים בעת הנפת משקל רב עם שריר זה או בעת דחיפה עוצמתית כשהברך ביישור וכף הרגל בדורסיפלקס (פלקס). כל פעילות גופנית המשולבת ריצה או קפיצות יכולה להוביל לסיבוך זה. מיקומו המועדף של קרע זה הנו ראשו הפנימי של השריר. האירוע לרוב פתאומי ובשל הבצקת הנוצרת יש חשש לארוע DVT (קריש דם) מה שמעלה את הסיכון הקליני. במידה והיקף השוק גדל בכמה ס”מ יתכן והפצוע יסבול משטפי דם בעומק הרקמות וקיים יהיה חשד סביר לקריש דם. במצב של חשד זה יש מיד לסור למיון ולשלולו. בכל אופן רצוי להיות במעקב של רופא, פזיתרפיסט או אוסטיאופט עד אשר יתבסס המצב וירגע.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה spina bifida והאם אפשר להתאמן עם מצב בריאותי זה?

Spina Bifida זהו פגם התפתחותי מולד בו חלק מהחוליה השדרתית (Lamina) לא נסגר והתגרם. במרבית המקרים אין בפגם הזה יותר מאשר סימן של שיעור קל באזור החוליה (אם בכלל), מצב המכונה Acculta. עם זאת, קיימים עוד 2 סוגים של ביפידה אשר עלולים להשפיע על איכות החיים עד לכדי מגבלות וכשלים תנועתיים קשים המצריכים שימוש בקביים ואף בכיסא גלגלים. המצב הפחות חמור מכונה – Meningocele בו בוקעות הרקמות אל מחוץ לדפקט (או הפגם) מבלי ללחוץ על עצבים או מבלי לפגוע בקרומים העוטפים את עמוד השדרה. המקרה החמור ביותר הוא מסוג Meningomyelocele ובוא בוקע הקרום העוטף את העצבים באזור. ההשלכות של מצב זה נעות מלחץ עצבי קל, תחושות כרוניות כמו כאב, נמולים, שריפות, עקצוצים ואף שיתוק. 

פעילות גופנית במקרה של ספינה ביפידה, עליה להיות מותאמת למטופל ולסוג הפגם ממנו סובל.

כמובן שתנועה ופעילות גופנית תהיה הכרחית, אך לשם כך קיימת רפואת ספורט שלה כלים להתמודדות עם מצבים מעין אלו.

בכל אופן, הסובל מביפידה – רצוי שיתאמן בידיעת צוות טיפולי, שיקומי כאורתופד, פזיותרפיסט, אוסטיאופת וכירופרקט. לכל אחד מהנ”ל ידע וכלים איך להקל ולהניע.

פינת התגובות והשיתופים

האם ניתוחי גב מומלצים ואם כן אילו ניתוחים יש?

ישנם מקרים חמורים המצריכים התערבות ניתוחית. כמטפל המעודד לנצל את מערכת הרפואה השמרנית ככל שניתן אני מודע כי קיימים מקרים אותם אף יד אדם לא תתקן ואם אדם זה ישנו, אני אהיה הראשון להוריד בפניו את הכובע. בכל אופן, יש לדעתי זו תומכים רבים ובודאי גם כאלו שיחלקו, אך זו זכותם ובחירתם.
ניתוח, אם כך, היא האופציה האחרונה, היא תועדף רק לאחר שטיפולים רבים אחרים כשלו.
אחד המקרים המוכרים ביותר, הדורשים ניתוח, מכונה “cauda equina”  או בעברית – “תסמונת זנב הסוס” בה נלחצים עצבים ושורשיהם באזור עמוד השדרה המותני. מצבים חמורם כאלו יכולים להביא לא רק לכאבים וזרמים בגפיים התחתונות אלא גם באזור האגן והחלציים, כאבים היכולים להחמיר לכדי הירדמויות וקשיי שליטה על סוגרים, כאבים בעת מגע מיני, קוצר נשימה והרשימה עוד ארוכה. מקרה נוסף הנבדל במיקומו מכונה ” Thoracic outlet syndrome” מצביע על לחץ או נזק עצבי בעצבים הבין חוליתיים הממוקמים בצוואר. מצבים אלו שהוזכרו ועוד כאלו ואחרים (טראומת נפילה או תאונה, זיהום, גידול ממאיר ועוד) יחשבו על פי הרפואה הקונבנציונלית כי מקרי חירום המחייבים התערבות ניתוחית.
ניתוחים לדוגמא:
 • Discectomy –  הסרת דיסק בין חוליתי או חלק ממנו. הניתוח נועד לשחרר לחץ הנוצר על שורש עצב הנלחץ על ידי בליטת דיסק, נוזל דיסק, חוליה או כל רקמה אחרת.
 • Laminotomy ו Laminectomy –  הסרה של חלק מקשת החוליה (למינה) שנועדה להגן על חוט השדרה העובר בתעלת השדרה. מדובר בהסרה של חלקי עצם שנוצרו בעיקר כחלק מתהליך ההזדקנות. חלקים אלו עלולים להסב כאב עז ולהביא לשריפה, נימולים, עקצוצים או כל גירוי עצבי (Nerve root irritation) אחר.
 • foraminotomy – הסרה של חלקים המפריעים לרצף תעלת השדרה ולוחצים על חוט השדרה או שורשי עצב
 • Facectomy – הסרה של אלמנטים לוחצים על המפרקים הבין חוליתיים
 • electrothermal disc decompression – השתלות דיסק מלאכותיות
 •  disc nucleoplasty – צריבת דיסק. פרוצדורה ניתוחית אותה עושים אלו הסובלים מבלט דיסק ובה מחדירים מחט אל תוך הדיסק הפגוע ובעזרת הפעלת גלי רדיו יפורק חומר הדיסק המפריע בטמפ’ של 50 מעלות בקירוב. המחט תיצור מספר תעלות שיסיעו בהפחתת הלחץ הקיים בדיסק וכך יפחת הלחץ על העצב הגורם לכאב.
 • צריבת עצבים בגלי רדיו.
 • איחוי דיסקים – מחזק את החוליה ומונע את ביצוע התנועה המעוררת כאב
פינת התגובות והשיתופים

אני כדורגלן עבר הסובל מ - OA בברך. מה זו המחלה ולמה היא מתרחשת?

OA (אוסטאוארתריטיס) הוא מצב המתאר שחיקה סחוסית של המפרק ולצערנו הברך היא אחד המוקדם השכיחים לכך. במצב ניווני זה הסחוס, שתפקידו העיקרי הוא לאפשר תנועה חלקה בין עצמות, פשוט מתחיל להתקלף מתוך העצם. הרקמה הסחוסית במצב שחיקתי זה מאבדת מהמשכיותה ורציפותה ובעקבות כך נפגעת תנועת המפרק החלקה. כאשר הסחוס מתפורר עד לרמות בהן העצם נחשפת נוצר חיכוך בין העצמות, דבר המסב כאב רב ואי סדירות מפרקית. אחת התופעות השכיחות הנלוות ל – OA היא שהגוף מייצר עצמות והסתיידויות המכונות אוסטיאופיטים. במצב לא סדיר זה התנועה הופכת למוגבלת והמפרק לדלקתי, נוקשה ודואב.

גורמי סיכון

 • פציעה או פגיעה קודמת בברך שגרמה לשינויים מבניים ויציבתיים
 • תורשה – אדם שהוריו סובלים משינויים ניווניים בברך, גם הוא עתיד לסבול
 • עודף משקל
 • שימוש יתר – פעילות חוזרנית וענפי ספורט המשלבים ריצות וניתורים יעלו את הסיכון לניוון סחוסי.
פינת התגובות והשיתופים

האם צליפת שוט היא רק מלפנים או מאחור?

לא. התופעה יכולה להגיח גם מהצד. וויפלש צידי Burner syndrome אופייני לקונטקט ספורט כמו פוטבול אמריקאי, רגבי ועוד ענפים בהם הראש חוטף מכה חדה לצד. כמובן שמקרים בהם מכונית מתנגשת מהצד ולא מהחזית הם גם שכיחים. התחושה היא – כאב שורף. כתוצאה מהמכה
נמתחת מקלעת העצבים הברכיאל פלקסוס. מצב זה קשה יותר לטיפול והכאבים משמעותיים יותר. זוהי מתיחה של כל העצבים במקלעת בבת אחת.

פינת התגובות והשיתופים

בני סובל מבעיה בשם Chondro-Malacia Patella. מה פשר הפציעה הזו?

הפתולוגיה השכיחה ביותר של הפטלה – פיקת הברך.
מדובר בשחיקה של סחוס הפיקה המתרחשת על רקע סטייה במסלול שלה.
בשלב הראשון, שלרב אינו מלווה בתלונות, מופיעה שלפוחית.
בשלב השני מתחילים בקיעים באזור השלפוחית.
בשלב השלישי של השחיקה, יש אזור שלם בפטלה שהוא ללא הגנת סחוס.
בשלב הרביעי הסחוס שמתחת לפיקה מתנוון.
הסחוס לא מתחדש, ועדיין אין פתרון לשחיקת הסחוס.

התלונות השכיחות:

לחץ על הפיקה המופיע בכיפוף.
כאבים בעליה / ירידה במדרגות.
כאבים לאחר ישיבה ממושכת.
רעשים בברך וחריקות בעת כיפופה.
כאבים בתנועות כמו סקווט.

פינת התגובות והשיתופים

לילד שלי יש דלקת באוזן התיכונה. מה זה?

דלקת באוזן התיכונה או בשמה הלועזי – Otitis media היא רקמה דלקתית המופיעה באוזן באזור עור התוף המכונה – Tympanic membrane. המוקד נבדק על ידי מכשיר לבדיקת אוזניים (אוטוסקופ) ונמצא כמעובה, נפוח ואדום. הדלקת בקרב ילדים עלולה להופיע עם כל תסמינה: חום, עייפות, כאבים, התנזלות קשה ועוד, כאשר הסימנים המוכרים בקרב ילדים קטנים עוד יותר (שפחות יודעים לבטא את הכאב המציק), מלבד בכי, הם משיכה באוזניים וחוסר שקט. קיים קשר בין תופעה דלקתית זו למבנה הצינור המקשר בין האוזן התיכונה ללוע. צינור זה (Eustachian tube) קצר יותר בקרב ילדים ומבנהו יותר הוריזונטלי (אופקי, מאוזן) בעוד שבקרב מבוקרים הוא יותר אלכסוני ובשיפוע יורד מה שמפחית משמעותי את הופעת הדלקת. הסיבות לדלקת זו יכולות להיות וירוסים ובקטריות,חיטה, עשן סיגריות זיהום, אבק, אלרגנים הנעים באוויר ועוד. מסתבר כי שיפור של מיקומו ומבנהו של הצינור המדובר משתפר בפעולת היניקה, הבליעה והפיהוק. הפעולות הנ”ל, כשהן מתבצעות באופן טבעי (יניקה מהשד בעיקר ולא מבקבוק או אצבע העלולים להחריף את המצב), עוזרות לנקז את הצינור ופשוט למנוע את הגודש הגורם לדלקת. אם הופיעו סימנים כפי שתוארו מעלה, יתכן והדלקת כבר הופיעה ויש מיד ללכת לרופא הילדים לצורך בדיקה וטיפול (לרוב אנטיביוטי).

טיפולים אוסטיאופתים וטיפולים מהרפואה הסינית נמצאו כמועילים מאוד לניקוז הצינור והפחתת העומסים באזור הלוע, הסינוסים ומערכת הנשימה.

פינת התגובות והשיתופים

מה הן מחלות קרוהן וקוליטיס?

מחלות קרוהן וקוליטיס שייכות למשפחת מחלות דלקתיות כרוניות המכונה (IBD –  (Inflammatory bowel disease.

שלוש התכונות המשופות ל – 2 מחלות אלו הן הפגיעה בחיידקי המעי, הנטייה הגנטית הקיימת (השערה ההולכת ומאבדת מחשיבותה) והתגובה המופרעת של הגוף –  לפגוע ברקמה החיה.

בשונה ממחלת המעי הרגיז (IBS) כאן מדובר גם כן באירועים התקפיים של כאבי בטן ושלשולים, אך בנוסף מתקיים לו תהליך דלקתי שמתחיל קל ועלול להחריף לשיאים הרסניים ביותר. 2 המחלות יכולות להופיע בכל גיל ובכל אוכלוסיה כאשר השכיחות הרבה ביותר היא בקרב בני 15 – 30. בעבר הייתה טענה כי מדובר בעיקר באשכנזים יוצאי אירופה אך ממצאים רבים מראים כי היא מופיעה לא רק בקרב מדינות עם מיעוט יהודי כמו שבדיה וקנדה, אלא גם בקרב ערבים ויהודים ממוצא ספרדי. בארץ ישנם קרוב ל 400 חולים על כל 100,000 סובלים.

סימנים וסימפטומים – המשותף ל – 2 המחלות: בשלב הראשון יופיעו מעט כאבי בטן ושלשולים. לאחר מכן השלשולים יהפכו לבלתי פוסקים ומלאי דם. כמו כן יופיעו כאבי בטן, הקאות, חום, עייפות, איבוד משקל ואנמיה (כתוצאה מאבדן הדם).

אם נבדיל בין 2 המחלות נגלה כי בעוד שקוליטיס מופיעה רק במעי הגס (עם דגש על אזור הרקטום ובחלק השטחי של הצנרת) ומפגינה רצף דלקתי, מחלת הקרוהן שכיחה יותר במעי הדק (Crohn’s Ileitis) ומופיעה לרוב במקטעים. למרות טענה זו מחלת הקרוהן יכולה להופיע לאורך כל המעי ואף באיברים אחרים כמו עור, עיניים, מפרקים ועוד. אחד המאפיינים העיקריים של מחלת הקרוהן הוא הנטייה של הדלקת לחדור לעומק המעי ובכך עלול המצב להסתבך עד לכדי הצרות של קוטר הצנרת וחסימתה. במידה ודופן המעי מתבקע תתכן דליפה של תוכנו לאזור החיצוני, דבר המתואר כ”פיסטולות”. פיסטולה היא דלקת החודרת מס’ שכבות. היא יכולה לעבור לאיבר השכן (רקטום, שלפוחית שתן ועוד), היא יכולה להגיע לחלל הבטן (ולגרום לדלקת בצפק) ואף לצאת מהעור. קרוהן מתאפיינת גם באפטות שהן פצעים בפה היכולים להופיע גם בוושט ובקיבה. מאפיין נוסף, אך של קוליטיס הפעם, הוא Tenesmus – תופעה של תחושה מתמשכת של הטלת צואה ללא הצלחה (מתרחש גם בקרוהן אך באחוזים נמוכים יותר).

אבחון –  נהוג לבצע בדיקות דם ולאתר סימני דלקת. צילומי CT ידועים בקרינתם הרבה ולכן מרבים יותר בצילומי MRI נטולי הקרינה. הם ממושכים ויקרים, אך מדויקים מאוד.

טיפול – דיאטה נכונה ובריאה לא הוכחה כמטפלת, אך בהחלט יכולה להקל. הדגש העיקרי הוא לא להפריז בנטילת מזון עשיר בסיבים. קיימות תרופות רבות הניתנות במקרים קלים של המחלות, אך במקרים חמורים יותר יש שימוש בסטרואידים (תופעות לוואי קשות) ובתרופות ביולוגיות. הכנסת חיידקי מעיים באופן יזום עוזרת במקרים רבים, אך לא מונעת המשך של התפשטות המחלה לטווח הארוך.

ניתוח – הניתוח הנפוץ הוא כריתת החלק החולה וחיבור מחדש. הבעיה היא שהמחלה שבה ב – 80 אחוז מהמקרים ויהיה צורך בניתוח נוסף. הניתוח נעשה רק לאחר שכל האפשרויות המונעות תמו.

פינת התגובות והשיתופים

האם קיים קשר בין עישון לסרטן הוושט?

התשובה היא כן.

הגידול הנפוץ ביותר מכונה Esophageal carcinoma והסימונים השכיחים ביותר הנקשרים אליו הם קושי וכאבים בפעולת הבליעה. תחילה תופיע רגישות למזון מוצק (ביחס למזון נוזלי) ובהדרגה תתחיל ירידה במשקל כתוצאה מהחסר הקלורי ממנו סובל החולה.

הגידול הקשור לעישון ולצריכה מוגברת של אלכוהול מופיע לרוב בחלקו העליון של צינור הוושט ושמו Squamous cell Crcinoma. סוג נוסף של גידול המופיע, לרוב, בחלקו התחתון של הצינור המדובר מכונה Adenocarcinoma והוא אופייני לאלו הסובלים ממושכות ממחלת ה – Gerd (מחלה בה מתאפשרת זליגת נוזל חומצי מן הקיבה אל הוושט כתוצאה מדיספונקציה של השסתום המפריד בין 2 האיברים).

קיימת גם מחלה עצבית בשם Achalasia עליה נפרט בהזדמנות אחרת.

 

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת הסעיף של המעי?

נתחיל עם המושג – Diverticula. מדובר במעין כיס דמוי מערה על גבי צינור המעי הגס (לעתים רחוקות מופיע על גבי המעי הדק או על כל רקמה אחרת). כיס זה עלול להכיל את כל שכבות הצינור או את חלקו והופעתו נובעת מהיחלשות של שרירי הרקמה. התופעה הזו, שלרוב אינה שכיחה לפני גיל 40, כמעט תמיד נטולת סימפטומים בהתחלה, עם זאת הופעת כאב בחלקה השמאלי תחתון של הבטן אינו נדיר. כאשר התופעה מסתכמת בהופעת כיסים (פאוצ’ים) אלה בלבד מדובר ב – Diverticulosis, אך לא נדירים המקרים כי תופעה זו מסתבכת והשם משתנה ל – Diverticulitis (מצב הכולל דלקת). במצב האחרון הסימפטומים כבר ברורים: כאב בטן (בעיקר תחתונה שמאלית), חום, עצירות, עייפות ועוד. במצבים חמורים יתכן גם דימום בצואה (כתוצאה בהבקעות רקמתית) או אפילו פליטת חומרים לא נחוצים בחלל הבטן, מצב לא רצוי כלל העלול לסכן את הבריאות הכללית ואף להביא למוות.

יש הקושרים את המחלה להרגלי תזונה לקויה החסרה בסיבים תזונתיים או מזון שמן. אחרים מקשרים אותה עם אכילת בשר אדום. עוד נמצא קשר בין המחלה לפתולוגיות גנטיות המשפיעות על רקמות חיבור כמו תסמונת מרפאן ותסמונת אהלרס-דנלוס.

פינת התגובות והשיתופים

חברה שלי סובלת מכאבי מחזור, מדוע זה קורה?

Dysmenorrehea – כאבי מחזור היא תופעה שכיחה וכאשר דנים בה יש להבדיל בין כאבים לפני מחזור, בזמן המחזור או לאחריו.

כאשר מדובר בכאביי טרום מחזור כנראה שמדובר בהצטברות נוזלית באזור האגן או בצפיפות ורידית. חוסר איזון הורמונאלי (שעלול לגרום לכיווצים במערכת העיכול) גם הוא יכול להיות סיבה לכאבים הטרום המחזריים.

כאבים המופיעים בזמן המחזור יכולים לנבוע ממספר סיבות כאשר הבולטות בהן הן מנח הרחם או מחלה המכונה אנדומטריוזיס (מחלה גניקולוגית הקשורה לנדידת תאי רירי אל מחוץ לרחם, דבר שעלול להסתבך ולגרום לדימומים, הידבקויות ואף להצטלקויות וציסטות).

כאבים המגיעים בסופו של המחזור גם כן עלולים להקשר לאנדומטריוזיס, אך יותר קשורים לכאבי גב תחתון המצריכים בדיקה רפואית.

כך או כך, הייתי ממליץ על מעקב אצל רופא הנשים המכיר את שלל התופעות והטיפול בהן וכמו כן טיפול אצל פיזיותרפיסטית המתמחה בנשים.

 

פינת התגובות והשיתופים

אני בן 40 עם היסטוריה משפחתית של התקפי לב. האם עלי לחשוש מכל כאב חד בחזה?

לא בטוח שהמילה לחשוש תעזור לך אבל ללכת לבדוק מדי שנה או שנתיים זה יהיה צעד חכם ואחראי. בדיקת אקו לב או אפילו ארגומטרייה עלולות לגרום לך לשקט נפשי.

כאב חד בחזה הוא תמיד דבר מלחיץ ויש להבדיל בין סוגי כאב ומאפייניהם. בעולם הקרדיולוגיה כאב חד (כאב פרוקסיסטי) מחשיד בראש ובראשונה על מצב המכונה תעוקת לב. המאפיינים העיקריים למצב לא תקין זה הם בעיקר סוג הכאב המורגש ככאב עמוק ולוחץ. יש המתארים אותו אפילו כמועך שורף או סוחט, אך ממש לא דוקר ונקודתי כלומר, קשה יהיה להצביע עליו (הפעולה המוכרת היא אחיזה עם היד במרכז החזה). מאפיין נוסף הוא זמן ההתקף. האם מדובר בכאב של 2 דק’ עד חצי שעה או כזה הנסוג לאחר שניות ספורות? כאב המגיע במאמץ (הליכה רגילה, בשיפוע עולה או בקור), לאחר ארוחה כבדה או אף בהתרגשות רבה? במקרים אלו הכאב המדובר הוא לרוב אינו על רקע כליל (חסימת כלי דם). כמו כן, לפני גיל 50 הסיכוי לתעוקת לב אינו גבוה אבל בהחלט שווה לבדוק. גורמי סיכון נוספים יכולים להיות עישון כבד, יתר לחץ דם, סוכרת ושומן רב בדם (היפרליפידמיה).

אני מתאר שהחשש שלך הוא מהתקף לב. כאן הייתי מציע לפקוח עין ולהבחין בתופעות נוספות המופיעות בגוף כמו צרבות חוזרות, קשיי עיכול, קוצר נשימה, זיעה קרה ודפיקות לב חזקות ומורגשות (פלפטציות).

בריאות, Osport.

פינת התגובות והשיתופים

האם תופעה של שריפה בשתן עם טיפה דמם זה משהו חמור שצריך לדאוג ממנו?

התשובה הנה כן!

לעתים הדאגה, עם כל הפחד שבה, יכולה לדחוף לפעולה ולהציל אותנו.

דמם בשתן (Hamaturia) ותופעות נוספות (שריפה, קושי לעצור את ההשתנה, קושי להתאפק ועוד) אלו סימנים שיש לבחון ומוטב כמה שיותר מהר. יש לשלול בראש ובראשונה הופעת גורם תופס מקום (גידול) ובנוסף מקרה של דלקת בשלפוחית השתן (Cystitis) או אפילו אבנים החוסמות את דרכי השתן.

בריאות והחלמה מהירה, Osport.

פינת התגובות והשיתופים

יש לי מטופל חולה לב שקצות אצבעותיו ממש התעגלו, מה זו התופעה הזו?

אם נתייחס לתורת הסימנים (בסמיולוגיה) המסייעת לאבחנה מבדלת של פתולוגיות ניתן יהיה להסיק כי תופעת התעגלות הצפורנים היא ,סביר להניח, תופעה המכונה –  קלאבינג של האצבעות (Clubbing). האם הגליל האחרון של האצבע, זה הנמצא בקצה שלה, הוא מגושם ושומה לקצה מקל גולף? אם כן אז כנראה מדובר בסימן לירידה ברווי החמצן בדם מה שנקשר למחת הלב ממנה מטופלך סובל. חשוב לציין כי יש להתייחס לסימנים נלווים נוספים העלולים להופיע בנוסף כמו כחלון, פצעים בכף היד, בצקות, יובש בעור, דליות ועוד. סימן קליני חשוב זה יכול להוות גם רמז לאבחנת ממאירות בריאות, לשחמת הכבד, למחלות דלקתיות של המעי ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

לאחרונה החלו לי נימלולים ועקצוצים בכף היד. הרופא אבחן TOS. מה זה?

TOS – thoracic outlet syndrome

זהו מצב המתאר ירידה באספקת הדם או בעצבוב אל  הגפיים העליונות עקב לחץ מכני באזור העליון בין הצלע הראשונה לעצם הבריח. הסיבות למצב זה יכולות להיות קשורות לניתוחים באזור, עבודה הכרוכה בנשיאת חפצים כבדים, יציבה לא נכונה, חולשה בחגורת הכתפיים, הריון, כיווץ שרירים הממוקמים באזור הצוואר – כתף ועוד. הסימנים אותם את חווה הם רק חלק מאלו המוכרים בספרים. רבים מתלוננים גם על ירידת תחושה וחולשה של כפות הידיים, ידיים קרות, שינוי במרקם העור, הירדמויות, נפיחות ואף כאב בלתי נסבל. הסימפטומים עלולים להחמיר ולהופיע בשטח כאשר הסובל מתחיל להפיל דברים, לשנות את צבע כפות ידיו (לכחול) ואף לשנות את מבנה חגורת הכתפיים, מנח חוליות הצוואר ובית החזה. במקרה שכזה יש ללכת מיד לרופא ולהמשיך את הטיפול אשר ישחרר ויאוורר את האזור הלחוץ. התוצאות במרבית המקרים די מידיות (שעות – ימים) . אוסטאופתים ופזיותרפיסטים בהחלט מהווים גורם מקצועי המטפל בסינדרום.

פינת התגובות והשיתופים

שמעתי אישה מדברת על תופעה שנקראת ריפלוקס. מה זה ?

ריפלוקס, המוכנה לרוב GRED, הנו מצב המתאר כשל ביכולתו של השסתום  התחתון של הוושט להסגר באופן תקין לאחר מעבר המזון ממנו לכוון הקיבה. מצב זה עלול להביא לחזרת מזון מעלה ועמו חומצה הידרוכלורית (HCL) שתגרה את דפנותיו ותגרום (לא בהכרח) לתחושת צריבה המכונה Heart Burn בשל הקרבה ללב. סיבות נפוצות למצב זה הן עישון ושתיית אלכוהול, צריכה מוגזמת של קפאין, שוקולד, עגבניות, שומן, מיץ תפוזים ועוד. יש לזכור כי נטילת תרופות ואף סרטן בוושט עלולים לגרום לבעיה.

פינת התגובות והשיתופים

לפני שנה התחלתי להתאמן בג'ודו, בבדיקה שגרתית הרופא גילה שהיה לי רשרוש בלב בילדותי. האם זה מסוכן ?

 רשרוש לב (Heart Murmurs) הוא מצב בלתי נורמלי בלב המתאפיין בעיקר ברעשים חריגים הנשמעים עם סטתוסקופ (ולא בצורה אחרת של האזנה). רחש זה נוצר כאשר הדם זורם דרך אחד או יותר משסתומי הלב באופן חריג או כנגד הזרימה (דם חוזר חזרה). מרבית הרשרושים הנם תופעה סטרוקטורלית – מבנית ואינם מהווים סכנה. הם אינם גורמים לסימפטומים חריגים ואופיניים בעיקר לתינוקות שרק נולדו. רשרושים אמנם נחשבים לתופעה שכיחה ולא מסוכנת, אך מומלץ להימנע מפעולות ספורט הנחשבות למסוכנות, כלומר שניתן להיחבט בה ולהיפגע באזור בית החזה והלב.

פינת התגובות והשיתופים

טחול מוגדל, מה זה?

טחול מוגדל (Splenomegaly)  הוא מצב בלתי תקין בו הטחול חורג מממדיו הפיזיולוגיים המקובלים (צד שמאל של חלל הבטן בסמוך לצלעות 9-11). הטחול ידוע , בין השאר, כבית קברות של תאי דם אדומים (המתים ונישאים אליו בתום 120 יום), כך שמצב מחלתי המקיים הרס מוגבר של תאים אלו עלול בהחלט להביא לידי הגדלה של האבר המדובר. הגורמים השכיחים ביותר הם לוקמיה,לימפומה, מחלה זיהומית ולחץ דם מוגבר של המערכת הפורטלית.סימנים : כאבים בחלק השמאלי של הבטן העליונה, כאבים בחזה, תחושת לחץ כאשר ישנו צורך עז להשתנה. כמו כן עלול להופיע כאב בגב התחתון ותחושת שובע מוקדם.

פינת התגובות והשיתופים

מה תפקידה של שלפוחית השתן ואיזה פתולוגיות קשורות אליה ?

שלפוחית השתן היא איבר בדרכי השתן שתפקידו לקבל את השתן הסופי שנוצר בכליות לפני שישתחרר מהגוף. השתן נכנס לשלפוחית דרך השופכן (Ureter) ומועבר דרך השופכה (Urethra) . מדובר באיבר שרירי וחלול (בגודל אגס כאשר ריק) האוגר את השתן באזור האגן ממש מעל ומאחורי עצמות הרגן הקדמיות (Pubis). השלפוחית יכולה לאגור בממוצע כ 500 מל שתן למשך 5 שעות ,אך הצורך להשתין מופיע כבר סביב 300 מ”ל. עם זאת , לאחר ניתוח יכולה השלפוחית לאגור כמות כמעט כפולה ,דבר הנחשב כהפרעה מערכתית.

פתולוגיות המזוהות עם שלפוחית השתן :

 1. דלקת או זיהום בשלפוחית: קורה במקרים של מעבר לא נורמאלי של השתן מהשלפוחית לשופכן או לכליות. במקרים כרוניים יתכן ויופיע ספאזם באזור.
 2. אבנים בדרכי השתן : אלו יופיעו בכלייה וינדדו מטה לשלפוחית . אם הן סותמות את הפתח הן יגרמו לכאב עז.
 3. סרטן בשלפוחית השתן: מתגלה לרוב כשמופיע דם בשתן (המטורייה). עישון ושיפה לכימיקלים מהווים אטיולוגיה שכיחה.
 4. PTOSIS : מצב בו השלפוחית צונחת מטה . נובע לרוב מגיעה באלסטיות של רצפת האגן המצויה מתחת . אופייני לנשים הרות ואחרי לידה, לגיל מתקדם ולמצב נפשי רעוע .
 5. הדבקויות (Adhisions): נגרמות לרוב לאחר התערבות ניתוחית (ניתוח קיסרי ,פרוסטטה,רחם).
פינת התגובות והשיתופים

מה זה סקוליוזיס? מה הסיבות לה ואיך נזהה אותה ?

סקוליוזיס בלעז או בעברית – עקמת (ניתן לכנותה גם rotoscoliosis) הנה פתולוגיה המתאפיינת בסטייה צידית (לטרלית) של עמוד השדרה מהקו הורטיקלי (ישר) שלו .סטייה זו בהכרח תיצור גם רוטציה בחוליות. מסתבר כי קרוב ל-5% מבני גיל בית ספר יפתחו עקמת עד גיל 15 ורק ל10% יהיו סמפטומים כתוצאה מכך . היחס בין גברים לנשים הוא 4:1 לטובת הנשים. עקמות רבות אינן משתנות לאורך זמן ,אך ישנן כאלו המחמירות במהירות רבה. ככל שהעקמת תאובחן בגיל צעיר יותר כך הסיכוי להחמרתה גדל (מסתבר כי ההחמרה הגדולה ביותר מתרחשת בשלב ההתפתחות המינית). הזיהוי של עקמת הוא פשוט. מבקשים להתכופף לפנים ומבחינים ,כמעט תמיד, בבליטה צלעית בצד אחד. באופן כללי ניתן יהיה להבחין בחוסר איזון בנקודות ציון רבות בגוף כמו קו האגן, מפרקי הירך, גובה הכתפיים ועוד. בנוסף יהיה קושי בתנועה של כיפוף צידי (יד לכיס). הסיבות לעקמת ב80% מהמקרים אינן ידועות. עם זאת קיימת סיבה מולדת (CP ועוד) וסיבה נרכשת (גידול, זיהום, מעי רגיז, רגל קצרה ועוד)

פינת התגובות והשיתופים

בקע סרעפתי, מה זה ?

בקע סרעפתי (Hiatal Hernia) הוא מצב לא נעים כלל בו מופר הלחץ (ההכרחי) בבית החזה בין חלל הבטן ובית החזה. חשוב לדעת כי בין 2 החללים הללו קיים קיר מפריד והוא שריר הנשימה הידוע-הסרעפת. הלחץ בין 2 חללים אלו הכרחי ביותר מאחר והוא מביא להפחתה במשקל האיברים שלא יצנחו מטה (Ptosis) מה שמעיד על הלחץ התמידי בו מצוי חלקה העליון של הקיבה – הקארדיה. צניחת איברים מטה (כבד, קיבה ועוד) עלולה להביא לסיבוכים אחרים. כעקרון, במרבית המקרים המוגדרים כבקע סרעפתי מתרחשת שאיבה של הקיבה מעלה לתוך בית החזה, דבר המסב כאב רב וחוסר נוחות המקשים על תפקוד יומיומי תקין. סוגי בקע סרעפתי:  Gliding (החלקה) ו – Rolling (גלגול). סיבות לבקע סרעפתי – מבנה לקוי, השמנת יתר, החלשות שריר הסרעפת (לרוב עקב שינויים ניווניים המתרחשים עם השנים), הריון, שיעול מתמשך ועבודה פיזית מוגזמת. סימפטומים – כאבים בבית החזה, שריפה, קושי לנשום או לבלוע, צרבות, שיעול דמי, הקאה דמית, צרידות, דלקות בדרכי הנשימה (ברונכיטיס), שיהוקים, ריח רע מהפה ושיעול לילי יבש.

פינת התגובות והשיתופים

שלום, אני בן 55 ולאחרונה החלו לי כאבי גב תחתון עזים לראשונה בחיי. האם עלי לדאוג?

Low Back Pain היא תופעה שכיחה ביותר. כמעט ואין אדם שלא סבל, סובל או יסבול ממנה, אך גם במקרה זה יש לתת את הדעת במקרים המהווים דגל אדום ומיד ללכת לברור קליני כדי לשלול מקרים כמו שבר, תהליך תופס מקום וזיהום. אלו הדגלים האדומים במקרה של כאב גב תחתון: כאב המלווה בחום והזעה לילית, כאב המלווה בירידה במשקל, כאב ראשון מעל גיל 50, אי שליטה על סוגרים, כאב שלא משתפר לאחר 6 שבועות של טיפול קונבנציונלי, כאב במקרה של אוסטאופורוזיס או כאב בשילוב של נטילת סטרואידים. חשוב מאוד ללכת לבדוק זאת והכי חשוב – להישאר מחויך. בהצלחה.

פינת התגובות והשיתופים

גלאוקומה - מה היא?

ניתן להרחיב אודות המחלה רבות, אך אם נתאר במשפט אחד נגדירה כתופעת עיניים המתאפיינת לא רק באדמומיות וכאב (תסמיני דלקת רגילה), אלא גם בנסיגה פתאומית של חדות הראייה. אם זו האחרונה הופיעה, מומלץ לגשת לרופא בהקדם.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה אפנדיציטיס והאם ניתן להתאמן במצב זה?

אפנדיציטיס (Acute appendicitis) הוא מצב בו קיים פקק צואה בחלל התוספתן ובמצב זה הולך ועולה הלחץ על דפנות הרקמה מה שעלול להביא לפיצוץ (בקיעה). דבר זה מסוכן ביותר מאחר וחלל הבטן הסטרילי יזדהם במהירות ועלול לגרום לסיבוכים קשים ואף למוות ועל כן ההמלצה היא לבקר רופא בהקדם האפשרי ולטפל בבעיה לפני כל פעילות שתעלה את הלחץ התוך בטני (בדיקה פשוטה בשם מק’ברני תעלה מיד את החשד ובמקרים נוספים תדרש ספירת דם, US ואף CT). במרבית המקרים הכאבים של האפנדיציט אינם ספציפיים, אך הם מתגברים בתנועה, נשימה עמוקה ושיעול ולכן סביר שהגוף לא יאפשר אימון סדיר (ישנם מקרים חריגים שמאפשרים). סימנים נוספים ושכיחים: הקאות ובחילות, עצירות, שלשול, חום, נפיחות בטנית וחיוורון.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא תסמונת kwashiorkor? וכמה היא נפוצה?

אחת המחלות הנפוצות והמתפשטות בעולם ובעיקר במדינות מתפתחות. מחלה זו מתאפיינת במחסור של חלבונים הנובע, לרוב, מתת תזונה (כמו זו המוכרת בקר ילדי אפריקה הרעבים). הסימנים העיקריים: בטן נפוחה, שרירים חלשים, אדמה (בצקת), פריחה על העור, דיס-פיגמנטציה של העור והשיער. המחלה עלולה לגרום למחלות רבות ובסופו של דבר להרס רקמתי ולמוות !

פינת התגובות והשיתופים

מה זאת בדיקת מעבדה מסוג CPK ? מה הסימנים להתקף לב ומה הקשר בין ה 2 ?

CPK זו בדיקת דם המודדת את ריכוזו של האינזים – קריאטין פוספוקינאז המצוי בעיקר בלב, במוח ובשריריי הגוף. משתמע מכך שהבדיקה מסייעת באבחון מצב הלב של אדם המתלונן על כאבים עזים בחזה. לפני שנפרט סימנים נוספים להתקף לב יש לציין כי הבדיקה יעילה גם בהערכת נזק לשריריי השלד, הערכת מחלות שרירים, דלקות שלאחר ניתוח ונזק הנגרם כתוצאה ממכת חום. סימנים נוספים: בחילות והקאות, דפיקות לב עזות, שיעול, חרדה, קוצר נשימה, הזעה מוגברת והתעלפויות. מקרים נוספים מראים כי יש קשר גם לסימנים סגלגלים על העין ופריחה אדומה על עור החזה. CPK – בהחלט בדיקה מצילת חיים !!!

פינת התגובות והשיתופים

לאחרונה הופיעו לי כאבים בחלק השמאלי עליון של הבטן ואני חש בחוסר תאבון. הרופא גילה כי הטחול שלי מוגדל ושלח אותי להמשך בדיקות. מה זה יכול להיות ?

פתולוגיה בה הטחול מוגדל (Splenomegaly) מעבר לידותיו הרגילות הוא בהחלט מצב חריג. במצב תקין אין אפשרות למשש את הטחול ,אך כאשר הוא גדל לא בהכרח יופיעו סימפטומים ,אך כאבים ותחושת מלאות הן דבר אופייני והסיבה השכיחה לכך היא שהטחול חורג ממידותיו ולוחץ על דפנות הקיבה. ההתפתחויות הקליניות אותן הרופא שלך מנסה לשלול כוללות אינפקציות ויראליות כמו מחלת הנשיקה (Mononucleosis), שחמת הכבד, סרטן והפרעות מטאבוליות שונות. המשך להיות ערני וקשוב לממצאים ולהנחיות הרופא.

פינת התגובות והשיתופים

כבד מוגדל, מה זה?

פתולוגיה זו, המכונה Hepatomegaly, באה לידי ביטוי כאשר הכבד גדל ומתנפח מעבר למידותיו הרגילות (מצב בו הכבד ניתן למישוש ברור). מצב בו הכבד מוגדל אינו תמיד מסמן על בעיה, אך כאשר מתלווים סימנים נוספים כמו חום ועייפות, חוסר תאבון וכאבים בחלק הימני עליו של הבטן, יש צורך לבדוק בהקדם. הסיבות השכיחות למצב זה הן: שתיית אלכוהול מרובה, סרטן, כישלון לב, צהבת, בעיות באחסון הגלוקוז ועוד. בדיקת CT או אולטרה – סאונד יסייעו לרופא להעריך את המצב.

פינת התגובות והשיתופים

לאחרונה התחילו לי כאבי ראש לא מוכרים האם עלי לדאוג?

ראשית עליך להבין שאיני רופא ותמיד אמליץ לבקר אחד כדי לבחון כל תסמין מחלתי ולשלולם (תהליך תופס מקום, אנוריזמה ועוד). אם חווית כבר כאבי ראש בעבר ואלו שהופיעו הנם חריגים, זה בהחלט דגל אדום שיש לבחון אותו. דגלים אדומים נוספים במקרה של כאבי ראש הם: כאב ראש פתאומי בסוף פעילות גופנית, כאב ראש המלווה בחום סיסטמי או הקאות, כאב ראש לא מוכר (כמו במקרה שלך), כאב ראש מעיר משינה וכאב ראש המלווה בסימנים נוירולוגיים (בלבול, אבדן הכרה ועוד). ישנם סוגים רבים של כאבי ראש כמו Cluster Headaches (מאופיינים בכאב מאחורי העין מלווים לעתים בדמעות ומופיעים בשעה קבועה של היום) או Arnold neuralgia (כאב ראש דמוי קסדה) ועוד סוגים רבים אותם הרופא יגדיר ויבחן.

פינת התגובות והשיתופים

מה דלקת רירית הקיבה, מה סימניה ומדוע היא מופיעה ?

דלקת רירית הקיבה (המכונה Gastritis) מתרחשת לרוב כאשר הרירית, שנועדה להגן על דפנות הקיבה מפני חומציותה הגבוהה, נפגעת. במרבית המקרים הבעיה באה מהר וכך גם נעלמת (עם הסרת הגורם), אך במקרים מסוימים המצב עלול להסתבך ועלולים להיווצר כיבים בקיבה ואף גידול. הסיבות המוכרות לגסטריטיס מונות בין השאר אלכוהוליזם ועישון, תרופות מסוימות, טראומה (תאונה,זיהום חריף, כוויה), ניתוח להורה במשקל, מחלה אוטואימיונית וחיידק האליקובקטר. בדיקת גסטרוסקופיה, בדיקת דם, בדיקת צואה ומבחן נשיפה יחשפו את הפתולוגיה.

פינת התגובות והשיתופים

מה הן שחלות פוליציסטיות ?

המושג שחלות הפוליציסטיות מצביע על הפרעה שכיחה יחסית בתפקוד השחלות. הגורם לתסמונת אינו ידוע. הסימנים העיקריים של התסמונת הנם מראה טיפוסי של זקיקים או ציסטות קטנות מרובים בהיקף השחלה ותסמינים של עודף בהורמונים זכריים — כמו שיעור יתר ואקנה. הפרעה בסדירות הוסת והשמנה שכיחים. נשים רבות יזדקקו לטיפול לגרימת ביוץ על מנת להרות. שינוי באורח החיים (דיאטה ופעילותת גופנית) עשויים למנוע בעתיד סיכון יתר לסוכרת ומחלות לב וכלי דם.

פינת התגובות והשיתופים

האם גבר יכול לפתח שד נשי?

אכן כן. תופעה זו מכונה – Gynecomastia והיא נפוצה יותר ממה שחשבנו. לרוב תופעה זו מופיעה בקרב בני נוער (לאו דווקא כבדי משקל), היא דו צדדית והיא מורגשת כמרקם חלק ללא גושים סביב הפטמה. הסיבה העיקרית היא רוויי הורמונים נשיים שעברו מחבל הטבור בזמן ההיריון (מצב פזיולוגי), אך יש להבדיל זאת עם ג’ינקומסטיה משנית הדורשת ברור רפואי כדי לוודא חוסר ממאירות (סרטן השד,סרטן האשכים).

פינת התגובות והשיתופים

אני נהג מונית היושב 10 שעות ביום. לאחרונה התעוררו כאבים ישנים באזור הגב התחתון ולאורך כל הרגל הימנית עד הקרסול. מה עלי לעשות ?

זו לא הפעם הראשונה שאני נתקל במקרה דומה ומסתבר כי הוא שכיח בקרב נהגים רבים המרבים לשבת ממושכות כשעיקר תנועתם היא “גז ברקס”. כנהג מונית הייתי ממליץ לך לקחת מונית שרשום על הגג שלה – “תנועה”. ישיבה ממושכת כבר מזמן מהווה מגפה איומה שאט אט משביה ופוגעת בגוף וכמו שזה נראה, גם אתה תחת מתקפה. נכון שהקריאות מרובות והנסיעות לא נגמרות אבל כדאי שתשקול להקפיד על הפסקות התרעננות של מספר דקות בכל שעה, שעתיים. בהפסקות אלו בצע תנועות והמרץ את זרימת הדם לכל הגוף. למקרה ואינך מרבה בפעילות גופנית אז זה הזמן להתחיל. חזק את הגוף בכללותו שכן, מועדוני הכושר הפזורים בקרבתך מספקים בדיוק את מה שאתה צריך. מאחר ואתה מצוי תחת כאב כרוני ממושך רצוי שתיעזר בהדרכה אישית שתתחשב במגבלות ותכוון אותך באופן מבוקר ונכון. את הפעילות הגופנית תתחיל לא לפני שתבדוק לפשר כאביך. רצוי שתהליך החיזוק והתנועה ילוו בטיפולי מגע משחררים ולשם כך המעסים, הפיזיותרפיסטים והאוסטאופתים קיימים. בהצלחה ומקווה שעזרתי.

פינת התגובות והשיתופים

האם מצב נפשי ירוד יכול להשפיע על המצב הגופני ומה זה בכלל דיכאון מג'ורי MDD?

פסיכו הכוונה לנפש וסומא – גוף. תלונות על כאבים וכשלים הנובעים בגלל מרכיב נפשי הוא שכיח ביותר וגם להפך. הצמד הזה מופיע יחד באופן כה שכיח עד כי נדמה שהשתלבותם בלתי נמנעת. ידוע כי מחלות כמו CVA, MS ,פרקינסון, אלצהיימר, RA או סוכרת גרמו לשינויים התנהגותיים קשים, שלא לדבר על אירוע לב, מחלות ריאה ותהליכים תופסי מקום. הרפואה הקונבנציונאלית סוברת כי רצוי לטפל באופן תרופתי בהפרעות הנפש על מנת להאיץ את תהליך הריפוי של מחלות הגוף. האמת ידועה כבר, דיכאון ומצבים נפשיים ירודים מחמירים את התחלואה. בהקשר לבעיות הגופניות (סומאטיות) כשמדברים על MDD הכוונה למצב המכונה דיכאון מאג’ורי . מצב זה מתאפיין בחוסר אנרגיה טוטאלי המלווה במצב רוח ירוד וחוסר יכולת להנות מ”משהו”. עוד מאפיינים מוכרים הם רגשות אשמה, נדודי שינה, שינויים במשקל ואף מחשבות אובדניות. ל -MDD יתכן ותתווספנה תלונות בפן הגופני כמו כאבי גב תחתון (LBP), כאבי ראש לא מוכרים ,שינויים במערכת העיכול, במערכת השתן, תלונות במישור המיני ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

שלום, הופיעה לי בליטה מוזרה בשורש כף היד והרופא קבע - גנגליון. מה זה?

גנגליון זו ציסטה סינוביאלית (סינוביה היא הנוזל התוך פרקי המזין את המפרק). לרוב הגנגליון נוצר כתוצאה מלחץ קבוע וחוזרני  על גיד או על אזור במפרק (מרימי משקולות, מעסים, הייטקיסטים ועוד). במקרה של שורש כף היד סביר שכפיפה תבליט את התופעה. ניתן בהחלט לטפל בזה על ידי שאיבת הנוזל אך במקרים רבים ממליצים הרופאים להמתין עד שהתופעה תחלוף. בכל אופן יש ללכת לרופא המתמחה בתופעות אלו.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה Spider angioma ?

תופעה המתאפיינת בהרחבת נימי דם. סימן ההיכר הוא כתמי דם קטנים המזכירים כוכב או עכביש. התופעה נגרמת לרוב בשל כשלים בתפקוד הכבד (צהבת, שחמת) ונפוצה גם בקרב נשים הרות. במקרה והופיעו כתמים כאלו ניתן יהיה ללחוץ עליהם ולגלות כי זרועות העכביש הלבינו. אין צורך להתרגש מהתופעה, אך בהחלט יש לפנות לרופא לצורך בדיקה קלינית ושלילת פתולוגיות אחרות.

פינת התגובות והשיתופים

אני מעשן כ-10 סיגריות ביום. מה השפעות העישון על הנשימה?

השאלה הזו כללית מאוד אז אנסה לתמצת. קיימות הפרעות נשימתיות רבות הנובעות מעישון וחשיפה למזהמים כאלו ואחרים. תופעה שכיחה ביותר נקראת אמפיזמה (Emphysema) מחלה כרונית ממשפחת ה- COPD או בפרוש עברי – נפחת ריאות. במחלה זו יש פגיעה בנאדיות הריאה מה שגורם לגוף לקבל כמות חמצן נמוכה ממה שהוא זקוק. הסימנים למחלות ריאה מסוג זה הן שיעול כבד המלווה בליחה, קוצר נשימה וקושי בביצוע מטלות (תחילה קושי בפעילות גופנית ובהמשך אף קושי בפעולות יומיומיות פשוטות).

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת הסעיף במעי (Diverticulitis)?

מחלת מעי זו תוקפת לרוב אנשים הנוהגים לאכול מזון מעובד ודל סיבים תזונתיים והיא נובעת מלחץ מוגבר בדפנות המעי (לרוב במעי הגס). תופעה זו שכיחה יותר בעשור החמישי והיא מאופיינת בסעיפי מעי מודלקים הנראים כמו מעין פאוצ’ים קטנים. הסימנים כוללים צואה קשה ויבשה, עצירות, כאבי בטן ונפיחות בטנית. סיבוכים נוספים יכולים לכלול דימום רקטאלי,חום, בחילות, הקאות ויציאות במרקמים שונים וחריגים. הבדיקה הנדרשת היא קולונוסקופיה ויש לעשותה בהקדם האפשרי כדי למנוע מצב המכונה פריטוניטיס (דלקת הצפק) המתרחש כאשר אחד הסעיפים מפתח אבצס ופורץ את דופן המעי ומאפשר בכך לתכולת מעי לעבור לחלל הבטן הסטרילי (דבר הדורש,לרוב, ניתוח חירום).

פינת התגובות והשיתופים

יש לי מטופל שחלה בשחפת. מה זו המחלה? מה סימניה ואיך מטפלים?

שחפת (או בלעז – TUBERCULOSIS הנה מחלה זיהומית מדבקת (מהשכיחות ביותר הגורמות למוות בכל הגילאים) .היא נגרמת מחיידק בשם Mycobacterium הנישא באוויר ועובר בשיעול. החיידק פורץ לרוב לגוף ויכול להיות רדום שנים. הוא מכוון התמקמותו לראות, עצמות ולמפרקים אליהם מגיע דרך זרם הדם. כאשר השחפת נמצאת בתחילת דרכה,כלומר לא מפושטת, ניתן להחלים ממנה בסיכויים גבוהים על ידי תרופות. הסימנים של המחלה כוללים כאב חזה, חוסר תאבון,כאבי ראש, חום, תשישות,שיעול, הזעה ואף יריקת דם.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא דלקת כיבית במעי ׁ(Ulcerative Colitis) ?

מחלה דלקתית המתחילה, לרוב, בפי הטבעת ומתפשטת מעלה. פעילות דלקתית זו – מקורה בתקיפה של מערכת החיסון את המרכיבים בדופן או בחלל המעי. סיבות המזוהות עם מחלה זו כוללות זיהומים, אנטיביוטיקה, נוגדי דלקת, עישון וסטרס. כמו כן, תתכנה סיבות גנטיות וכריתת תוספתן (אפנדיקס). הסימנים למחלה כוללים שלשול, טחורים ודימום רקטאלי. הפרשות ריריות מפי הטבעת וכאבים עזים גם הם אופייניים. במקרים חמורים יהיו מעורבים גם איברים מחוץ למערכת העיכול (פרקים, עיניים, עור), תתווסף עליה בחום, ירידת משקל, אנמיה, דלקת בדרכי המרה וקרישיות יתר של הדם. במקרים בהם הטיפול התרופתי אינו עוזר יש לשקול הסרה של חלק מהמעי הגס ואף את כולו. הטיפול בכך כולל, לרוב, דיאטה מאוזנת ובריאה הכוללת צריכה גבוהה של נוזלים תוך צמצום צריכת נתרן (מלח). עם הופעת הסימנים הקליניים שתוארו יש לגשת באופן מיידי לרופא המשפחה ולקבל את הטיפול הרפואי המקובל.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה היפרקלציוריה

היפרקלציוריה זהו מושג המתאר מצב בו ריכוז הסידן בשתן גבוה מן הרגיל. מצב המתמשך כרונית עלול להוביל לליקויים בתפקודי הכלייה ואף לאי ספיקתה ויש להתייחס לבעיה ברצינות (יש לי מטופל הסובל מזה ואף נאלץ להוריד פרופיל צבאי ל64 כתוצאה מכך)  .סימנים קליניים שעלולים להופיע כוללים קשיי התרוקנות, כאבים בצידי הגב התחתון,כאבי בטן ולעיתים אף דם בשתן (יש לבדוק אם מופיעות אבנים בדרכי השתן).היפרקלציוריה מופיעה לרוב בליווי דלקות באגן הכלייה וירידה בריכוז המינרלים אשר בעצמות. לא ברורה הסיבה להופעת המחלה (האופיינית ,אגב, לילדים) ,אך מסתבר שלגנטיקה חלק מרכזי לכך. הסידן עלול להגיע מ- 2 כיוונים: מהמעיים ,שם נאגרים ריכוזי סידן גבוהים מהממוצע וכיוון נוסף הוא העצמות (ניתן לבדוק זאת על ידי סריקת עצמות (DMXX).

הטיפול בכך כולל,לרוב, דיאטה מאוזנת ובריאה הכוללת צריכה גבוהה של נוזלים תוך צמצום צריכת נתרן (מלח) .עם הופעת הסימנים הקליניים שתוארו יש לגשת באופן מיידי לרופא המשפחה ולרבל את הטיפול הרפואי המקובל .

פינת התגובות והשיתופים

שושנה בעור, מה זה?

שושנה (אריזיפלס) היא מחלת עור זיהומית המופיעה לרוב על הפנים,על הגפיים התחתונות ובמקרים מסוימים הרובד אדום, רחב היקף וגבולותיו מורמים כמו מכתש. במקרים מסוימים הזיהום מלווה בחום גבוה ויש לפנות בהקדם לרופא או למיון.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא שחמת הכבד?

שחמת הכבד (Currhosis), אם להיות סוביקטיבי, היא מחלה נוראית שבמהלכה נפגעים תאי הכבד (הפטוציטים) ורקמותיו של האיבר נהרסות ומתחלפות ברקמה צלקתית. כפי שאנו מכירים רקמות צלקתיות שלא ניתנות לריפוי גם כאן הדבר. הכבד ידוע בתכונותיו ותפקידיו הרבים (ייצור ואחסון תאי דם אדומים, ייצור נוזלי מרה, אחסון גלוקוז ושומן, ייצור ויטמינים, נטרול רעלים ועוד) וכאשר תפקודו נפגע ברמה הרסנית שכזו – המצב רע ומר. הסיבות לשחמת הן לרוב קיום אורח חיים לא בריא הכולל מזון מעובד, שתיית אלכוהול מופרזת, חשיפה לרעלים, תרופות רבות, סיבוכים של צהבת ועוד. הסימנים המוכרים במחלת השחמת כוללים עייפות, חוסר תאבון, בחילות וירידה במשקל. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה עלולים להופיע דימומים בוושט, ריח רע מהפה,שתן כהה מאוד,בצקות, ורידים בולטים, הפרעות בקרישה ועוד. הנזק הנגרם כתוצאה ממחלה זו הוא, לרוב, בלתי הפיך והפתרון הנפוץ הנו השתלת כבד.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא דלקת?

נתחיל עם הסימנים של גברת דלקת : אם מצאת חום, נפיחות, אדמומיות וכאב – סביר שאתה חווה תהליך דלקתי (Color ,Tumor ,Rubor ,Calor). יתכנו עוד 2 סימנים כמו האטה בתפקוד האזור המודלק או בכלל הגוף) ואינדורציה (מקרה בו העור באזור הדלקת מתקשה ומתעבה, מעין רקמה תת עורית הצומחת במוקד). התגובה הדלקתית היא “כמעט תמיד” תגובה טבעית של הגוף לנזק רקמתי העלול להתרחש בעקבות טראומה, כוויה, זיהום ועוד. הגוף, מיד לאחר הפגיעה, קולט אינפורמציה דרך חיישנים ובעצם מקבל תמונת מצב על גורם הנזק וגודלו ובהתאם לכך מגייס את הכוח המטפל. השלב הראשוני ש הדלקת,לרוב, הוא גודש, כאשר בתהליך זה מתחיל תהליך קרישה והפעלה של המערכת החיסונית. בשלב השני מתחיל תהליך לא ספציפי בו אותה מערכת חיסונית בעצם לומדת את המקרה ומפעילה נוגדנים (אגב, בשלב זה מופחת השלב הראשון). השלב השלישי מכיל תגובה יותר ספציפית בו מתבצע ניקוי של השטח ונוצרת רקמת צלקת. דגלים אדומים שיש להבחין בהם ולגשת מיד ליון אם הם מופיעים במהלך דלקת: אם לדלקת מלווה חום סיסטמי, הדבר יכול להעיד על זיהום, דלקת פרקים בעיות במערכת הלימפתית, בכליות ועוד. הזעה לילית, חוסר תאבון, חולשה, תשישות וירידה במשקל – גם הם ברשימה.

פינת התגובות והשיתופים

מצוקה נשימתית אצל היילוד מה היא?

תסמונת המצוקה הנשימתית (RDS) הנה מצב פתולוגי הנחשב לגורם מס’ 1 למוות בקרב תינוקות. התסמונת מתרחשת לרוב אצל פגים שנולדו לפני השבוע ה-32. הרפואה המודרנית מתארת מצב זה כחוסר הבשלת הריאות. במצב מוקדם זה אין עוד הפקת סורפקטנט שזהו חומר שנועד לרפד את נאדיות הריאה ובכך למנוע את הדבקותן אחת לשניה ולסביבה העוטפת אותן. העדר הסורפקטנט גורם להתמוטטות של נאדיות הריאה הבאות במגע עם נוזל ובכך נפגעת קשות הנשימה והחמצון של תאי הגוף וכתוצאה מכך חלה תגובה דלקתית והיווצרות קרומים. במרבית המקרים הנשימה אינה נפסקת אלא פשוט נפגעת. אחד הסימנים המוכרים הוא חוסר יכולת לנשום מהסרעפת אלא יותר שימוש בשרירי נשימה היקפיים (בין צלעיים) מה שמביא לכחלון ולנשימה מהירה (טכיפנאה). סימנים נוספים הם נשימה גסה מהאף (התרחבות נחיריים עזה) ואנחות. במצבים אקוטיים יותר מתרחשת עלייה חדה בדופק ובלחץ הדם, קוצר נשימה, העלמות נשימה, אי ספיקת כליות וירידה בייצור שתן (אוליגאוריה) .

טיפול – במקרים רבים היילוד שורד בכוחות עצמו, אך לרוב מתערבת הרפואה על ידי מתן חמצן יחד עם לחץ אוויר חיובי כלומר מתן אוויר מועשר בחמצן (CPAP)

נתונים: RDS יתפתח ב 70% מפגים שנולדו במשקל של 500 – 700 גרם. 35% במשקל לידה של 1000 – 1250 גרם ו 22% במשקל 1250 – 1550 גרם.

פינת התגובות והשיתופים

אני ספר במקצועי ומזה שנה אני סובל מכאבי צוואר, גב וברך. ראיתי 2 רופאים, אני נוטל משככים אבל כלום לא עוזר. איך לדעתך אוכל להיפתר מהכאבים, אם בכלל?

מקצוע הספרות אמנם אינו מצריך ישיבה ממושכת, אך כן מצריך עמידה ותנוחות חוזרות ונשנות החסרות סימטריות של הגוף. ניקח לדוגמא את אחיזת המספריים בצד אחד ופן בצד שני תוך כדי כפיפה מטה על מנת להגיע לראש המסתפר. פעמים רבות נתקלתי בספרים שלא די במנחים אלו הם גם הוסיפו דיבור בטלפון הסלולרי שהוחזק בין האוזן לכתפם. בתור התחלה הייתי ממליץ לך לבדוק מחדש את הרגליך התנועתיים ואם תוכל להחליף מנחים, להשתמש באוזניה לסלולרי ולבצע הפוגות בהן תתרגל תנועה ומתיחות שונות, יתכן מאוד כי תחוש בהקלה על כאביך. במקרים רבים רופאים ואנשי מקצוע מתארים את הכאבים אותם אתה חווה ככאבים על רקע  over use כלומר, שימוש יתר וביצוע פעולות חוזרות ונשנות. במרבית המקרים הפתרון אותו הם נותנים (מנוחה, משככים ) אינו מביא להקלה ארוכת טווח ועל כן אני ממליץ אוסטיאופתיה או פיזיותרפיה. הטיפולים ישיבו לך את התנועות אותן הזנחת ויפחיתו משמעותית את העומסים שנוצרו על מפרקיך. כמו כן, רצוי ביותר לבצע פעילות גופנית שתכלול תנועות המניעות ומחזקות שרירים שאינם מופעלים בעבודתך ולשם כך נועדו מאמני הכושר, מדריכי הפילאטיס והיוגה. כמובן שהיקף הפעילויות או הטיפולים רב ולשם כך עליך למצוא את המתאימים ביותר והחשוב מכל – התמד לפחות כ-3 חודשים לך לרכוש שירותיי טיפול פרטיים (במידה וידך משגת) כמו עיסויים, טיפולים מבלי לאבד את התקווה. מקווה שעזרתי.

פינת התגובות והשיתופים

מדוע עיקר בעיות עמוד השדרה מתרכז באזור חוליות L4 - L5 ?

חוליות גופנו מתחלקות למספר סגמנטים מהצוואר ועד הזנב. הן מסומנות באותיות. חוליות הצוואר – C, החזה – T, המותן – L, העצה – S ועוד 3-4 חוליות קטנות CO שהתאחו והתגרמו (יש הטוענים שאלו השרידים של הזנב). ככל שמיקום החוליות נמוך יותר כך גם גודל החוליה רחב יותר וזאת כדי להעניק לעמוד השדרה בסיס איתן ועמיד לעומסים המוטלים עליו ממעל. עצמות האגן (PUBIS), הממוקמות בין הגפיים התחתונות לעמוד השדרה, הן עצמות תנועתיות מאוד הנעות בצירים שונים ובהתאמה מדהימה. תנועתם העשירה מתאפשרת הן כתוצאה מחיבורן מטה עם עצמות הירכיים והן כתוצאה מההתמפרקות הנוצרת ממעל עם חוליות המותן. כשעצם האגן נעה קדימה כלומר מסתובבת לפנים (רגל ישרה לאחור) מסתובבת גם חוליה L5 לכוון הנגדי בעוד שכאשר עצם האגן נעה לאחור (כפיפה של הירך לפנים) מסתובבת חוליה L4 שמעליה לצד הנגדי. התוצאה – תנועתיות עשירה ביותר בין זוג חוליות אלו אחת עם השנייה וכל אחת לחוד עם עצמות האגן. ייחודיות ומורכבות תנועתית זו (ביחס לשאר החוליות) בצרוף נשיאת משקל רב עלולים ליצור בעיות רבות כמו החלקה של L4 על L5, הווצרות אוסטאופיטים (סוג של רקמת עצם בלתי נורמאלית המתווספת לחולה עצמה), שחיקה או אפילו פריצת דיסק. במידה ויהיו מעורבים שרירים, עצבים או כלי דם העוברים באזור, יתכן מצב בו שורש עצבי ילחץ והדבר יגרום כמעט בוודאות להקרנות וכאבים מאזור הגב התחתון ועד אצבעות הרגלים דרך הירך והשוק. אז שוב – תנועתיות עשירה ועומס רב ומתמשך הן הסיבות לרגישות של אזור נמוך זה.

פינת התגובות והשיתופים

השתנות ליליות מרובות ובעיות לב. יש קשר?

אכן יש. כחלק ממשפחת בעיות לב על רקע אי ספיקה קיים מקרה הנקרא – אי ספיקת לב ימני. במצב זה מצטבר דם באותו אזור לבבי המכונה – עלייה ימנית ודבר זה עלול להביא לתפוקת לב נמוכה שתתבטא, בין השאר, בתסמינים כמו דופק מוחלש, תשישות, בצקות (ניקוז הדם לכוון הלב פוחת) וכיווץ כלי דם רבים וביניהם עורק הכלייה מה שיפחית את מתן השתן בשעות העירות ,אך בשעות השינה יורד הלחץ על כלי הדם ובעקבות כך גם תפוקת השתן.

פינת התגובות והשיתופים

מה היא מחלת Ricket's ?

מדובר במחלת ילדים די נפוצה ממשפחת המחלות המטבוליות. במחלה זו מה שקורה זה שעצמות הגוף אינן מתקשות כראוי והן נוטות להתעקם. ישנה סברה כי אחת הסיבות העיקריות היא מחסור בוויטמין D, אותו ויטמין האחראי לשקיעת הסידן בעצמות.

סימנים – שברים, כאבים בעצמות, חום, התכווצויות שרירים, עוויתות, גיבנת, בעיות שיניים ועוד.

למאמר על אוסטיאטפורוזיס

פינת התגובות והשיתופים

מה היא תופעת רנו ? Raynaud's phenomenon

תופעת רנו אינה נחשבת למחלה קשה בשלביה הראשונים והיא מעידה על ליקוי באספקת הדם לכלי הדם הרחוקים ובמקרה זה כפות הידיים והאצבעות. סימניה קוסמטיים והיא גורמת לרוב לסבל קל בלבד המתבטא בקצות האצבעות (הרדמויות, נמלולים ועקצוצים). בשלב הראשון האצבעות קפואות מקור ומלבינות. בשלב השני ניתן לראות כחלון ובשלב השלישי סומק. המחלה במרבית המקרים משנית למחלות רקמות חיבור אוטואימוניות (זאבת, טרשת) . דרך חדישה לאבחון המחלה היא קפילרוסקופיה אשר מודדת ממיקרוסקופית כלי דם קטנים ומזהה אזורי חסר, דימומים ועיוותים. טיפול ומניעה : ראשית יש להיזהר מקור ומשינויי טמפ’ (מזגן ושמש למשל). יש להתלבש חם ובעיקר להגן אל כפות הידיים. עישון גם כן עלול להחריף את התופעה מכיוון שהוא מכווץ כלי דם. במקרה של חרדה או כל תופעה התנהגותית שעלולה להגביר ולהחמיר את “רנו” רצוי ליטול תרופות הרגעה. ניתן ליטול גם תרופות להרחבת כלי דם, תרופות חוסמות תעלות סידן ומעכבי אינזימים מסוימים. כיום משתמשים גם בתרופות אין אונות כמו ויאגרה ודומיה מכיוון שיש להן את היכולת להרחיב כלי דם. במקרים חמורים יותר ניתן לקבל עירוי תוך ורידי המרחיב כליל דם או אפילו לבצע ניתוח המשבש את המרכיב הנוירולוגי הגורם לכוו כלי הדם (לא יעיל תמיד). לסיכום – כשיש סימנים ראשוניים תופעת רנו יש ללכת לרופא ולהישאר במעקב. יש לציין כי טיפולים במגע (עיסויים למיניהם) יכולים לסייע רבות הן לזרימת הדם והן לשיפור ושחרור זרימת האנרגיה הכללית של הגוף.

פינת התגובות והשיתופים

התשובות הניתנות לשאלות בדף זה הן להעשרה בלבד ואין בהן כל תחליף להמלצת רופא או איש מקצוע מוסמך.

אני סובל מהצרות בחוליות המותניות והרופא המליץ על ניתוח, מה זה והאם ממליץ?

הצירות זו נובעת לרוב משינויים ניווניים של החוליות אם זה כתוצאה מגיל מתקדם, שחיקה על רקע תנועות חוזרות ונשנות או על רקע מחלה ניוונית כזו או אחרת. שינויים אלו עלולים לגרום ללחץ על שורשי עצבים או על חוט השדרה עצמו ואחת התלונות השכיחות היא הופעת כאבים עזים בגב התחתון ואף הקרנת כאב גפיים התחתונות.

אם אכן זו הדיאגנוזה, קיים סיכוי שהמצב יחמיר ויפגע ביכולת ההליכה ובאיכות החיים.

על פי ראייתי הנשענת על תורת האוסטאופתיה הייתי ממליץ ראשית לנסות כל דרך שמרנית אחרת מלבד הליך כירורגי. רק במידה וכל ניסיון לריווח ושחרור עלה בתוהו ובמידה ואיכות החיים נפגעה, יהיה נכון לשקול הליך ניתוחי בו ישחררו את שורשי העצבים או את חוט השדרה. בניתוח זה חותכים לפעמים רצועות מעובות ולעמים גם מרווחים תעלות ומעברים העלולים להשפיע על המצב.

להליך ניתוחי זה סיכויים רבים סיכויי הצלחה גבוהים מאוד. עם זאת רצוי מאוד לקבל המלצות על מנתח ראוי ומנוסה שיבחן מקרוב את המקרה ויחליט על הפרוצדורה.

על המנתח להתמחות בניתוחים מאין אלה ובפרט על אלו המערבים את חוליות עמוד השדרה המותני.​

פינת התגובות והשיתופים

אני בתק' חיטוב. מה ההבדל בין סוגי הפחמימות?

קודם כל נתונים חשובים בנוגע לפחמימה:

 • פחמימה מהווה את מקור האנרגיה הזמין ביותר בגוף. האנריה הזו חיונית לתהליכים רבים בגוף כמו תנועה, עיכול, מערכת שתן ועוד.תאי מוח ומערכת העצבים זקוקים לפחמימות כמקור אנרגיה בלעדי. נוכחות הפחמימות דרושה לניצול השומנים לאנרגיה.
 • התזונה שלנו כוללת בממוצע בין 50 – 70% פחמימה.
 • מכל 1 גר’ פחמימה הגוף מקבל 4 קק”ל.
 • הפחמימה – יש לה תפקיד מרכזי בבניית חומצות גרעין המרכיבות את החומר התורשתי, DNA.
 • מחסור בפחמימות יתבטא בעייפות, סחרחורות, כאבי ראש, רעב, עצבנות ואף רעד.
 • מחסור בפחמימה יגביר את פירוק החלבונים מה שיביא לדלדול שרירי.

  הפחמימות הפשוטות מורכבות מחד דו ורב סוכרים. 2 סוגי חד סוכר עיקריים הם הגלוקוז והפרוקטוז. הגלוקוז הוא בעצם היחידה הבסיסית של הסוכר והגוף משתמש בו בעיקר להפקת אנרגיה (מלבד בניית גליקוגן והפיכה לשומן). הפרוקטוז מנגד הוא אותו סוכר המצוי בעיקר בפירות ובדבש. הוא מאוד חיוני לסוכרתיים (מכיוון שאין צורך באינסולין כדי שיקלט בתאים. עם זאת, תוצרי הפירוק שלו עלולים להפוך לגלוקוז. בנוסף אנו מכירים את הגלקטוז הנמצא רק בסוכר החלב (הלקטוז)  וההמנוזה שהוא חד-סוכר שמקורו בעצים. ישנם שלושה סוגי דו-סוכר: סוכרוז, לקטוז ומלטוז. הסוכרוז נחשב לפחמימה פשוטה), הלקטוז הוא סוכר החלב וההמלטוז סוכר הלתת

 • אז מה הם החסרונות באכילת פחמימות פשוטות אלה? מדובר באנרגיה ריקה ללא כל ויטמינים ומינרלים. הם מגבירים את ייצור השומנים בדם ולימים גם את אי הסבילות לגלוקוז. חשוב לציין גם כי הם קרקע טובה להתרבות חיידקים העלולים לפגוע במעיים, בחניכיים ובשיניים.

מי הם הרב סוכרים? מדובר ביח’ ארוכות של חד סוכר כאשר מוכרות לנו בעיקר 3: גליקוגן, עמילן ותאית. 

הגליקוגן מהווה מאגר אנרגיה הנמצא בשרירים ובכבד. הוא מתפרק בשעת הצורך ליחידות גלוקוז. העמילן נמצא בחיטה, בשעורה, בשפון, בשיבולת השועל, בתירס  ובתפו”א.

כאשר אנו מדברים על רב סוכרים אנו כוללים גם את משפחת הסיבים התזונתיים. מדובר ברכיבי מזון בלתי זמינים לעיכול. הם נמצאים בצמחים ומעניקים להם את קשיותם. אי מסיסותם במים (של חלק מהסיבים) הופכת אותן לקשים לעיכול. מה שכן, הם מרחיבים את נפח הצואה ומרככים אותה. בנוסף הם סופחים שומנים וסוכר במעי (טוב להרזיה ולאיזון הסוכר). נמצא אותם בדגנים מלאים בגזר, תירס, קליפת פירות וירקות. אלו המסיסים במים מקטנים את ספיגת הכולסטרול ואף עוזרים לניקוי הכבד וכיס המרההסיבים מצויינים עבורנו וחשוב שיהיו חלק מהתפריט שלנו. הם מזרזים את מעבר המזון במעי ובעצם משפרים את חילוף החומרים (פריסטלטיקה). הם עוזרים גם לניקוי מערכת העיכול מערכת הדם ומונעים מחלות כלי דם ולב (סופחים כולסטרול ועודפי שומן). הסיבים גם שומרים על רמות סוכר (כפי שציינו) בכך שמעבירים אותו מהר לדם.

אה ודבר חשוב נוסף הוא יצירת הרגשת שובע. ספיחת הנוזלים והגדלת נפח הקיבה מסייעת לאנשים רבים לשמור על משקל תקין.

 

פינת התגובות והשיתופים

מדוע מבוגרים חייבים להתאמן?

התשובה לשאלה זו ברורה. פעילות גופנית תורמת לבריאות ובפרט בגיל המתקדם. היא משפרת את השינה, מסייעת לשמירה על המשקל, מפחיתה לחץ דם (ולחץ בכלל), אפשר להגיד שהיא משפרת את איכות החיים. היא מפחיתה סיכון לסכרת מסוג 2, מפחיתה את הסיכוי לחלות במחלות לב, יעילה לכאבי גב ומפרקים, לסרטן ואף לדיכאון ודמנציה.

על אדם מבוגר לזכור את חמשת הל’

 • להיות פעיל
 • לשבת פחות
 • להתחזק
 • לשפר שיווי משקל

מה לשעות? לעשות משהו – זה עדיף על כלום, אפילו 10 דקות כל יום

 • תרגילים עדינים, טאי צ’י וריקוד
 • יוגה, חדר כושר
 • לצמצם את שעות הישיבה על הספה מול המחשב או ה – טיוי.
 • מתקדם – הליכה, רכיבה, שחייה, עלייה על מדרגות, משחקי כדור וטניס,

רצוי כי האימון יחל בשעה של פעילות מתונה ולאט לאט יתגבר לכזו עצימה ויאריך את הזמן בהדרגה.

 

פינת התגובות והשיתופים

אימונים בקרב ילדים ובני נוער (5 - 18), מה חשוב לדעת?

בימים בהם הטלפון הנייד שולט על רמת התנועה ואיכותה (מנחים לקויים) חשוב לשמור על כללים תנועתיים רבים אבל השולט שבהם הוא ” לשבת פחות, לזוז יותר”. ילד בן 5 ואילך חייב לחשוב תנועה לפחות כשעה ביום ובמהלך 3 – 4 ימים בשבע כאשר מגוון הפעילויות רחב מאוד והוא נע בין טיולים, סקייטינג, טיפוס וקפיצת חבל. ככל שמתבגר הילד ועולה גילו כך גם גדלה רמת הפעילות שלו ומגוון ענפי הספורט אותם יכול לבצע. מעבר להליכה וריצה משחק הנער עם חברים במשחקי כדור, הוא יכול לרקוד, לרכב על אופניים, לטייל ואפילו להירשם למכון הכושר.

חשיבות הפעילות הגופנית בגיל זה איתנה. היא מחזקת עצמות ושרירים, היא שומרת על המשקל התקין, עוזרת לריכוז ולשינה. ליכולת הלמידה ואף משפרת קואורדינציה

פינת התגובות והשיתופים

למה חשוב לעשות חימום לפני פעילות גופנית ואיך מתחממים?

בעולם הספורט התחרותי והחובבני נהוג להכין את הגוף למשימה הנדרשת כדי למנוע פציעות ולשפר את היכולות המוטוריות. החימום כשמו כן הוא, מביא תועלת רבה לגוף. הוא מגביר את מהירות התגובה בכך שמשפר את ההולכה העצבית והדמית. מכך משתמע כי יכולת התנועה, תפקוד הלב, האוורור הריאתי והמערכת ההורמונאלית גם הם מראים שיפור בעל השפעה. עם זאת, טרם הוכח כי החימום אחראי ישירות על הופעת פציעות ספורט.

קיימים שני סוגי חימום:

 1. חימום אקטיבי – נועד לשפר את תפקוד מערכות הגוף לפני הפעילות העיקרית לשמה נועד. מערכות המושפעות מחימום זה הן בעיקר מערכת הלב וכלי הדם, מערכת הנשימה, המערכת ההורמונאלית ומערכת העצבים. דוגמאות לחימום אקטיבי יכולות להיות כלליות כמו ניתורים בחבל, ריצה, הנעות מפרקים ועוד. חימום אקטיבי גם יכול להיות ספציפי לענף הספורט המדובר. בעיטות פס בכדורגל חבטות כדור עף, שינויי כוון בכדור סל והרשימה עוד ארוכה. חימום זה האחרון (ספציפי) נועד בעיקר כדי לייעל את המערכת עצב – שריר הכוללת מהירות תגובה, פרופריוספציה ויציבה. בנוסף מפרק עיל, מוטב שיפעל בהדרגה בשל העומסים המוטלים עליו.
 2. חימום פסיבי – ג’קוזי, סאונה, משחת בן גיי, פראפין, אולטרה סאונד (מצוי בעיקר בטיפול הפזיותרפי) הם רק חלק בשיטות המחממות את גופינו (או לפחות את חלקו). כבר בשנת 1945 ו – 1947 יצאו מחקרים (אסמוסן ושמידט) שגילו שלחימום מלאכותי השפעות חיוביות על היכולת הביצועית של רוכבי אופניים, רצים למרחקים קצרים ועוד. עם זאת מחקרים נוספים, כדוגמת זה שבוצה בשנת 1971, על יד קרפוביץ, מצאו כי ישנם גורמים נוספים שעלולים להשפיע על טיב הביצועים כמו תועלת מניצחון, יוקרה, שכר עונתי, ציוד ספורט ועוד. המחקרים הראו כי שיפורים אלו התרחשו גם ללא כל ביצוע מחמם.

חוקרים רבים מתנגדים לחימום. הם טוענים שאין בנמצא מחקר רב חשיבות שהוכיח את הקשר המובהק בין ביצוע חימום קבוע (לפני פעילות גופני עצימה) למניעת פציעות. הם מחפשים הוכחה מדעית לכך ששיפורי הביצועים הספורטיביים נעשו בעקבות ביצוע תרגילי חימום. מבינתם מדובר ולו רק בטקס מוכר, מעין הרגל שלא בטוח עוזר.

בכל אופן, כמשקם אני ממליץ לבצע חימום בין 5 – 10 דקות לפני כל פעילות גופנית. חימום זה יעזור לתפקוד משופר ויעיל של מערכת התנועה והיציבה כבר מהרגע הראשון לביצוע.

פינת התגובות והשיתופים

מדוע הסחוסים מתנוונים, איך מחלימים והאם אוסטיאופתיה עוזרת?

סחוס למי שטרם שמע עליו, תפקידו העיקרי הוא למנוע חיכוך בין עצמות. כאשר התנוונותו תופסת תאוצה הדבר עלול לגרום לכאבים עזים המסתיימים בהגבלת תנועה ואף בהליכים כירורגיים מורכבים.
אז מה הגורמים המשפיעים על ניוון סחוס?

 • פציעות וחבלות – OVER LOAD.
 • ישיבה ממושכת (עבודה משרדית).
 • מצב כפיפה או יישור ממושכים (השפעה על ווסקולאריות, כלומר על האספקה והפינוי הדמי).
 • מזג אוויר – מצבי קור מביאים לכיווץ נימים וכלי דם.
 • מצב דלקתי מתמשך, בעיקר כזה הכולל נפיחות והגבלת תנועה.
 • ענפי ספורט כמו ריצה, כדורסל (קפיצות). ענפים הכוללים נחיתות על משטחים קשים.
 • ענפי ספורט הכוללים חבטות ומניפולציות כמו אומנויות לחימה (בעיקר ג’ודו), רגבי, פוטבול ועוד.
 • משקל יתר
 • שברים המערבים את המשטח המפרקי.
 • גיל – קצב החידוש והבניה נמוך.
 • חוסר תנועה (זרימה דמית נמוכה).
איך סחוס מחלים ואיך אוסטיאופתיה משפיעה?
יכולת הסחוס להחלים הולכת וקטנה ככל שאנו מתבגרים. סחוס מורכב בחלקו מרקמת קולגן שהיא רקמת חלבון שופעת ומרכזית בגופנו.
אז מה יסייע להחלמה?
 • תוספי מזון כמו גלוקוזמיןChondroitin המטפלים בנפיחות ובמצבי ארטריטיס (דלקת פרקים על רקע שחיקת סחוס) מגנים על הסחוס, מאטים את תהליך הניוון ומונעים את התפוררותו. קורקומין – מפחית כאב ודלקת ובכך משפר את תנועת הסובלים מדלקות פרקים. שמן דגים – מרפא דלקות.
 • פעילות גופנית – בהתאם לרמת שחיקת הסחוס. יש להזהר מנחיתות על משטחים קשיחים וספורט הכולל התקלויות (טאקלים). כעקרון תאי סחוס (כונדרוציטים) בסחוס המפרקי יכולים להתחלק (Division). עם זאת חידוש תאי הסחוס וההחלמה הסחוסית איטיים וזה מתרחש כמעט רק בחלק המקיף את הסחוס – “פריכונדריום”. פנים הסחוס הוא כמעט לחלוטין אווסקולארי (בעל שרימה דמית מופחתת) ולכן החלמתו מינימאלית אם בכלל. אם קשה לבצע ספורט בשל נשיאת המשקל, רצוי לבצע שחייה, מכשיר סקי, אופני כושר ועוד.
 • קורטיזון
 • ניתוח
 • הרזייה והורדת סטרס מהסחוס (דיאטה).
 
מדוע אוסטיאופתיה? 
האוסטיאופת יבדוק מה הסמפטומים ויעקוב אחר ההיסטוריה הרפואית. הוא יבצע בד’ פזיולוגיות של הגב, האגן, הברך, הקרסול, הצוואר ולאחר מכן יבצע טכניקות מנואליות הכוללות הנעת מפרקים שתשפר את זרימת הדם במפרק ובכלל בגוף, דבר שיעודד את תהליך ההחלמה.
האוסטיאופת יבצע מתיחות ומניפולציות שיעזרו לאזן את המבנה והתנועה המכאנית של הפציינט. כמו כן, הוא ידריך וילמד מטלות ביתיות לצורך שינוי הרגלי יציבה לקויים.
פינת התגובות והשיתופים

אני בן 67 וסובל משחיקה ניוונית בקרסול שמגבילה אותי בתנועה. מדוע זה החל ומה עלי לעשות?

ankle osteoarthritis מתאר מצב של שחיקת סחוס בקרסול וכתוצאה מכך נוצרת דלקת במפרק (ארטריטיס). הסיבה יכולה להיות טראומה לקרסול ובעיקר שברים עם מעורבות של הקרסול. מדובר במחלה דלקתית כרונית ומכנית האופיינית לבני גילך. עם זאת היא יכולה להופיע גם אצל צעירים המרבים בפעולות חזרניות, אצל כבדי משקל ועוד. הסימפטומים במצב זה (המאובחן על ידי רנטגן או סי טי) כוללים כאבי קרסול המתפתחים באטיות במשך מספר חודשים או שנים. מדובר בכאבים בעלי אופי מכני המתגברים בעמידה והליכה ממושכים, כאבים המתחזקים יותר לקראת סוף היום. נפיחות, צליעה ועיוות מפרקי מופיעים במקרים רבים. הטיפול כולל פיזיותרפיה, נעליים תומכות, מדרסים לפיזור נכון יותר של לחצים,
תרופות נוגדות כאבים ותרופות נוגדות דלקת. ניתן להזריק לתוך המפרק סטרואידים או חומצה היאלורונית, אך בד”כ השיפור בכאבים הוא לטווח קצר. ניתוח, גם הוא בא בחשבון במקרים בהם נמצא גורם מכני הניתן לתיקון כגון שבר או עיוות בציר הגפה. ניתוח הוא האופציה האחרונה, עם זאת מומלץ להוציאו לפועל לפני התפתחות שחיקה משמעותית.

פינת התגובות והשיתופים

אני טניסאי במקצועי ולפני שנה קרעתי את המניסקוס. האם קיים קשר בין מקרה זה לדרבן שהחל לאחרונה?

בהחלט יתכן קשר בין פציעת הברך לדרבן.

קרע במינסקוס מתרחש לרוב בתנועה חדה של הברך ובהנחה שזה מה שקרה לך כספורטאי, ודאי חווית את כל תהליך הדלקת שהתלווה לפציעה (כאב, נפיחות, מגבלת תנועה, אודם וחום).

במקרים רבים בהם הפציעה היא חמורה ובפרט כאשר השיקום אינו מוצלח נוצרים שינויים יציבתיים שנועדו לפצות על תנועות שאבדו ובמקרה של פציעת מניסקוס לא יהיה זה מוזר להבין כי פעולת המדרך השתנתה, הרי מדובר בשני מפרקים קרובים.

במקרים מסוימים מופיעה נפיחות מאחורי הברך בשם Baker’s Cyst (שאגב יכולה להופיע גם ספונטנית), במקרים אחרים מתחילים כאבי ירך וגב ובמקרים נוספים מופיע דרבן (Plantar Fasciitis).

כדי להסביר לגולשים, מדובר בדלקת של רקמה מרכזית בכף הרגל אשר תפקידיה העיקריים הם לשמור על הקשת האורכית של כף הרגל ולבלום זעזועים. המצב החריג הזה מורגש ביותר ועלול להסב כאב רב בתחתית כף הרגל, בעיקר בהליכה על קצות האצבעות או על העקבים. יש חשיבות רבה לטיפול בדרבן שכן הנחתו עלולה לגרום לשינוים ניווניים ולהיווצרות תאי עצם חדשים (קלסיפיקציות) ומכאן ועד התערבות רפואית כירורגית הדרך מתקצרת. הטיפול בדרבן יכלול, מעבר למנוחה, אימונים ספציפיים, קרח, מתיחות פסיביות (ולימוד עצמי), פזיותרפיה, קנזיו טייפ, גלי הלם ושיפור הנעלה (הרזייה אם צריך) ועוד.

פינת התגובות והשיתופים

מה זה spina bifida והאם אפשר להתאמן עם מצב בריאותי זה?

Spina Bifida זהו פגם התפתחותי מולד בו חלק מהחוליה השדרתית (Lamina) לא נסגר והתגרם. במרבית המקרים אין בפגם הזה יותר מאשר סימן של שיעור קל באזור החוליה (אם בכלל), מצב המכונה Acculta. עם זאת, קיימים עוד 2 סוגים של ביפידה אשר עלולים להשפיע על איכות החיים עד לכדי מגבלות וכשלים תנועתיים קשים המצריכים שימוש בקביים ואף בכיסא גלגלים. המצב הפחות חמור מכונה – Meningocele בו בוקעות הרקמות אל מחוץ לדפקט (או הפגם) מבלי ללחוץ על עצבים או מבלי לפגוע בקרומים העוטפים את עמוד השדרה. המקרה החמור ביותר הוא מסוג Meningomyelocele ובוא בוקע הקרום העוטף את העצבים באזור. ההשלכות של מצב זה נעות מלחץ עצבי קל, תחושות כרוניות כמו כאב, נמולים, שריפות, עקצוצים ואף שיתוק. 

פעילות גופנית במקרה של ספינה ביפידה, עליה להיות מותאמת למטופל ולסוג הפגם ממנו סובל.

כמובן שתנועה ופעילות גופנית תהיה הכרחית, אך לשם כך קיימת רפואת ספורט שלה כלים להתמודדות עם מצבים מעין אלו.

בכל אופן, הסובל מביפידה – רצוי שיתאמן בידיעת צוות טיפולי, שיקומי כאורתופד, פזיותרפיסט, אוסטיאופת וכירופרקט. לכל אחד מהנ”ל ידע וכלים איך להקל ולהניע.

פינת התגובות והשיתופים

לאחרונה החלו לי כאבי ראש עזים. זה קרה מיד אחרי אימון אגרוף כאשר עשיתי ספארינג וחטפתי כמה מכות לראש. האם יש קשר?

שאלה טובה וחשובה. ראשית, אני איני הכתובת לשאלה זו. עליך לפנות באופן מיידי לרופא המשפחה ולנאורולוג כדי לשלול נזק באחד מכלי הדם הגולגולתים שלך. אין זה חד משמעי, אך יתכן נזק באחד מכלי הדם במוח (לרוב באזור החבלה). פגיעה עלולה להביא לדימום תוך גולגלתי ולאורך כל עמוד השדרה. דימום זה יכול להביא למעיכה של רקמת מוח וכאבי ראש הם אחד הסימנים לכך.

האם קיימים עוד סימנים וסימפטומים כמו אפאטיות, חוסר שיווי משקל, קוצר נשימה, עייפות, רגישות לאור, חולשת גפיים, איבוד שדה הראייה?

בכל אופן יש לשלול את הכל וסביר שתשלח לצילום CT או MRI. בריאות.

פינת התגובות והשיתופים

האם ניתוחי גב מומלצים ואם כן אילו ניתוחים יש?

ישנם מקרים חמורים המצריכים התערבות ניתוחית. כמטפל המעודד לנצל את מערכת הרפואה השמרנית ככל שניתן אני מודע כי קיימים מקרים אותם אף יד אדם לא תתקן ואם אדם זה ישנו, אני אהיה הראשון להוריד בפניו את הכובע. בכל אופן, יש לדעתי זו תומכים רבים ובודאי גם כאלו שיחלקו, אך זו זכותם ובחירתם.
ניתוח, אם כך, היא האופציה האחרונה, היא תועדף רק לאחר שטיפולים רבים אחרים כשלו.
אחד המקרים המוכרים ביותר, הדורשים ניתוח, מכונה “cauda equina”  או בעברית – “תסמונת זנב הסוס” בה נלחצים עצבים ושורשיהם באזור עמוד השדרה המותני. מצבים חמורם כאלו יכולים להביא לא רק לכאבים וזרמים בגפיים התחתונות אלא גם באזור האגן והחלציים, כאבים היכולים להחמיר לכדי הירדמויות וקשיי שליטה על סוגרים, כאבים בעת מגע מיני, קוצר נשימה והרשימה עוד ארוכה. מקרה נוסף הנבדל במיקומו מכונה ” Thoracic outlet syndrome” מצביע על לחץ או נזק עצבי בעצבים הבין חוליתיים הממוקמים בצוואר. מצבים אלו שהוזכרו ועוד כאלו ואחרים (טראומת נפילה או תאונה, זיהום, גידול ממאיר ועוד) יחשבו על פי הרפואה הקונבנציונלית כי מקרי חירום המחייבים התערבות ניתוחית.
ניתוחים לדוגמא:
 • Discectomy –  הסרת דיסק בין חוליתי או חלק ממנו. הניתוח נועד לשחרר לחץ הנוצר על שורש עצב הנלחץ על ידי בליטת דיסק, נוזל דיסק, חוליה או כל רקמה אחרת.
 • Laminotomy ו Laminectomy –  הסרה של חלק מקשת החוליה (למינה) שנועדה להגן על חוט השדרה העובר בתעלת השדרה. מדובר בהסרה של חלקי עצם שנוצרו בעיקר כחלק מתהליך ההזדקנות. חלקים אלו עלולים להסב כאב עז ולהביא לשריפה, נימולים, עקצוצים או כל גירוי עצבי (Nerve root irritation) אחר.
 • foraminotomy – הסרה של חלקים המפריעים לרצף תעלת השדרה ולוחצים על חוט השדרה או שורשי עצב
 • Facectomy – הסרה של אלמנטים לוחצים על המפרקים הבין חוליתיים
 • electrothermal disc decompression – השתלות דיסק מלאכותיות
 •  disc nucleoplasty – צריבת דיסק. פרוצדורה ניתוחית אותה עושים אלו הסובלים מבלט דיסק ובה מחדירים מחט אל תוך הדיסק הפגוע ובעזרת הפעלת גלי רדיו יפורק חומר הדיסק המפריע בטמפ’ של 50 מעלות בקירוב. המחט תיצור מספר תעלות שיסיעו בהפחתת הלחץ הקיים בדיסק וכך יפחת הלחץ על העצב הגורם לכאב.
 • צריבת עצבים בגלי רדיו.
 • איחוי דיסקים – מחזק את החוליה ומונע את ביצוע התנועה המעוררת כאב

 

פינת התגובות והשיתופים

אני בת 68 ויש לי אוסטיאופורוזיס. מה המאפיינים של המחלה והאם אני יכולה להתעמל?

המלצתי היא שכן, יש להתעמל בהתאם ליכולות וזאת תחת השגחה של גורם מוסמך ובעל ניסיון למקרים שכאלה. אוסטיאופורוזיס היא מחלה סיסטמית, גנטית (לרוב) של מערכת השלד המאופיינת באבדן מסיבי של סידן מהגוף ובפרט מהעצמות. היא מופיעה יותר אצל נשים מעל גיל  50 ומחקרים קושרים אותה עם שברים במפרק הירך, צריכה מופרזת של קפה, מחלות כמו קרוהן, צליאק, סטרואידים, עישון וחוסר פעילות גופנית. היא באה לידי ביטוי בהרס של מבנה העצם ההופכת לדקה, חלשה ושבירה. תחילה תסמיניה של המחלה אינם מורגשים, אך אט אט ניכרת ירידה בגובה, עלולים להופיע כאבי גב ולעתים גם מעין גבנון באזור הגב העליון והשכמות, מה שמכונה בעגה המקצועית – היפר קיפוזה. אימון במקרה של אוסטיאופורוזיס חייב לקחת בחשבון כי העמוס המוטל על הגוף יהיה מוגבל. עם זאת, להעמסה המכאנית המוטלת על הגוף חשיבות רבה על המשך דלדול העצם ואיבוד הסידן. למצב הגופני טרם המחלה חשיבות רבה גם כן, אך יש לזכור כי עלולה להיות החמרה ולעתים תהיה ירידה ביכולות אליה החולה הורגל/ה. באימונים יש לתת דגש על תרגילי כח (כגד התנגדות) ותרגילי שיווי משקל. לתרגילים אלו השפעה רבה על האוסטיאובלסטים האחראים על יצירת עצם חדשה. כמו כן, להליכה בקצב בינוני – מהיר חשיבות איתנה כמו גם לחיזוק של שרירי הליבה, לאימון שיווי המשקל, לטיפוח .היציבה ולהארכת עמוד השדרה. על מה עוד רצוי לעבוד ולחזק? שורש כף יד, זוקפי גב שרירי נשימה עמוקים ושטחיים
איני רופא וכל מה שנכתב כאן הוא בגדר המלצה בלבד והאחריות הנה על המבצע.
פינת התגובות והשיתופים

האם ריצת מרתון עלולה להזיק וכמה מרתונים רצוי לבצע בשנה?

ריצת המרתון אורכה כ42.195 קילומטרים ובה משתתפים כיום עשרות מיליוני אנשים בכל רחבי העולם כאשר זמני הריצה העולמיים נעים בין 2:03 שעות (ברמות הגבוהות)  ל4-5 שעות ברמה החובבנית.
רצי העלית רצים עד כשני מרתונים בשנה וזאת רק בתקופת הכנה לקריטריון אולימפי.
אך יש רצים, בעיקר חובבים, שמרגישים צורך לרוץ עד כ5 מרתונים בשנה ויש כאלו שיותר.
מה המחיר שנגבה מהגוף מריצה כזאת ארוכה?
בריצות של מעל שעה, אליהן מגיעים גם בהכנות למרתון וגם במרתון עצמו, הגוף מתחיל לנצל חלבונים מרקמות השריר (בנוסף לשומנים הזמינים במאמץ אירובי). ניצול חלבונים זה שעלול, במאמץ ארוך טווח, לפגוע גם באיברים חיוניים כמו הלב, הכבד וכלי דם.
המפרקים שלנו יכולים לעמוד במאמץ רב אך נשחקים מעומס לאורך ציר זמן ארוך, דבר המתבטא לרוב בשחיקת סחוסים מפרקיים. הם נשחקים לאורך הקילומטרים הרבים הנצברים כאשר הגוף אינו מספיק לנוח ממאמץ רב וארוך.
זמן ההכנה הממוצע למרתון נע בין שנה לארבעה חודשים כשהשיא מגיע שלושה שבועות לפני הריצה כשבריצה הארוכה ביותר רצים מרחק שבין 32 ל38 קילומטרים. מדובר פה בהמון עומס מתמשך לאורך פרק זמן ארוך מאד שבו הגוף שלנו לא תמיד מספיק להתאושש מהריצה הקודמת ואז מגיעים לעומס יתר ואין פיצוי יסף למערכות השרירים והעצמות.
 רוצים לפנות אל הכותב? לחצו על הקישור והשאירו פרטים
פינת התגובות והשיתופים

שלום, איך חוזרים לפעילות גופנית סדירה לאחר ניתוח קיסרי ומה הסיכוי לבטן במצבה החטוב שלפני ההריון ?

איני מתמחה בשיקום שלאחר לידות ובפרט כאלו הכרוכות בהתערבות כירורגית ואמליץ לך להתייעץ עם אנשי מקצוע כפזיותרפיסטים או אוסטאופטים המתמחים בשלב רגיש זה של החיים. עם זאת הייתי ממליץ על חזרה הדרגתית לכושר כ6 שבועות לערך לאחר הלידה. רצוי להתחיל עם פעילות עדינה כהליכה – היא עושה פלאים לכל מערכות הגוף וכמות שזה, היא מאיצה את החלמתו והתאזנותו. כאשר הדם זורם לכל הרקמות הוא מזין אותן ומשפר את תפקודן. הייתי נמנע מלהמליץ על ביצוע תרגילים המעלים את הלחץ התוך בטני (כפיפות בטן, תרגילי משקולות, מכונות, ניתורים ועוד) ומתרכז (כחודש-חודשיים) בהשבת השליטה על שרירי קרקעית האגן, הבטן והגב, אותן רקמות האמונות על יציבתנו הבסיסית ועל תמיכת האיברים הפנימיים שלנו. את סרגל המאמצים רצוי להעלות בהדרגתיות בליווי פיזיותרפיסט (המתמחה ברצפת האגן) ובהדרכה של מאמני כושר או פילאטיס המתמחים באימון לאחר לידה. ועכשיו לנושא הריקמתי והבטן החטובה. מרבית הניתוחים הקיסריים של ימינו אינם (שנמצאות לרוב גם כמשפיעות על המערך היציבתי בהמשך), אך יש לזכור כי על מנת לחדור אל חלל הבטן ואל השליה יש לחדור מספר רב של שכבות (עור, שכבות שומן ופאציה) אשר מאבדות מתכונותיהן האלסטיות המתירות לרוב את נוכחותן על פני כוללים חיתוך שרירי, אלא הפרדתם במטרה למזער את התוצאות האסתטיות השטח גם אם הושבה רמת הכושר לקדמותה.

פינת התגובות והשיתופים

האם אימונים בפארק ובמכשירי הכושר המוצבים שם יכולים להביא לתוצאות זהות לאלו שבמועדוני הכושר?

מכשירי הכושר המוצבים בפארקים אינם מתאימים לכולם מאחר וכמעט לא ניתנים לכוון ולהתאימם אישית כמו אלו שבמועדון הכושר. בנוסף לזאת דרגות הקושי – גם להן ישנו גבול מה שמעודד חזרות רבות יותר בכדי להגיע מאמץ והתשה. בעבור אנשים מאומנים יתכן ולמכשירים האלו פונקציונליות עדינה מאוד, אך בקרב הממעטים בתנועה יתכן מאוד שנמצא אתגר. הייתי ממליץ לשלב פעילות אירובית בנוסף לאימון בפארק ובנוסף כדאי להשתמש באבזור כמו גומיות, כדורי כח, TRX, ועוד. אימונים אישיים הם כבר מזמן אינם מחזה נדיר בפארקים, הם מגוונים את חווית האימון ומעשירים אותו בתרגילים. אם לא מעוניינים לרכוש את שירות המאמנים לפחות כדאי להביט בהם בעת האימון ולסגל תרגילים חדשים. מקווה שעזרתי.

פינת התגובות והשיתופים

היי ,אני ספר במקצועי ומזה שנה אני סובל מכאבי צוואר, גב וברך. ראיתי 2 רופאים, אני נוטל משככים אבל כלום לא עוזר. איך לדעתך אוכל להיפתר מהכאבים, אם בכלל ?

מקצוע הספרות אמנם אינו מצריך ישיבה ממושכת, אך כן מצריך עמידה ותנוחות חוזרות ונשנות החסרות סימטריות של הגוף. נקח לדוגמא את אחיזת המספריים בצד אחד ופן בצד שני תוך כדי כפיפה מטה על מנת להגיע לראש המסתפר. פעמים רבות נתקלתי בספרים שלא די במנחים אלו הם גם הוסיפו דיבור בטלפון הסלולרי שהוחזק בין האוזן לכתפם. בתור התחלה הייתי ממליץ לך לבדוק מחדש את הרגליך התנועתיים ואם תוכל להחליף מנחים, להשתמש באוזניה לסלולרי ולבצע הפוגות בהן תתרגל תנועה ומתיחות שונות, יתכן מאוד כי תחוש בהקלה על כאביך. במקרים רבות רופאים ואנשי מקצוע מתארים את הכאבים אותם אתה חווה כתוצא מ – over use כלומר, שימוש יתר וביצוע פעולות חוזרות ונשנות. במרבית המקרים הפתרון אותו הם נותנים (מנוחה, משככחים) אינו מביא להקלה ארוכת טווח ועל כן אני ממליץ אוסטאופתיה או פיזיותרפיה. הטיפולים ישיבו לך את התנועות אותן הזנחת ויפחיתו משמעותית את העומסים שנוצרו על מפרקיך. כמו כן, רצוי ביותר לבצע פעילות גופנית שתכלול תנועות המניעות ומחזקות שרירים שאינם מופעלים בעבודתך ולשם כך נועדו מאמני הכושר, מדריכי הפילאטיס והיוגה. כמובן שהיקף הפעילויות או הטיפולים רב ולשם כך עליך למצוא את המתאימים ביותר והחשוב מכל – התמד לפחות כ-3 חודשים לך לרכוש שירותיי טיפול פרטיים (במידה וידך משגת) כמו עיסויים, טיפולים מבלי לאבד את התקווה. מקווה שעזרתי.

פינת התגובות והשיתופים

שלום. מה החשיבות של שילוב פעילות גופנית וטיפולים במגע ?

 • השילוב ממריץ את מחזור הדם ומשפיע על חיוניות הלב – משאבת החיים. מחזור דם תקין מזין את תאי הגוף ודואג לנקותו מפסולת.
 • השילוב משפיע על השרירים, על הרצועות והגידים בכך שמפחית מהם מתח ומשכך כאבים.
 • השילוב משפר את טווח התנועה ומשחרר את המפרקים מכאבים.
 • השילוב משחרר את שריריי הנשימה. הוא מאפשר לתאי הגוף לקלוט חמצן באופן יעיל יותר ולפלוט פחמן דו חמצני אל המרחב החוץ גופי.
 • השילוב משפיע לטובה על מערכת העיכול. הוא מאיץ את הפעילות התאית ומשפר את ביצועיי איברי העיכול (קיבה, מעי, תריסריון, לבלב, כבד).
 • השילוב משפר את חילוף החומרים בגוף ואת מערכת ההפרשה.
 • השילוב משפר את תפקוד המוח ומערכת העצבים המקבלים אספקת דם מוגברת יותר.
 • השילוב משפיע על המצב הנפשי הוא מביא לאיזון והפגת לחצים.
פינת התגובות והשיתופים

אני עושה מאות כפיפות בטן בשבוע כבר חודשים רבים ולא די שאין שיפור במראה, אלא גם שהבטן נראית גדולה ותפוחה יותר. מעולם לא עברתי לידה ומשקלי הכללי תואם לגובה שלי. מדוע הכפיפות לא מועילות ומה הפתרון להשגת בטן חטובה?

הי, שאלה מצוינת ושכיחה מאוד. כפיפות בטן נועדו לחזק את השרירים בחלקו הקדמי של עמוד השדרה וחלל הבטן ולהם תפקיד קריטי בחיזוק המבנה המורכב שתומך בגופינו ומונע ממנו להתמוטט. תפקיד זה לרוב לא משפיע, לא על אחוז השומן הבטני ולא על היכולת לאסוף את מה שכולם מכנים – כרס בירה, בטן תחתונה ועוד. מתאמנים רבים שהכרתי ואימנתי נוהגים לשמור על תזונה מאוזנת ומתלוננים על צבר שומן בטני. בבדיקה ראשונית פשוטה אני מבחין ברוב באיכות ביצוע תרגילים ירודה שבמהלכה כמעט ולא נשמרת הבטן אסופה אלא מובלטת ונלחצת כלפי מטה וקדימה. הצעד הראשון עליו אני מקפיד הוא לימוד שליטה על שרירים נוספים (מלבד כופפי הבטן עצמן) כמו שרירי קרקעית האגן, זוקפי הגב השטחיים והעמוקים וחשוב לא פחות – שריריי הנשימה. לאחר שהושגה שליטה זו ניתן להבין איך מבצעים נכונה פעולה של כפיפת בטן שביצוע לקוי שלה מעודד התרחבות של החלל התוך בטני במקום איסופו. כבר ידועה מזמן העובדה כי לכפיפות בטן רק חלק קטן במיצוקה וחיטובה וכדי למקסם את איכות הפעלת כלל השרירים יש להפעילם בכל תרגיל ותרגיל גם אם זה אומר באופן עקיף כמיצבים בעבודה של שרירים רחוקים כמו הכתפיים, הגב ועוד. דוגמא לתרגילים: פלאנק (השענות על המרפקים ועל כפות הרגלים בלבד) , הטיות גוף לצד, הטיות גוף ברוטציה עם כדור כח ועוד תרגילים רבים. נשמע לך סינית ? כדאי שתיעזר באיש מקצוע כמאמן כושר או ספורטתרפיסט. לסיכום אשתף בטיפ לביצוע כפיפות בטן תקינות. בשכיבה על הגב, שאף שאיפה עמוקה והתחל לנשוף החוצה בקצב איטי מבלי להתרומם. התחל לאט לאט להתרומם תוך כדי נשיפה והקפד על 2 פרמטרים: הראשון – על הטבור להישאב לכוון הרצפה לכל אורך העליה והשני – על הראש לעלות ישר מעלה ולא למטה לכוון כפות הרגלים. את כפיפות הבטן אמליץ לבצע ב-3 שלבים:

Chin up – רק הסנטר עולה מעלה.

Chest up – רק הסנטר ובית החזה מתנתקים מעלה.

Sit up – מעבר לישיבה מלאה.

על ביצוע נכון של כפיפות בטן (קישור לעמוד בבצע בעצמך).

פינת התגובות והשיתופים

אני מתאמן במועדון כושר מוכר ושם לב שמתאמנים רבים עובדים עם מאמן כושר אישי.אני יודע שהשירות לא זול אבל בטוח שיוכל לעזור לי להשיג תוצאות ושפר את המוטיבציה שלי להתאמן. איך אדע איזה מאמן לבחור? (אפשר פשוט לשאול – איך אפשר לבחור מאמן כושר אישי מתאים)

כמעט כל מאמן כושר מתחיל חולם להפוך למאמן אישי ולהדריך באופן פרטני את לקוחותיו אל עבר התוצאות הנכספות . העבודה כמאמן אישי מאתגרת יותר וכמובן גם משתלמת יותר , אך האם כל מאמן יכול לאמן כל מתאמן? התשובה היא לא .אינני סבור כי מאמן כושר המתמחה בהנפת משקולות יעניק שירות יעיל לאישה הרה ומאמן קיקבוס לא יתאים לשחקן כדור-רגל שזה עתה החל את שיקום ברכו לאחר ניתוח להסרת מניסקוס. ההתאמה חייבת להשלים את צרכיך ולשם כך עליך לבחור את המאמן העונה לשאלות אותן תכין מראש . בתור התחלה הייתי ממליץ לך לבצע מעין בדק בית בין שבוע עד שבועיים בו תשקיף על אימונים אישיים ועל הדינמיקה הקיימת במהלכם. שים לב על אופן ההסברים , על מה מקפיד המאמן ועל הקשר הנוצר בינו לבין מתאמנו. כצעד שני התחל לברר בקרב קולגות לעבודה (מאמנים נוספים , עובדי הקבלה והמכירות או אולי אף מתאמנים ותיקים) ושאל אם יכולים להמליץ על איש מקצוע שנסיונו בשטח מוכח ורצוי גם שיהיה בעל כישורי הדרכה לתרגילים עצמאיים , כלומר כאלו שניתנים לביצוע בבית או בפארק . אני ממליץ לך לחפש מאמן נעים הליכות , קשוב וסובלני , שיוכל להתאים לך אימונים מאתגרים התואמים ליכולותיך הפיזיים. חשוב לציין כי על האימון להיות מעניין ומעשיר משעמם,אפור ומונוטוני עלול לאבד את תכליתו וסביר שלא ישיג את מטרתו בחיזוק ולא רק מאמץ ומעייף . לא כולם נולדו לכושר , נושמים וחיים כושר ולכן אימון מחויבותך לגוף . מקווה שתשובתי עזרה.

פינת התגובות והשיתופים

שלום רב. אני בת 67 ולא עשיתי פעילות גופנית כבר למעלה מ - 30 שנה ולאחרונה התעוררו כמה בעיות כמו לחץ דם וכולסטרול והרופא המליץ לי להתחיל. באיזה מינון עלי להתאמן ואיזה ספורט עלי לבצע?

ברוכים הבאים לעולם הכושר . להיכנס לעולם הספורט ולסגל הרגלי תנועה לאחר שנים רבות של הזנחה הן משימות לא פשוטות לביצוע וצערי הרב רבים מתחילים מחשש לבריאותם ולא ממקום של הרגל מהנה רב שנים. עליך להתחיל את הפעילות בראש ובראשונה בהדרגה ורצוי גם תחת הדרכה מקצועית שתעניק לך איכות רבה וכמובן עניין על מנת שמחויבותך החדשה לא תקטע לאחר זמן קצר. המלצתי היא לשפר ראשית את יכולותיך האירוביים. די ב- 3 צעידות בנות 30 דקות בקצב קל עד בינוני למשך חודש ימים ולאחר מכן להתחיל להגביר קצב או מרחק בהדרגה. לאחר שתסגלי לעצמך הרגל זה את תהיי מוכנה לשלב הבא הכולל תרגילי חיזוק ומתיחות של הגוף ולשם כך מגוון רחב מאוד של אלטרנטיבות אותן תוכלי לאתר במועדון הכושר השכונתי או בפעילויות פרטיות וקבוצתיות רבות אותן ניתן למצוא במוקדים רבים. זכרי, ככל שהתחלתך תהיה רכה והדרגתית יותר, כך תתמידי יותר ועם ההתמדה, כך התוצאות והמחויבות יעלו. ללא חשק והתמדה מה כוחם של התרגילים? מקווה שעזרתי.

פינת התגובות והשיתופים

אני לא אוהב להתאמן במכון על הרגלים שלי. אני מסתפק ברכיבה על אופניים ומשחק כדורגל פעם בשבוע. האם ישנה בעיתיות עם זה?

בעיה זו שכיחה מאוד בקרב מתאמנים ואני אסביר מדוע אני רואה זאת כבעיה. גופינו אומנם מורכב ממאות שרירים, גידים, רצועות ועצמות. מערכותיו מרובות וכמו שכך, יש להתייחס אליו כיחידה אחת ולצערנו, כל הזנחה של חלק זה או אחר עלולה להירשם לנו כחוב עליו נשלם בבוא העת. עיסוקך הספורטיבי המפעיל את הרגלים בהחלט מעודד ועדיף אלפי מונים על אלו המזניחים את הרגלים לחלוטין, עם זאת כדאי מאוד שתשריין לפחות אימון שבועי אחד המתמקד בהן. בעבור רבים הסיבה החשובה ביותר הנה אסתטית. רגליים דקות לעומת גב וכתפיים רחבים או אולי עכוז שטוח ודל בשרירים תמיד היו מקור לשוני וגיחוך אבל סיבה זו בטלה בשישים לעומת הסיבות הנוספות ואמנה אותן: הגפיים התחתונות מהוות כמעט 50 % ממסת שרירי הגוף ולכן חיזוקן יאיץ וישפר את תוצאות האימון בכל אזור מרוחק מהן. חיזוקן יעניק בסיס איתן עליו אנו נשענים בעמידה או בתנועה . רגלים חזקות יסייעו ליציבות הכללית שלנו וכשהיא לקויה (ברכיים חלשות , חוסר איזון שרירי ,מפרק קרסול משוחרר ועוד) נוצרות תגובות מפצות של האגן , השכמות , עמוד השדרה והצוואר העלולות להתחיל דומינו של פציעות וכאבים. לחיזוק שריריי הרגליים תפקיד חשוב בהזרמת הדם מעלה חזרה אל הלב ולשאר איברי הגוף (לב, איברי עיכול, ריאות, כבד ועוד) וכבר מהעשור ה -3 של חיינו החשיבות הולכת וגוברת. רגליים חלשות לא יעודדו זרימה ורידית טובה וזה מקור לסיבוכים. במידה ואתה מבצע פעילות גופנית נוספת כמו אומנות לחימה, רכיבה, משחקי כדור ועוד, חיזוק הרגליים ישפר את ביצועיך, ימנע פציעות אפשריות ויזרז את ההתאוששות  מאימון לאימון. חיזוק רגליים עם זמני התאוששות קצרים ועצימות בינונית עד גבוהה יביאו לעלייה משמעותית בקצב פעימות הלב ובכך יסייעו לפוטנציאל היכולת האירובית שלנו. חיזוק רגליים יעזור לחזק את שרירי הליבה וקרקעית האגן תוך שיפור תפקודי של שרירים ביזור האגן שכמעט ולא פועלים בעבודה בלעדית של חקו העליון של הגוף. מציע לפנות למאמן כושר מוסמך כדי להתחיל במלאכה.

פינת התגובות והשיתופים

האם אפשר להתאמן עם אפנדיציטיס?

אפנדיציטיס (Acute appendicitis) הוא מצב בו קיים פקק צואה בחלל התוספתן ובמצב זה הולך ועולה הלחץ על דפנות הרקמה מה שעלול להביא לפיצוץ (בקיעה). דבר זה מסוכן ביותר מאחר וחלל הבטן הסטרילי יזדהם במהירות ועלול לגרום לסיבוכים קשים ואף למוות ועל כן ההמלצה היא לבקר רופא בהקדם האפשרי ולטפל בבעיה לפני כל פעילות שתעלה את הלחץ התוך בטני (בדיקה פשוטה בשם מק’ברני תעלה מיד את החשד ובמקרים נוספים תדרש ספירת דם, US ואף CT). במרבית המקרים הכאבים של האפנדיציט אינם ספציפיים, אך הם מתגברים בתנועה, נשימה עמוקה ושיעול ולכן סביר שהגוף לא יאפשר אימון סדיר (ישנם מקרים חריגים שמאפשרים). סימנים נוספים ושכיחים: הקאות ובחילות, עצירות, שלשול, חום, נפיחות בטנית וחיוורון.

פינת התגובות והשיתופים

אני בן 30 סובל מבריחת שתן קלה לאחר השתנה בלבד. מה יכול לגרום לזה מכיוון שהרופא שלל בעיות פנמיות אחרי ששלח לאולטרה סאונד אשכים, ערמונית וכליות? האם פזיותרפיה ואוסטיאופתיה יכולים לעזור?

ראשית דע כי אינך לבד במערכה. למעלה מ  10% מכלל הגברים בעולם המערבי סובל מבעייה כזו או אחרת המערבת את דרכי השתן ולדאבוננו המספר רק עולה.

בין אם תלך לרופא, לפיזיותרפיסט, אוסטיאופת או איש מקצוע אחר תשאל שאות מכוונות בנוגע לתלונה זו. שאלות שכאלה יכולות להיות:

 • האם אתה סובל גם מכאב זה או אחר באגן, בירכיים, בבטן, באשכים או באזור הרקטאלי. במידה וכן, מתי הוא מופיע? האם בעת קיום יחסים, השתנה, שינה ועוד.
 • האם אתה חווה בעיות בדרכי השתן כמו דחיפות או תכיפות להשתנה?
 • האם סובל גם מבעיות בדרכי העיכול?
 • האם אתה סובל מבעיות בתפקוד המיני (זקפה, שפיכה)?

לשמחתנו ולשמחת הסובלים מרבית הגברים בני גילך הסובלים מבריחת שתן מצליחים לתקן את המצב בעזרת טיפולים לשחרור רצפת האגן (ותכולתה) וחיזוקה. בנוסף נמצא כי אחת הסיבות להתעוררות הבעיה היא המצאות בתקופת סטרס.

הרופא שלח אותך לבדיקה על מנת לשלול מצבים רפואיים חריגים כמו דלקת בשלפוחית השתן על רקע מזהם או הצטברת אבנים בדרכי השתן. כמו כן, הוא רצה לבדוק את מצב הערמונית והכליות, כל אלה נמצאים בתוך החלל התחתון של הבטן.

טיפול אוסטיאופתי יכול מאוד לסייע בשחרור של רצפת האגן המפרידה בין חלל הבטן והמעיים לאזור החלציים. כאשר זו נמצאת במתח היא עלולה ליצור בעיות באיברים שמעליה או אלו שתחתיה ועל כן יש לשחררה וכמובן גם לחזקה באופן כזה שיחזיק את מסת האיברים והנוזלים הדוחפים אותה כמעט בכל רגע נתון.

בימנו ישנם מטפלים מצויינים המתמחים בבעיות של רצפת האגן. הנה לינק לאוסטיאופתים נבחרים.

לינק נוסף לפזיותרפיסטים.

רק בריאות…

פינת התגובות והשיתופים

שלום, מה החשיבות של שילוב טיפולים במגע ופעילות גופנית?

 • השילוב ממריץ את מחזור הדם ומשפיע על חיוניות הלב – משאבת החיים. מחזור דם תקין מזין את תאי הגוף ודואג לנקותו מפסולת.
 • השילוב משפיע על השרירים, על הרצועות והגידים בכך שמפחית מהם מתח ומשכך כאבים.
 • השילוב משפר את טווח התנועה ומשחרר את המפרקים מכאבים.
 • השילוב משחרר את שריריי הנשימה. הוא מאפשר לתאי הגוף לקלוט חמצן באופן יעיל יותר ולפלוט פחמן דו חמצני אל המרחב החוץ גופי.
 • השילוב משפיע לטובה על מערכת העיכול. הוא מאיץ את הפעילות התאית ומשפר את תפקוד איברי העיכול (קיבה, מעי, תרסריון, לבלב, כבד).
 • השילוב משפר את חילוף החומרים בגוף ואת מערכת ההפרשה.
 • השילוב משפר את תפקוד המוח ומערכת העצבים המקבלים אספקת דם מוגברת יותר.
 • השילוב משפיע על המצב הנפשי. הוא מביא לאיזון והפגת לחצים.
פינת התגובות והשיתופים

האם טיפול מנואלי (לדוגמא אוסטאופתי) מספיק?

לפעמים כן, אבל לרוב כדאי לשלב את הטיפול עם פעילות שהיא אקטיבית במהותה, כמו פילאטיס, פלדנקרייס, שיטת אלכסנדר, יוגה, שחייה, הליכה, ריצה..
יש מקרים מסוימים שבהם תתאים פעילות מסוימת יותר מאחרות, או שפעילות מסוימת פחות תתאים, אבל ברוב המקרים המנטרה היא פשוט “תנועה, תנועה, תנועה”. פשוט לנוע, גם פסיבית בצורה מושכלת כפי שנעשה בטיפול, וגם אקטיבית. מנטרה נוספת היא “משחק”, ומשמעותה – תעשו את הפעילות שאתם הכי נהנים ממנה, מכמה סיבות:

 • הנאה גורמת להפרשה של חומרים מדכאי כאב
 • יש יותר סיכוי שתצליחו להתמיד בפעילות כזו

ואם אתם כבר מתעמלים, האם זה מספיק?

שוב, לפעמים כן, ולפעמים לא. כדאי שתגיעו לאבחון ובו יבדקו האם הפעילות שאתם עושים אכן מאוזנת ולא גורמת ליתר עומס. דבר שני שיבדק באבחון הוא גורם (או הגורמים) יותר עמוק שמשפיע עליכם.

התשובה נתנה על ידי כרמל כהן זמיר – אוסטיאופתית DO

פינת התגובות והשיתופים

אני נהג מונית שיושב כ 10 שעות ביום. לאחרונה התעוררו כאבים ישנים באזור הגב התחתון ולאורך כל הרגל הימנית עד הקרסול. מה עלי לעשות ?

זו לא הפעם הראשונה שאני נתקל במקרה דומה ומסתבר כי הוא שכיח בקרב נהגים רבים המרבים לשבת ממושכות כשעיקר תנועתם היא “גז ברקס”. כנהג מונית הייתי ממליץ לך לקחת מונית שרשום על הגג שלה – “תנועה”. ישיבה ממושכת כבר מזמן מהווה מגפה איומה שאט אט משביה ופוגעת בגוף וכמו שזה נראה, גם אתה תחת מתקפה. נכון שהקריאות מרובות והנסיעות לא נגמרות אבל כדאי שתשקול להקפיד על הפסקות התרעננות של מספר דקות בכל שעה, שעתיים. בהפסקות אלו בצע תנועות והמרץ את זרימת הדם לכל הגוף. למקרה ואינך מרבה בפעילות גופנית אז זה הזמן להתחיל. חזק את הגוף בכללותו שכן, מועדוני הכושר הפזורים בקרבתך מספקים בדיוק את מה שאתה צריך . מאחר ואתה מצוי תחת כאב כרוני ממושך רצוי שתיעזר בהדרכה אישית שתתחשב במגבלות ותכוון אותך באופן מבוקר ונכון. את הפעילות הגופנית תתחיל לא לפני שתבדוק לפשר כאביך. רצוי שתהליך החיזוק והתנועה ילוו בטיפולי מגע משחררים ולשם כך המעסים, הפיזיותרפיסטים והאוסטאופתים קיימים. בהצלחה/

פינת התגובות והשיתופים

יש לך שאלה?

אלעד לשירותך


פינת התגובות והשיתופים

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

clear formPost comment